| Cameliapantiru a întrebat:

Credeti ca intre doi oameni maturi, care se iubesc mult, se respecta si au o compatibilitate maxima de idei, preocupari, hobby-uri, poate rezista o casnicie fara sex/dragoste? Avand in vedere ca ea este asexuala, nu poate suporta nici macar jocurile erotice, cu atat mai putin contactul sexual, dar il iubeste, respecta, admira, pretuieste, rasfata pe el, pe potentialul viitor sot, insa nu I se poate darui? Credeti ca fara relatii sexuale, o casnicie nu are sens?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca o relatie poate fi asa cum si-o doresc cei doi parteneri, fara nici o limita atata timp cat ambii parteneri consimt la asta.
In alta ordine de idei, desi nu este treaba mea si nici subiectul intrebarii, cred ca dragostea fizica desavarseste o relatie si ca poate ajutorul unui psiholog ar fi util astfel incat sa se poata bucura amandoi de toate placerile vietii de cuplu.

32 răspunsuri:
| NanamiSyo a răspuns:

Pai depinde, in cazul in care cei doi își doresc un copil, sau bărbatul își dorește dar femeia nu este dispusă la asta, se poate ajunge la situații "extreme" cum ar fi înșelatul... Părerea mea

| Holiday a răspuns:

Daca-s ambii asexuali poate functiona, altfel nu.

| SkyPilot a răspuns:

Dupa felul in care simt eu (baiat) as zice ca nu. Oricat de mult as iubi-o, respecta-o, admira-o etc. relatia nu va merge fara sex. Nu mai e iubita, devine o buna amica.

| Cameliapantiru explică:

El nu este asexual, a mai fost casatorit, a avut o casnicie implinita si fericita, sotia i-a murit intr-un accident rutier, iubeste mult copiii, insa nu poate avea (nu a avut nici in fosta casnicie).

| Cameliapantiru explică (pentru SkyPilot):

Cei doi au fost, la inceput, mult timp prieteni foarte buni, tin enorm unul la celalalt, isi sunt alaturi neconditionat in toate situatiile dificle/fericite ale vietii, se adora, se simte asta, toti prietenii lor spun cat de bine le sta impreuna, ce potriviti sunt unul pentru celalalt. Si-ar dori sa se casatoreasca, dar ea se teme sa faca acest pas, pentru ca e asexuala si nu il poate, deci, satisfice in pat!

| SkyPilot a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Problema asta ar trebui discutata cu sinceritate intre ei doi. Daca el crede ca poate sa intre intr-o astfeel de situatie, nu vad nici o problema. Nu il pot judeca pe el dupa mine.

| NoNameqed a răspuns:

Da se poate, in viata nu totul se rezuma la sex, vad ca multi spun ca daca va doriti un copil etc etc, puteti sa adoptati un copil micut, deci nu cred ca e o problema happy, dar mai bine ar fi sa vb amandoi si sa cadeti la un acord happy

| Cameliapantiru explică (pentru SkyPilot):

Nu exista o posibilitate ca la inceput, el iubind-o, sa accepte aceasta situatie, dar in timp sa ajunga sa se plictiseasca de sotia lui asexuala, sa o paraseasca pentru alta femeie, sexuala (desi pe ea o ubeste enorm) si sa-i franga ei inima?

| Cameliapantiru explică (pentru Brigaela):

Iti multumesc pentru raspuns!
Un punct de vedere interesant, merita luat in considerare!

| Cameliapantiru explică (pentru NoNameqed):

Multumesc pentru raspunsul tau frumos!
Pana la urma, iubirea e cea mai importanta, nu?

| NoNameqed a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Evident happy, bafta happy

| SkyPilot a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Depinde de om. Parerea mea este ca ea ar trebui sa ii lase lui libertatea sa mai scape pe alaturi cu cea mai mare discretie. Ea ar trebui sa identifice toate posibilele probleme, sa schiteze posibile solutii si discute totul cu el.

| Cameliapantiru explică (pentru SkyPilot):

