| Hammurabi a întrebat:

Considerați că dragostea adevărată te face dependent de partener, sau nu?

11 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca da.
Sti senzatia aia de singur? Cand ai 5000 de oameni in jurul tau si te simti tot singur doar pentru ca nu e acel cineva acolo? Nah asta cred eu ca e dependenta.Dorul acela care te macina, gandurile, amintirile, mangaierile, astea te dor daca nu le ai cand esti indragostit.
Chiar daca ni se pare aiurea asta e adevarul daca te-ai indragotit sau iubesti esti ca si bolnav daca nu ai acel om langa tine.Eu spun din proprie experienta,pot sa am zeci de oameni ca tot singura sunt, tot ma plictisesc, ma stresez, sunt nervoasa, slabesc sau ma ingras...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Dependent" nu dragostea te face ci slabiciunea, frica de pierdere.
Fara acea persoanã te simti pierdut sa ii cersesti atentia, dragostea, devenind dependent nu e mândrie in asa ceva.
De obicei intervine când ne pripopsim cu un singur partener, nu mai avem grija de noi insine sa progresam fizic, psihic si financiar asa ca ne limitam la o singura persoanã.

| RAY a răspuns:

Da,si chiar se poate vedea asta in creier, stii cand privesti persoana iubita e ca cand ai lua o doza de heroina, este o dependenta dar si o fericire extrem de mare

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Acum naty esti indragostita?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dependenta de iubire, de dragoste e una iar cea financiara, sociala ce apare o data ce tu nu esti capabil sa faci ceva cu viata ta si te agati de cineva e altceva.
Nu este rusine sa iubesti si nici o dovada de slabiciune, cum nu este rusine sa ai un singur partener cum este de altfel si normal.Toti avem nevoie de iubire fie ea parinteasca, frateasca, prieteneasca sau din partea unui partener de viata (iubit/iubita) pentru ca asa traim asa functionam.
Poti sa ai grija si de tine si sa si iubesti o alta persoana in acelasi timp ca doar nu suferi vreun handicap care sa nu iti permita.

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Pot sa spun ca da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Una e iubire sa iti placa compania si sa-ti ofere confort alta persoanã, alta e sa ai o "dependentã" viata ta sa nu mai insemne absolut nimic farã ea.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai experimentat iubirea pana acum?
Iubirea nu inseamna dor sa iti placa compania unei persoane si sa iti ofere un confort. Iubirea este atunci cand vrei sa iti petreci tot timpul cu acea persoana,ai sentimente si trairi pe care nu le simti in mod obisnuit, te gandesti la acea persoana, visezi acea persoana, vrei familie si copii cu acea persoana, faci sacrifici, compromisuri pentru acea persoana etc nu e un simplu confort...

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Corect,asa e

| SG1995 a răspuns:

Nu, a fi iubi pe cineva nu inseamna sa fii dependent de aceea persoana. Orice dependenta inseamna un exces iar un exces e o boala.

| anonymussly a răspuns:

Sincer da, pentru ca dupa un timp aceea persoana te face incat sa o vezi doar pe ea si simti ca nu poti trai fara ea.