| michael26iul a întrebat:

Ce semnifica pentru voi "pauza" într-o relație? Eu înțeleg că sub acest cuvânt înseamnă despărțire. Voi? Cum ați trecut peste "pauza". La mine a fost brusc, neașteptat și fără o explicație concretă.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| G1G2 a răspuns:

Încearcă sa te gândești dacă o deranja ceva constant, daca nu si nu gasesti ceva, analizează daca tu mai vrei sa fii cu ea, adica o pauza ar trebui explicata : exemplu concret :,, o pauza sa imi dau seama ce simt ", daca a cerut o pauza, în opinia mea de fata care locuiește cu partenerul, nu este ok, ceva ori o obosește ori chiar exista posibilitatea sa încerce sa fie cu altcineva, din pacate am văzut fete inselandu-si partenerul si pentru o viata mai aventuroasa, incearca sa te gândești ce fel de persoana e, daca manipulează, daca minte, daca mereu spune si adevărul dureros si ia în considerare tot ce poți. Tine minte ca e aproape imposibil sa cunoști o persoana cu adevărat. Sa fii atent daca pe parcursul relației iti dadea semne ca te inseala: atitudine defensiva, nu mai incerca sa discute ca de obicei, statea mai mult pe telefon.

13 răspunsuri:
| G1G2 a răspuns:

Buna,depinde daca a avut un motiv care a adus un conflict, sau daca are o problema, sau daca sunteti la distanta, daca nu are un motiv întemeiat eu zic sa cauti pe altcineva, daca sunteti la distanta și a cerut pauza eu personal o consider despartire

| michael26iul explică (pentru G1G2):

Am stat împreună.

| G1G2 a răspuns (pentru michael26iul):

A cerut brusc sa luați o pauza? Fara niciun motiv?

| michael26iul explică (pentru G1G2):

Da, sau cel puțin nu îl știu eu, dar bănuiesc că ar fi vorba la mijloc de un coleg de munca al ei?

| Nemessys a răspuns:

,, m-am plictisit de tine și am găsit pe altcineva mai interesant, dacă îmi iese cu ala, te părăsesc, dacă nu, ma întorc lat tine "

Apropo, unele puștoaice au impresia ca problemele într-o relație se rezolva doar dacă partenerii nu mai vorbesc unul cu altul o perioada de timp. Chiar nu știu ce anume influențează durata acelei perioada. laughing

| michael26iul explică (pentru Nemessys):

M-am gândit și la varianta asta că e. Dar până la urmă nu pot să știu sigur atât timp cât nu îmi spune.

| Adry05 a răspuns:

Depinde de fiecare persoană, am întâlnit și situații când pauză = pauză, adică o perioadă când nu ne-am văzut, am stat fiecare să vedem ce simțim fără celălalt și ne-am analizat relația la rece. în unele cazuri e bună o astfel de pauză.

| Nemessys a răspuns (pentru michael26iul):

Îți dai seama ca nu o sa îți spună. În locul tău as lua atitudine și i as zice extrem de serios,, cu mine nu merge asa, ori rezolvam problema și rămânem împreună, ori ne despărțim " happy iar dacă comentează sau altceva, rupi tu relația. Pauza într o relație nu exista.

| michael26iul explică (pentru G1G2):

Pai, în ultima perioada când veneam de la muncă o găseam acasă, stand pe telefon, discutând cu un coleg de al ei. De asemenea când voiam să ieșim pe afară să ne plimbăm, mereu găsea scuze precum: o doare burta, e obosita etc. Dar în momentul în care îmi zicea că au chemat-o colegii de la muncă, nu mai avea nimic.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Dupa ce ti-am citit comentariile de mai jos,din ce dai tu de inteles este ca se poate ca ea sa aiba pe altcineva,pe unul din colegii ei de la munca, pauza in relatie nu exista asa cum a zis si Nemessys, asa ca cel mai bun lucru de facut este sa ii dai un ultimatum daca nu vrea sa fie sincera cu tine, ori veti continua relatia, ori veti merge pe drumuri separate fara nicio suparare.Multa sanatate!

| Stegman a răspuns:

Te ia de fraier, daca nu merge cu celalalt ramane cu tine. Eu zic mai bine sa i spui pa. Sunt atatea fete pe lumea asta, o sa ti gasesti una pe masura ta. Bafta

| Anon31241212 a răspuns:

Toate persoanele cu care am vorbit si mi-au spus ca au luat o,, pauza", mai tarziu s-au reimpacat. Daca era despartire, cred ca ti-ar fi spus din prima sincer.

| CleanHeart a răspuns:

Sunt 2 tipuri
Pauza= punere de ordine in ganduri
Pauza= sa vad daca imi merge mai bine cu altul/alta.