| david67780 a întrebat:

Cum fac sa scap de gelozie?

Tin foarte mult la iubita mea, ea mai merge la bunici la sat, si acolo are mai multi prieteni baieti, si deseori iasa doar cu baieti afara, desii imi promite ca nu se intampla nimic si doar povestesc, eu tot sunt gelos si ingrijorat. Si totusi am incredere in ea.
Pur si simplu nu pot suporta gandu ca e cu alti baieti afara. si vreau sa fac ceva in privinta asta, altfel mi-e frica ca dupa un timp se va indeparta de mine pentru ca sunt asa. Adica multi mi-au zis ca gelozia e cel mai rau lucru intr-o relatie sad

ajutati-ma va rog cu un sfat, chiar nu stiu ce pot face...

12 răspunsuri:
| Derbedeu24 a răspuns:

Daca o iubesti trebuie sa ai incredere in ea.Si crede-ma daca te iubeste si ea nu va face acest lucru niciodatawinking. Scapa de gelozie cat mai repede!

| Cristiann25 a răspuns:

Nu prea poti.Stii ca exact asa am patit si eu? Cand e cu multi baieti si mai ales departe de tine te gandesti la tot felul de lucruri chiar daca ai incredere in ea.Stii de ce? Nu din cauza iubitei trebuie sa te ingrijorezi ca ea poate chiar iti este fidela dar baietii din ziua de azi cunosti si tu cum sunt, ca se dau la fete si daca au prieten.E foarte rau sentimetul asta crede-ma ca te inteleg perfect.Cu toate astea mi-as dori sa o am inapoi!sad Succes!

| Andreea3674 a răspuns:

Da..asta e ..ca sa zic asa..partea proasta dintr-o relatie(si mai sunt si altele)
Nu prea e nimic de facut..cum ai zis si tu, sa ai incredere in ea si...sa lasi timpul sa rezolve asta..in timp va veti maturiza si lucrurile astea vor trece.
Si incearca sa exersezi ca sa zic asa..incearcati sa iesiti cu un grup din care fac parte atat fete cat si baieti si sa nu stati doar voi 2, asa o vei vedea vorbind si cu alyi baieti si te vei obisnui(sau asa ar trebui). Incercati sa iesiti separat..si sa ai incredere ca tu esti singurul baiat la care ea se gandeste.
Ai grija ca din cauza geloziei..si a faptului ca petreceti prea mult timp impreuna, inchizand ochii lumii care va inconjoara...este ok o perioaa, dar..la cea mai mica problema, la orice conflict(nu stiu. poate un alt tip sa flirteze cu ea sau ea sa se duca la petrecere fara tine sau vice-versa) ..se poate ajunge la o despartire doar pentru. ca ii acaparezi viata(si ea tie probabil). Distrati-va si aveti incredere unul in celalalt, asa relatiile devin mai puternice.
Aaa, si scuze daca am inceput sa aberez..doar ca si mie mi s-a intamplat ceva asemanator...si am ajuns sa ne despartim.
Bafta si ai grija de ea^^

| Ensiferum a răspuns:

Cunosc multe cazuri de acest gen si tot timpul fetele care promit ca sunt cuminti si ies doar cu baieti, se imbata si fac sex cu ei, cum spuneam cunosc ff multe cazuri de genul, si gelozia nu apare din senin decat daca ti- ai pierdut increderea in acea persoana din anumite motive. Daca esti o fire sensibila iti trebuie cel putin 2 ani cu acea persoana fara antecedente la activ ca sa iti treaca de gelozia.

| david67780 explică (pentru Cristiann25):

Stiu si nu ma ingrijorez ca ea se da la alti happy tocmai de asta imi fac griji ca sunt altii care se pot da la ea sad

| Deea204 a răspuns:

Hmm.Daca o iubesti cu adevarat ar trebui sa ai incredere in ea..Si eu daca tine la tine si te iubeste nu iti va face asa ceva, succes in viitor happy

| Cristiann25 a răspuns (pentru david67780):

Da te inteleg perfect pentru ca baietii din ziua de azi nu mai tin cont ca fata are iubit.Nu poate sa o termine cu ei si sa aiba si ea prietene nu prieteni?

| Deea204 a răspuns:

Si ea*

| david67780 explică (pentru Cristiann25):

Are si prietene, dar acolo la sat, mai multi sunt prieteni, ca nu prea sunt fete pe acolo happy dar ea zice ca is baieti ok si ca nu isi permit sa se dea la ea niciunu, cica nu is nesimtiti, si stiu ca ar trebui sa o cred, si chiar o cred si am incredere, dar tot imi fac griji sad

| Cristiann25 a răspuns (pentru david67780):

Da pai stiu cum e ca ea iti spune adevarul dar odata e ca niciodata ca baietii sunt nesimtiti chiar daca nu isi da ea seama.NICIODATA un baiat nu e prieten mai ales prieten cat de cat bun cu o fata fara sa o placa macar putin si cred ca esti de acord!

| david67780 explică (pentru Cristiann25):

Da happy sunt de acord

| Cristiann25 a răspuns (pentru david67780):

Ai grija ce faci!