| ArisTOTelx a întrebat:

Cum îti poți da seama dacă partenera ta e virgină? Am întrebat-o si a zis ca e virgină, si dupa aia mi-a zis că nu stie ca mai de mult cand era mai mica si-a bagat degetul in vagin si nu stia ce face practic, si ea spune ca atunci a durut-o tare la vagin si ea a zis ca de atunci nu stie daca mai e sau nu virgina, pareri?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| TehDevil a răspuns:

Daca e doar degetul, n-are treaba. Sigur nu a rupt himenul. Insa, chestia cu intrebatul. eu sunt mereu sceptic laughing Vei primi mereu cam acelasi raspuns, in special daca tipa e ceva mai mica de 16-17 ani. Fetele isi cam incep viata sexuala de pe la 14 ani. Nu toate, fireste!
Pana la urma, ce ai de pierdut daca este sau nu virgina? Tu iti faci treaba si vezi! Daca se lasa cu sange, felicitari, esti campionul ei!

15 răspunsuri:
| Justme1997 a răspuns:

E virgină până face sex indiferent de ce a facut cu degetele

| Stonehard a răspuns:

Depinde ce inseamna pentru tine termenul de "Virgina". Din punctul meu de vedere o fata e virgina daca nu a avut contact sexual cu nici un barbat. Prin masturbare poate nu si-a rupt himenul, si atunci e virgina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu a facut sex e virgina
daca vrei sa afli din punct de vedere medical se duce la medic la un consult

| Justme1997 a răspuns (pentru TehDevil):

Nu în toate cazurile curge sânge totuşi

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă ea ţi-a spus că a făcut degetica şi a durut-o foarte tare, probabil ca şi-a rupt himenul. Şi tu nu ai decât să o crezi că şi l-a rupt singură. Nu există nicio metodă să aflii dacă te minte sau nu.

| corbulalbrosu a răspuns:

V I R G I N I T A T E A unei fete este perceputa foarte diferit mai ales de catre persoanele cu educatie non-medicala. Astfel ca in anumite culturi/comunitati starea de virginitate reprezinta o cerinta absolut obligatorie; pe cand in alte culturi cu idei mai libertine, virginitatea si-a pierdut practice orice valoare spiritual-moral-etica. Fiindca cunostintele medicale lipsesc aproape cu desavarsire, foarte multa lume face o confuzie impardonabila considerand procesul de DEFLORARE a ''pasaricii'' ca fiind de fapt sinonima cu DEZVIRGINAREA. Foarte multi NU reusesc sa inteleaga faptul ca VIRGINITATEA femeii reprezinta un CONCEPT de natura psihico-mentala. Virginitatea reprezinta de fapt o NOTIUNE imateriala, intangibila si INVIZIBILA care EXISTA si este localizata in constientul/MINTEA femeii deci nu la nivelul vaginului/vulvei. Din acest motiv existenta sau lipsa starii de VIRGINITATE nu poate fi determinata de catre o alta persoana, fiindca un CONCEPT oricare ar fi acesta, NU poate fi vazut cu ochii si NU poate fi nici atins/pipait in mod real, fizic sau material si ca atare rezulta ca nici nu poate fi ''pierduta'' : nici intentionat ori accidental. Rezulta ca niciodata absolut NIMENI in afara fetei/femeii in cauza, nu poate sa se pronunte in privinta VIRGINITATII unei fete/femei. Aceasta starea/notiunea de virginitate dispare/''se pierde'' NUMAI in momentul in care himenul si/sau vaginul fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui baiat/barbat dar acest lucru il stie/cunoaste insasi ea, cea in cauza si nimeni altcineva. Lezarea, deteriorarea sau ruperea chiar si din greseala ori in mod accidental a HIMENULUI prin MASTURBARE se numeste DEFLORARE si nu DEZVIRGINARE asa cum o considera multa lume in mod cu totul gresit. Deci reiese foarte clar ca medicul ginecolog NU se poate pronunta in privinta modului de deteriorare a himenului. Deflorarea se poate produce strict ca urmare a unei actiuni fizice asupra himenului prin producerea unei anumite ''agresiuni'' in urma careia ramane o stare vizibila si/sau palpabila. Insa in anumite cazuri acest proces de DEFLORARE se mai poate produce si din mai multe diverse alte motive. Printre aceste motive care pot provoca ruperea sau deteriorarea himenului si producerea deflorarii sunt activitati care n-au absolut nici-o conotatie sexuala. In functie de grosimea, constitutia si elasticitatea himenului, acesta se poate leza/crapa/rupe in momentul in care fata exercita asupra himenului o ''tensionare'' ce rezulta ca urmare a unor miscari ample de deschidere/indepartare a picioarelor, la balet, gimnastica, catarare/escalada, dans sportiv, ciclism, urcarea unei pante abrupte, etc.etc. In lumea medicala sunt unanim acceptate atat aprecierea cat si convingerea portivit caruia este IMPOSIBIL sa se produca AUTOdezvirginarea. Multa sanatate!