Dar ce sens are o casnicie in care nu exista fidelitate totala intre soti, in care cei doi nu-si mai apartin in totalitate unul celuilalt, in care mai apare o a treia persoana, amanta lui?
Nu ar fi o umilinta pentru amandoi aceasta situatie, o sursa de certuri, dar mai ales de nefericire si pentru sot, si pentru sotie?

| Lawliet14 a răspuns:

Nu exista agentie matrimoniala pentru asexuali? De ce nu-ti deschizi una si acolo iti poti cunoaste si viitorul sot? Tu simti ceva daca il saruti? Il imbratisezi, il saruti? Sau e vorba numai de raport sexual?

| Cameliapantiru explică (pentru Lawliet14):

Aceasta femeie, asexuala, nu isi cauta sot la agentia matrimoniala.
Ea iubeste profund un barbat, care ii este bun prieten si care, la randul lui, ii raspunde la sentimente. Si isi doreste sa se casatoreasca cu el, cu prietenul ei, nu e in cautare, prin agentii, a unui viitor sot/partener.
Dilema ei e daca va rezista sau nu casnicia lor, in timp, fara sex, dar cu multa-multa iubire incera, adevarata si reciproca!
Si da ea adora sa-si sarute si imbratiseze prietenul, e foarte tandra cu el, il alinta enorm, respinge doar contactul sexual, insa saruturile, imbratisarile, mangaierile, vorbele frumoase, de dragoste, gesturile romantice, declaratiile de iubire sunt, cred, mai frecvente in relatia lor decat in cele in care ambii sunt sexuali. Pentru ca, intr-un fel, toata afectiunea ei pentru prieten, nemanifestata prin sex, se manifesta prin alte atingeri, ca un sarut cast si o imbratisare calda si pasionata.

| Lawliet14 a răspuns (pentru Cameliapantiru):

De ce vorbesti la persoana a 3-a de tine? happy Cat despre poveste, habar n-am. N-am fost pus in fata faptului. Poate ca e posibil! Degeaba intrebi pe aici, pentru ca tine de individul respectiv. Banuiesc ca au mai fost cazuri, banuiesc ca existe si precedente reusite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asexualitatea inseamna lipsa dorintei de a face sex dar asta nu inseamna ca cineva asexual nu va face sex. Oamenii asexuali fac sex din varii motive cum ar fi copulatia sau nevoia de a satisface partenerul. Daca iubesti pe cineva atat de mult cat spui tu (de vreo 10 ori) atunci nu ar trebui sa existe vreo problema in a face sex, chiar daca unul dintre parteneri nu simte nevoia (asta oricum se intampla zilnic cuplurilor care nu sunt formate din asexuali). Din ce explici tu acolo mai degraba respectiva sufera de coitofobie, refuzul de a face sex din start pare mai degraba o afectiune psihologica.

Oamenii sunt bolnavi asa ca orice relatie e posibila, indivizii pot trai impreuna si fara sa se atinga, secretul e sa fie indeajuns de instabili emotionali si sa aiba cateva grave probleme psihologice. Ea e deja acolo, nu stiu cum sta treaba in cazul lui. Daca spui ca si-a pierdut sotia si nu poate avea copii atunci sigur are si el niste sechele si traume la mansarda. Asa ca da, cei doise potrivesc.

SUnt curios, ea ar avea vreo problema ca el sa intretina relatii sexuale cu alte femei? Pentru ca daca ea nu e dispusa sa-i ofere asta dar nici nu ii permite sa o obtina din alta parte, inseamna ca el trebuie sa fie cel mai mare prost de pe planeta sa o accepte asa.

| AnaRadu a răspuns:

Hei. Sincer acum depinde de la cuplu la cuplu. Un barbat care vrea sa aiba trei copii niciodata nu va putea avea o relatie cu o astfel de femeie deoarece aceasta nu va fi de acord sa ii indeplineasca dorinta. Poate functiona doar daca ambii parteneri sunt asexuati altfel nu.

| Cameliapantiru explică (pentru AnaRadu):

