Întrebare recomandată | BoOoMbOnik a întrebat:

Credeti ca prezervativul este o metoda contraceptiva 100 % sigura? adica daca folosesc prezervativul de fiecae data cand am un contact sexual as putea ramane insarcinata? Cand ai primul contact sexual posibilitatea de a ramane insarcinata este mai mare? Dau funda pentru raspunsul cel mai explicit si folositor. si va rog sa raspundeti daca vreti intr-adevar sa ajutati si sa nu raspundeti doar ca sa faceti misto. e un subiect care ma intereseaza. multumesc

40 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Numai o metoda este 100% sigura: abstinenta. Prezervativul poate este 99, 999x% sigur, foarte aproape de 100%, dar este ca functia matematica - limita.
Ma bucur ca esti o fata serioasa, nu ca alea care, nah, n'are rost sa povestesc. happy
Legat de probabilitatea mai mare la primul act, este discutabil, cred ca este mai mare din pricina ca riscul de a nu folosi cum trebuie mijloacele de contraceptie este mai mare.

| mona a răspuns:

Nu e sigur 100% pentru ca se mai poate intampla sa se sparga/rupa accidental cand ti-e lumea mai draga dar e totusi o metoda contraceptiva eficace care ne protejeaza atat de boli cat si de o sarcina nedorita

| Sara2 a răspuns:

Se spune ca nici o metoda nu este sigura 100%, prezervativul fiind sigur doar 99, 99% si 0, 01 e cazul in care se sparge, insa eu consider ca daca NU s-a spart, esti protejata 100%, eu il folosesc de multi ani, si nu am avut "surprize"

| darrio2007 a răspuns:

Da.Este sigur.Dar nu este aceeasi placere ca fara prezervativ. Poti tine cont de calendar.Perioada fertila sau nefertila.

| Adry05 a răspuns:

Atâta timp cât nu sunt implicate evenimente nefericite cum ar fi: ruperea lui, este 100% sigură. E bun mai ales că te şi apără împotriva bolilor cu transmitere sexuală.
Succes!

| Raiden a răspuns:

Nimic nu e sigur pe lumea asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Raiden a răspuns (pentru paradis89):

Totu-i relativ!

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Singura metoda de contraceptie sigura 100% e abstinenta. Prezervativul este una dintre cele mai sigura cu un procent de 98% daca e folosit corect

| dutzaaaa a răspuns:

Prezervativul nu este o metoda contraceptiva 100% deoarece exista riscul sa se rupa. Este indicat ca partetenerul sa nu se termine in prezervativ, in caz ca acesta re rupe sa nu ramai tu insarcinata. Sper ca am fost explicita. Multa bafta in continuare.

| 0rlando a răspuns:

Bineînțeles că nu este 100% sigur. Absolut nici o metodă de contracepție nu este 100% sigură nici în prevenirea sarcinilor și nici în prevenirea bolilor cu transmitere sexuală.
Nici măcar abstinența pare că nu e 100% la sigură...cel puțin așa susține Biblia laughing

| Dismally a răspuns:

Nu este 100% sigur nici prezervativul happy

| dragos9234 a răspuns:

Daca nu se rupe este 100% sigur(sperma nu trece prin el)

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Nici o metoda contraceptiva nu este 100% sigura deoarece si un prezervativ se poate rupe in timpul actului sexual, sau nu se pune bine. In orice caz utilizarea unui prezervativ ajuta la prevenirea bolilor cu transmitere sexuala dar nu si a altor lucruri.
Acuma cu partea cu insarcinata, ca sa se intample ar trebui si tu si partenerul tau sa aveti orgasm in acelasi timp si totodata sa atingeti ceea ce se numeste starea de climax, lucru care este destul de rar, deci nu sunt sanse mari.
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici pe departe. Tu eşti exemplul cel mai bun.

| d3javw a răspuns:

Sa zicem 90%

| georgedanielc a răspuns:

Nimic nu este 100% sigur

| kitten95 a răspuns:

Nu exista metode contraceptive 100% sigure. prezervativul este totusi cea mai buna metoda. insa numai in proportie de 97%(cateodata se rupe). pilulele nu te protejeaza deloc de boli si au si efecte negative asupra organismului(femeii evident, ea il ia). Nu de fiecare data poti ramane insarcinata. sansele sunt de cele mai multe ori(! nu de fiecare data) de a ramane insarcinata mai mici. nu e adevarat ca la primul contact ai sanse mai mari la sarcina. sper ca ti-am fost de ajutor.

| Maryan_Voicu_1993 a răspuns:

Se pot rupe

| alexandruth a răspuns:

E cea mai sugura de pana acum... Bafta! happy

Răspuns utilizator avertizat
| SoundTHeWave a răspuns:

Prezervativul e destul dupa parerea mea, dar daca vrei sa fii 100% sigura, dupa fiecare act puteti verifica daca prezervativul e spart(daca da se poate evita avortul, din cate stiu eu acum exista si pastila de a 5-a zi).

