| Aditu94 a întrebat:

Ca si curiozitate :
Conform art. 220: Actul sexual cu un minor,din noul cod penal,specifica ca coruperea sexuala cu un minor, este valabil cand acesta are o varsta intre 13 si 15 ani ( act sexual propriu zis, sex anal si sex oral ) si se pedepseste cu inchisoarea pana la 5 ani. La aliniatul "3" din acest articol, citez : " Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi."
La art. 216 "Întreţinerea oricărui act de natură sexuală cu un minor care practică prostituţia se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă."
Daca minorul are varsta de 16 -17 ani si ofera servicii de prostitutie,nu prezinta probleme de sanatate,ori nu se afle in grija cuiva,s-au sa fie ruda de familie, se mai poate pune in aplicare aceasta lege?
Astept parerile voastre. Nu am ganduri sa fac ceva cu un minor,dar studiind putin problema, nu o pot intelege.

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| MihaiSpeedster a răspuns:

Aaaoleu, ce-ai facut Frantz, ai ars vreo pushtoaica? Sau te maninca rau sa arzi vreuna? Stai naibilui cuminte.
Nu inteleg ce pareri vrei. Legea e destul de clara.

| Violleta2022 a răspuns:

Minorul de 16-17 ani este in grija parintilor sau a unui tutore legal, iar alta varianta cand nu are parinti poate fii statul si caminul unde este inchis, deci nu poate fii singur, de capul lui.

Prostitutia este ilegala in Romania, deci minorul nu poate oferii nici un fel de servicii sexuale, iar daca este prins, este bagat in puscaria juvenila, numita si "Casa de corectie pentru minori".

| doctorandus a răspuns:

Varsta s-a ridicat de la 15 la 16.

| Aditu94 explică (pentru Violleta2022):

Ai o baza legala dupa care te raportezi prin aceasta afirmatie? nu vorbe.o lege ceva?

| Aditu94 explică (pentru doctorandus):

Baza legala, in ce articol scrie acest lucru?

| Aditu94 explică (pentru MihaiSpeedster):

Nici una din variantele tale, pur si simplu, vreau sa vad care e treaba... legea destul ce clara pentru pustoaicele de 13-15 ani.dar pentru cele de 16 ani in sus se ia in considerare ca la americani, ca sunt deja majori?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Aditu94):

Bre…
Dacă faci sex cu ea cu forța sau alte constrângeri, faci bulău.
Dacă face de bună voie sex cu tine, ești OK, nu faci bulău.

| doctorandus a răspuns (pentru Aditu94):

La acelasi articol din noul Cod Penal, scrie acum 16 in loc de 15, deoarece Codul Penal a fost modificat.