| ArisTOTelx explică (pentru corbulalbrosu):

Asta am citit-o ieri laughing

| Andrei258 a răspuns:

îti dai seama dupa modul în care intra daca intra greu inseamna ca mai e dacaintra usor nu mai e

| ArisTOTelx explică (pentru Stonehard):

Himen e gen ca ața de la sexul masculin?
Habar n-am ce rol are Himenul si daca se e vizibil ca ața sexului masculin

| ArisTOTelx explică (pentru TehDevil):

Și dacă și-a rupt himenul mai curge sange?

| Freya1 a răspuns:

Dacă nu a făcut sex este virgină.
În fond într-o relaţie trebuie să existe încredere pentru că altfel nu ai făcut nimic.Şi în fond ce contează dacă mai e sau nu? O iubeşti pe ea sau himenul ei?

| Andrei258 a răspuns (pentru ArisTOTelx):

Nu in toate cazurile curge sange poate sa o usturer dupa ce se rupe se trage in spate formand o mica dalma

| corbulalbrosu a răspuns (pentru TehDevil):

Pentru informarea ta CORECTA afla ca sangerarea dezvirginarii se produce doar in cazul a 42% dintre femei. Pentru a nu dezinforma prin raspunsurile tale, ar fi indicat sa cititi cu atentie constatarile medicilor specialisti, rezultate in urma studiilor medicale efectuate pe aceasta tema : "Se poate considera ca fiind o situtie cat se poate de NORMALA ca in momentul dezvirginarii sa nu se produca deloc sangerarea si asta dintr-un motiv simplu fiindca pielita himenului nu este deloc vascularizata in cazul a circa 47% dintre fete/femei. De asemenea in cazul a circa 11% dintre femei himenul se rupe inainte de intretinerea sexul de dezvirginare din cauza faptului ca himenul din nastere a fost extrem de subtire sau anemic. Din acest motiv himenul s-a rupt din cu totul alte cauze/motive asa cum este descris in mod profesional/medical in revista Descopera.ro din care am extras urmatorul fragment : ""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, a fost/este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect au aparut numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Lipsa sangerarii a provocat in trecut dar chiar si acum in zilele noastre numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale, NUMAI/DOAR 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării. Celelalte circa 47 % dintre femeile lumii, au himenul foarte flexibil şi din acest motiv himenul se rupe relativ târziu mult după primul contact sexual, iar uneori ruperea se produce doar in momentul nasterii primului copil. Iar in cazul procentului de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor desfaceri/deschideri mai ample ale picioarelor, in timpul miscarilor de balet, spagat, de gimnastica, sau la practicarea excaladei/a catararii sau alpinismului, in cazul fetelor care practica ciclismul de performanata, sau spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte." Astfel ca ultima ta propozitie este complet FALSA, ERONATA sau cel putin INCORECTA in proportie de 58%. rolling on the floor rolling on the floor

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ArisTOTelx):

Daca ai citi acel raspuns si cu toate acestea ai apreciat ca fiind castigator raspunsul premiat, ma abtin sa comentez capacitatea ta de ''analiaza'' thinking NO COMMENT rolling on the floor

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti dai seama!
Dar la un control ginecologic, se poate constata dezvirginarea.
Cu introducerea 1 degetul, nu se poate dezvirgina.