| LilGh0st a răspuns:

Prezervativul este cea mai buna metoda contraceptiva, nu e 100% sigura, trebuie sa fiti atenti sa nu se rupa si doar in caz ca se rupe sa iei pastila de a doua zi. Si mai important este sa nu folositi doua prezervative puse unul peste altul, acest lucru nu va va ajuta, ci dimpotriva, cresc sansele ca acestea sa se rupa, prin frecarea dintre ele. Alte metode contraceptive (pastilele) nu sunt recomandate, deoarece pot produce dereglari hormonale grave si in timp chiar sterilitatea, adica n-o sa mai poti face copii. Si da, cand ai primul contact sexual, posibilitatea de a ramane insarcinata e mai mare.
Iti recomand sa nu ai contact sexual fara protectie, chiar daca nu isi da drumu in tine, sau daca nu esti in perioada fertila, tot este o mica sansa sa ramai insarcinata si in afara de asta, mai exista problema bolilor cu transmisie sexuala. Doar prezervativul le poate impiedica pe acestea. Abstinenta n-o recomand daca te simti pregatita pentru primul tau act sexual si daca esti sigura ca ai partenerul potrivit.

| Macabre a răspuns:

Buna.
Niciodata prin prezervativ nu esti supusa unei sarcini,decat daca prezervativul este rupt,spart,gaurit, si alte chestii.
Dar, sigur nu ti se v-a intampla nimic, d-aia e si prezervativ, de protejare in timpul contactului sexual. Bafta

| MihaiEddy93 a răspuns:

Din cate stiu cele mai bune prezervative sunt Durex. Daca folosesti Durex, nu ai ce sa patesti :-)

| zone3 a răspuns:

De cateva zile a fost la noi la scoala o doamna cu un proiect despre viata sexuala. Deci: prezervativele nu te feresc in totalitate nici de sarcina nici de anumite boli. Ar mai fi varianta cu anticonceptionalele dar nici ele nu sunt sigure pentru ca pacalesc ovulul care urmeaza sa iasa ca in interiorul tau este o sarcina si nu are nevoie de iesirea lui. Dar si asa mai sunt erori la fel ca si cu prezervativele. Parerea mea e ca daca tot folosesti prezervativ, si baiatul e destul de mare sa se poate controla va simti cand ejaculeaza si nu va tine in tine. Sper ca te-am ajutat:* fundita? :*

| Annonnymous a răspuns:

Deci daca esti virgina si vrei sa ai un contact sexual e 100% ca nu poti ramine insarcinata acelasi lucru este si cind ai ciclu.Prezervativul da este 100% contraceptiv sau mai sigur 98%.Nu ai cum sa ramii insarcinata daca folosesti prezervativ, doar ca uneori el se poate rupe, si cel mai bine ar fi ca partenerul chiar daca foloseste prezervativ sa ejaculeze in acel moment cind penisul nu se afla in vagina, asta este cel mai sigur sa nu ramii. Sper sa iti fie de folos, succese

| piki98 a răspuns:

Prezervativul e 100% sigur. daca e folosit corect nu are cum sa se rupa pentru ca intr-un singur prezervativ pot incapea 10l de apa si riscul de a ramane insarcinata este mereu cand ai un contact sexual si cand esti si cand nu esti virgina.doar daca esti infertila nu exista acest risc

| Annya206 a răspuns:

Cel mai important e ca te fereste de boli cu transmitere sexuala (BTS), insa nu e metoda 100% sigura. Prezervativul se poate rupe, sau poate avea o gaura oricat de mica care nu poate fi vazuta si atunci apare riscul. Insa e o metoda indicata atat contraceptie cat si de protectie impotriva BTS-urilor.

| Anonimow a răspuns:

Pai uite cum sta trb...iti iei prezervative de calitate adica durex sa zicem pentru ca astea la 1 leu se pot rupe usor si risti o sarcina nedorita.Da prezervativul este cea mai buna metoda contraceptiva, daca iei anticonceptionale risti sa te ingrasi.

| mangojump a răspuns:

E cea mai buna metoda pentru a te feri de boli si multe infectii.Nu poti ramane insarcinata daca folosesti prezervativul corect.Se poate intampla doar in cazul in care se rupe prezervativul si baiatul se termina in tine.

| FeisBuci a răspuns:

Pai nu sunt sigure 100% deoarece ele sunt fragile si se pot rupe usor. Intro cutie de 10 prezervative sunt sanse maricele ca cel putin 3 sa fie rupte... deci nu este chiar asa de sigur prezervativul...

| darrio2007 a răspuns (pentru FeisBuci):

Aici este problema producatorului.

| DjZen a răspuns (pentru FeisBuci):

Poate alea la 1 leu sunt fragile laughing dar alea scumpe nu prea cred