El nu poate avea copii, desi isi doreste.
Deci, pica idea ca vede in sotia lui mama propriilor copii, pentru ca el insusi nu poate devein tata (nu a devenit nici in fosta lui casnicie, care s-a incheiat, in urma cu multi ani, prin decesul sotiei). Singura varianta a paternitatii sale ar fi adoptia, deci o varianta viabila si pentu ea, pentru femeia asexuala.
Intrebarea era daca el ar rezista fara placerea sexului, barbat sexual fiind, care in fosta casnicie a avut o viata sexuala activa I satisfacatoare, pentru el, dar si pentru partenera lui.
Ar putea, in noua relatie, renunta la sex, din dragoste pentru ea, pentru femeia pe care o adora si care il adora, dar care nu ii va putea fi niciodata amanta?

| AnaRadu a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Nu. Nu va putea renunta la sex daca a avut o viata sexuala activa. E cam logic nu? si daca minte ca renunta la sex o face cu altcineva si tot nu renunta.

| Cameliapantiru explică (pentru AnaRadu):

E si acesta un punct de vedere!
Nu neaparat cel correct, pentru ca acesta il stie doar el, dar unul logic si coerent, pana la urma.
Iti multumesc pentru raspuns!

| AnaRadu a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Cu placere. Trebuie sa te gandesti la cainele tau ca la un copil mic. Si te va ajuta mai mult asta. Daca il lasa-i pe un copil mic incepea sa planga dar un caine nu poate sa planga in hohote ca un copil, el simte.

| Cameliapantiru explică (pentru AnaRadu):

Cred ca ai confundat raspunsul, de la o alta intrebare.
Nu vad, altfel, ce legatura ar avea catelul meu cu situatia exousa.
In mod sigur, ai dorit sa comentezi la o intrebare legata de aniale, asa ca te anunt ca ai gresit pentru a sti sa redirectionezi raspunsul tau.
O zi frumoasa!

| AnaRadu a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Da, scuze.Acum am observat. Ciudat...Mie imi aparea cealalta intrebare. Ma rog. Scuze iar. laughing

| Lidia9494 a răspuns:

Consider ca nu. Susțin teoria evolutiei. Dupa parerea mea, omul este un animal cu ratiune. Iar in spatele ratiunii, se afla instinctele sălbăticiei. Aceasta este parerea mea personala, dupa multi ani de studiu. Omul nu este o fiinta spirituala, astfel, pana si "prieteniile" bărbat - femeie provin din dorința sexuala a masculului (in mare parte). Cred ca poti ajunge sa indragesti o persoana fara sa profiti de corpul ei, dar, nu stiu pentru cat timp... Ar fi ceva nobil, dar deloc uman. http://www.divahair.ro/cuplu/hormonii:_cauzeaza_atractie,_sex_si_iubire!

Iti pot spune in cateva cuvinte ceea ce am realizat in timp, fie din experiența proprie sau, din cărți: nu exista iubire, prietenie, iar bunătatea e un termen relativ. Numai bine

| Lidia9494 a răspuns:

PS: am citit cateva raspunsuri. Conform descrierii tale, ar exista o posibilitate ca barbatul sa se multumeasca cu cele primite din partea femeii. Dar din nou, nu stiu pentru cat timp. S-ar putea sa fie chiar pentru o perioada nelimitata. Asa cum a zis Brigaela, consider ca o persoana calificata ar fi intr-o mai mare masura sa raspunda

| Cameliapantiru explică (pentru Lidia9494):

Multumesc pentru raspunsurile tale!
Interesant articol, ca simpla lectura, dar nu cred ca e documentat stiintific, cred ca e mai degraba un articol pentru entertainment, nu pentru informare corecta, riguroasa.
Totusi, unele idei pot fi luate in considerare si aduse in discutie.
O zi faina iti doresc!

| Lidia9494 a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Legat de articol, este doar o sinteza a ceea ce am gasit in cărțile de specialitate. De asemenea, poti intreba un psiholog in legatura cu ideile relatate acolo. Eu asta am facut, si a confirmat. Ar fi o încântare sa schimbam mai multe idei. o zi faina si tie!

| Cameliapantiru explică (pentru Lidia9494):

Cu drag!
Poate, in viitor, vom avea ocazie sa mai interactionam!
Numai bine!

| UnBroken2016 a răspuns:

Ati rezolvat problema pana la urma? Mai sunteti impreuna?