| mastadont a întrebat:

Ce părere aveți despre relațiile poliamoroase? Ați fi de acord să fiți într-o asemenea relație? Argumentați.

10 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

As fi eventual de acord, doar daca as fi eu si restul femei in acea relatie. In nici un caz nu as fi de acord sa existe si un alt barbat. Vrei sa argumentez?! Nu voi suporta niciodata ca poola altui barbat sa intre in femeia mea. Mi se pare absolut monstruos! Ce alt argument vrei?!
Dincolo de faptul ca am o fantezie de a o face cu 2 (sau mai multe) femei, cred insa ca si o relatie poliamoroasa (pe termen lung) in care sunt singurul barbat, e tot o reteta pentru dezastru...pentru ca nu poti iubi pe doua persoane la fel, nu poti acorda aceeasi atentie mai multor persoane si astfel in acea relatie se vor crea "bisericute", atmosfera va deveni bolnavicioasa, anumite persoane se vor simti ignorate, vor aparea frustrari, tensiuni si evident scandal.
In concluzie, nu-mi pasa ce fac altii, dar pana la sfarsitul vietii mele, da-mi voie sa prefer o relatie/relatii formata/formate din mine si o femeie.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
Pentru unii functioneaza.
Eu as fi prea posesiva/geloasa ca sa mearga o astfel de relatie.

| sofisis a răspuns (pentru wildthing):

happy Sustin. Este destul de greu sa satisfaci nevoile unei persoane...d-apai sa trebuiasca sa te stresezi pentru 2? Sa acorzi timp, iubire, bani etc...

| wildthing a răspuns (pentru sofisis):

Pai nu...ca intr-o relatie poliamoroasa formata sa zicem din 1 barbat si 2 femei, nu e ca si cum acel barbat ar avea harem, nu e ca si cum el are un statut privilegiat fata de ele. In acea relatie toti sunt egali si fiecare e intr-o relatie cu fiecare. Cele doua femei nu sunt intr-o relatie doar cu barbatul respectiv, ci sunt si intre ele. happy Problema este insa ca oricare dintre acele 3 persoane, nu va putea acorda dragoste si atentie in mod egal celorlalte doua. De exemplu, nu are cum sa-mi placa in mod egal de doua femei, sigur o voi favoriza pe una. La fel si una dintre ele, nu are cum sa ma placa si pe mine si pe cealalta femeie in mod egal...va inclina intr-o parte sau alta.

| RAY a răspuns:

Daca stam si ne gandim asa evolativ,majoritatea barbatilor nu sunt barbati viselor, in fapt sa si facut un studiu, majoritatea fetelor nu au barbatul care iti doresc ca fizic, desi ar trebui ca barbati frumosi sa aiba mai multe femei frumoase, asta ar duce la membri sanatosi, frumosi, cum a vrut hitler sa faca, practic o noua rasa umana, deci da as fi de acord daca as avea gene bune

| RAY a răspuns (pentru wildthing):

Desi masculi alfa au mai multe partenere

| Marmote a răspuns:

Nu aș fi de acord. Sunt gelos. Am prieteni in astfel de relații și sunt cele mai toxice lucruri pe care le-am văzut în viața mea. Unii din ei se mint că nu îi deranjează deși au mintea varza și e vizibil. Adevărul e că nu se simt worthy pentru relații mai bune și stau în situații din astea până sare iepurașul ăla bun. Din păcate au 30-35 de ani deja iepurașul bun nu mai sare deci o sa se învârtă în cercul asta mult și bine până vor claca.

| ania a răspuns:

Foarte proasta.Nici intr-un caz.

| Ambersfichi a răspuns:

Eu una nu as fi de acord cu asta. Sunt intr-o relație cu o persoana pe care o iubesc cu adevărat și nu as putea accepta faptul ca aceasta place o alta persoana in afara de mine.
Dar nu este nimic greșit in asta. Fiecare are dreptul sa fie cu cine vrea atâta timp cât exista consimțământ.
/AS

| Adi70 a răspuns:

Sant intr-o relatie poliamoroasa impreuna cu sotia mea de aproape trei ani si santem foarte OK. A treia persoana este un barbat, nu locuieste cu noi dar sta cu noi cam 50% din timpul lui liber. Face parte din viata noastra, cu drepturile si obligatiile care ii revin ca ''al doilea sot''. Asemenea relatii sant posibile cu conditia ca geloziile, anxietatile si posesivitatile de tot felul sant lasate deoparte si cei implicati accepta sa vada partea frumoasa a vietii.