| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti despre fetele care isi incepe relatia sexuala la varsta de 17 ani?

11 răspunsuri:
| SameMistake a răspuns:

Fiecare fata isi incepe viata sexuala atunci cand simte nevoia si se considera indeajuns de matura fizic si psihic.
Nu putem judeca decizia nimanui, mai ales daca nu ii cunoastem motivele. Poate o fata la 17 ani are o experienta de viata si o maturitate mai dezvoltata decat o alta la vreo 20. Totul depinde de cum si-a trait viata pana la acel moment si prin cate a trecut.
Atata timp cat fata stie ce face, constientizeaza, ia in considerare toate avantajele si dezavantajele, e matura, varsta devine doar un numar fara importanta. Fiecare ia decizia pe care o considera potrivita vietii sale intr-un anumit moment.
Din partea mea, poate sa aiba si 15 ani atata vreme cat nu pune intrebari pe TPU de genul "de la sex oral pot ramane insarcinata?" sau oricare alta denota lipsa educatiei sexuale.
Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am absolut nici o parere despre ele. Consider ca oricine are dreptul sa faca ce vor cu viata lor si corpul lor. Nu are de ce sa ma afecteze pe mine ca individ. Ce pot spune cand vad de exemplu chiar aici pe site ca o fata isi incepe viata sexuala la 13 ani? Nu ai cum sa schimbi asta nici daca vrei. Asta e educatia primita si lumea in care traim, societatea si anturajul in care se afla aceste fete.

Merg pe premisa, cu cat mai tarziu cu atat mai bine. Si sunt multi baieti acolo care apreciaza astfel de fete. Acum, stiu ca sunt pe cale de disparitie, dar inca exista happy

Iar atata timp cat e din dragoste adevarata, si va iubiti, nu vad nimic impotriva. Ba chiar, e si legal, daca si tu esti de acord si iti doresti asta.

O zi placuta!

| AtateaConditii a răspuns:

E aproape de 18 ani deci e bine. Daca esti destul de matur la 17 ani poti sa incepi sa faci lucruri noi. Dar depinde daca fata face din curiozitate sau daca e pacalita sau daca o face din prostie din manipulare atunci am o parere proasta.

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Nu am o parerea neaparat buna dar nici una rea.
Adica la varsta de 17 ani e mult mai bine sa incepi viata sexuala de cat la 13-14 ani.

| clauddiu a răspuns (pentru SameMistake):

Foarte bun raspuns, bravo! sunt total de acord cu tine

| VreauMiere a răspuns:

Ca ar trebui sa mai astepte cel PUTIN un an?

| AlexanderAdrian a răspuns:

Fetele si baietii isi pot incepe ideal viata sexuala de la 16 ani in sus. Cu toate astea vad si pe aici fete de 13 ani care deja au facut sex cu mai multi baieti si se plang de ei ca asa si pe dincolo.

1.Intelegeti o data si zic asta pentru comentatorii anteriori, ca 18 ani nu are absolut nici o legatura cu o reala maturizare psihologica si emotionala. Sunt persoane care sunt mature si la 15 ani, iar altora le trebuie sa ajunga pe la 30 sa aiba un dram de judecata. 18 ani e doar varsta legala la care obtinem drepturi depline.

2. Pot admite ca in principiu fetele se maturizeaza emotional mai devreme. Asta insa poate fi de multe ori o iluzie derivata din faptul ca fetele idealizeaza relatiile in mod instinctiv. La nivel primar femeile simt nevoia sa retina barbatii langa ele pentru a le proteja pe ele si pe copii. E un instinct care din pacate si-a gasit rationalizarea in idealizarea relatiilor, fapt pe care barbatii nu il simt si asta duce aproape intotdeauna la realitatea ca majoritatea femeilor isi vor dori o relatie stabila in timp ce barbatii nu vad din asta o prioritate. Si la ei e vorba de un instinct dar asta e alta poveste.

Toate astea nu inseamna ca trebuie sa ne lasam in voia unei vieti continuu promiscue, fara o tinta, fara iubire si cu relatii exclusiv bazate pe sex. Suntem inzestrati cu inteligenta pe care animalele nu o au si pentru un motiv care-mi scapa sincer vorbind, ne indragostim si asta schimba intru totul natura relatiilor intre noi. Altfel ne-am cupla doar pentru a procrea.

E totusi timpul insa sa incetam cu preconceptii ridicole si deja arhaice legate de modul in care vezi doamne inceperea vietii sexuale fara a avea drept urmare casatoria si familia, e un fel de lucru urat, necuviincios sau mai stiu eu cum. Nu mai suntem in epoca in care fetele faceau sex abia dupa casatorie cand descopereau cu dezamagire ca nu nimerisera pe cineva sa le satisfaca ba chiar se si aranjau casatoriile si nici nu se iubeau.

Cred ca minim 16 ani e o varsta rezonabila pentru experimentari, iar experimentarile sunt absolut necesare fie ca vrem sau nu vrem relatii stabile si mai ales daca vrem o relatie stabila pentru a nimeri cel mai bun partener posibil.

| Alcyon a răspuns:

Cred ca fetele care "isi incepe viata sexuala", trebuie sa puna mana pe cartea de gramatica, si nu pe organe sexuale.

| Zenithf a răspuns:

La 17 ani este ok, este destul de dezvoltata fizic si psihic. Dar tot trebuie sa stie in ce se baga, ca multe necazuri o pot paste.
Despre baietii "buni" care le imping pe fete sa faca avort, ca si pe familiile lor care fac acelasi lucru... numai "de bine". straight face

| Doηηa a răspuns:

Neinteresant,nu mă preocupă viața altora deci nu îmi dau cu părerea.