| anonim_4396 a întrebat:

Cum adica sunt posesiva? Asa mi-a zis cineva, ca-s posesiva.

Răspuns Câştigător
| Annellise a răspuns:

Draga cristina, sa fi posesiva inseamna ca iti doresti ca tu sa controlezi totul. Sa fii tu sefa! Daca a venit acest comentariu de la un baiat, sau chiar de la fostul prieten atunci situatie este evidenta. Iti place sa stii tot ce face, unde merge...sa il tii mereu doar langa tine...sa ai o anumita forta, putere asupra lui. Asta inseamna sa fii posesiva. Vrei ca tipul respectiv sa iti apartina doar tie, sa il detii si daca esti posesiva intr-un stadiu avansat. poti chiar sa devii dependenta de persoana aia. Stiu ca nu este de bine ceea ce ti-am scris, dar de multe ori lumea este posesiva datorita faptului ca iubesc, le place de o persoana foarte mult si le este teama sa nu o piarda, motiv care duce la `trebuie sa il controlez, trebuie sa il domin` => posesiva! Te pup si sper ca te-am lamurit happy :*

6 răspunsuri:
| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Toti ce i care iubesc cu adevarat sunt gelosi,posesivi.
Iti doresti prea mult un lucru,ceri prea mult de la o persoana,iar posesivitatea se afla in stransa legatura cu gelozia.
Nu e intocmai ok sa fii gelos sau prea gelos,ca incep sa numai functioneze normal lucruri,dar cat de cat trebuie si un pic de gelozie,pentru ca iarasi dai in altceva,in indiferenta,in nepasare.
Trebuie sa fii undeva la mijoc,dar ideea e ca,eu personal cred,ca gelozia/posesivitatea e ceva inascut la o pers,ceva care nu o poti schimba defintiv, incearca macar sa,, nu pierzi controlul,, pentru ca vei avea de suferit.
Succes pe mai departe!

| fredon a răspuns:

Controlezi tot.tu trebuie sa stii totul.toti fac cum zici tu.ai putere de convingere

| nicoll7 a răspuns:

Adica vrei sa fii tot timpul cu el si nu il mai lasi sa respire sau sa mei stea cu prietenii big grin

| Criiistinutsa a răspuns (pentru Annellise):

De la prietenul meu am primit acest comentariuhee hee. Ms mult:*

| Annellise a răspuns (pentru Criiistinutsa):

Nu ai pentru ce, cu cea mai mare placere! Insa pe viitor trebuie sa ai grija ca nu este bine sa fii prea posesiva, si daca iubesti esti geloasa dar intr-o anumita masura...ca as nu il sufoci, mai lasa-i si libertate. La o adica daca vrea sa te insele te va insela si cu tine de mana, daca tine la tine tine. Incearca sa incerci sa realizezi ca tu nu poti schimba lumea, nu poti sa schimbi lucruri la el... poti sa schimbi doar comportamentul tau.(Bine se poate sa mai modelezi unii baieti, insa gandeste-te ca il accepti asa cum e si punct) Atunci te va ajuta sa nu mai fi chiar asa de posesiva. :*:*

| Xedonna a răspuns:

Adica iti place ca ce este al tau sa fie numai al tau! Mi se pare ok. daca a incercat sa te jigneasca cu acest lucru.nu a reusitwinkinglaughing