| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot trece peste o despartire? in sensul sa nu ma mai gandesc deloc la fostul prieten?

9 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Ăla care țipa și era agresiv?

Da, părea tipul perfect, nu cred că vei reuși să treci peste...

Dumnezeu vă mai înțelege...

| Violleta2022 a răspuns:

Ocupanadu-ti mintea si mainile cu ceva de facut!

| Hyperion7 a răspuns:

Un lucru e clar,când se ajunge la astfel de relație toxica plina de abuzuri,violenta,manipulare și așa mai departe,deja lucrurile își cam lasă amprenta asupra ta,mai ales daca vorbim de o relație de câțiva ani.
Pentru unii poate părea absurd, dar până nu știi și nu treci macar o data prin ceva asemănător, rămâi în continuare cu idea că zânele mai exista big grin
Probabil că unii se vor sătura sa citească aceeași experiență cu fosta-mea, dar nu e pentru ei, așa că pot să zică ce-or vrealaughing
In fine, ideea e că și eu trecut printr-o relație destul de toxica care m-a afectat foarte mult și pe mine.Primele luni au fost gulu gulu iubire mare,ca mai apoi sa mă cicălească pe mine pentru neajunsurile ei,că nu are încredere în ea,că o înșel,că nu mai știu ce și macar daca nu eram genul de om să-i arăt conversațiile,ba chiar i-am dat și conturile, fiindcă eu chiar voiam să fiu un iubit ok.M-am chinuit cu ea sa o fac sa înțeleagă că nu are de ce se fie complexata de cum arată și așa mai departe, practic am fost psihologul ei de ocaziehappy
In fine,de la un timp lucrurile au devenit și mai insuportabile, tensiune mereu, cearta, cicăleală că cică as fi distant cu ea, dar sa fim sinceri, ce om normal poate îndura sa fie cicălit 24/7 și fără să aibă vreun motiv?
Nu știu însă eu unul nu am îndurat.

Putere sa ii dau papucii, nu aveam,așa că m-am gândit la o soluție de compromis,practic eram in relație doar cu numele că nici un cuvânt dulce nu ne mai ziceam decât foarte rar,ne certam zilnic,am devenit închis în adevăratul sens al cuvântului și ușor ușor am stat așa până la finalul relației,când i-am și dat papucii,bizar sau in,fix in aceeași zi cică și ea voia să mi-i dea,o fi fost telepatie?laughing Nu știu,dar ce știu e că a fost cel mai bun lucru care mi se putea întâmpla.

Și deși a fost ceea ce îmi doream,mă tot presau amintirile cu ea, mai ales ale plăcute și eram cat pe aci sa cad in ispită, dar până la urmă am biruit.
O luna am ținut-o așa până am înțeles că eu eram vinovat pentru starea mea și am zis că eu sunt capabil sa am alte fete fara să mă chinui prea mult și că sigur îmi voi face o relație unde voi fi apreciat, iubit și așa mai departe.Zis și făcut, am trecut direct la acțiune.Primele săptămâni au fost puțin mai grele,dar ușor ușor am reușit să ajung la rezultatul dorit,o relație pe gustul meu și cu fata respectiva încă sunt împreunăbig grin

Morala poveștii:Nu te lasa influențată de trecut,privește în viitor!

Concluzie:
Mi-am scris experiența pentru a putea vedea și tu că și alții trec prin chestii dificile, doar că modul de operare poate fi diferit de la persoana la persoana, iar eu ti-am oferit un unghi din care poți privi situația ta oarecum similară!

Nimeni nu e perfect când vine vorba de viață, ba chiar îmi permit să adăug că doar greșind ne îmbunătățim!
Cat despre cum sa treci peste o despărțire, ai mai multe căi:
-cauti pe altcineva care sa te sprijine
-te axezi pe cariera
-te axezi pe dezvoltarea ta personala
Dar exclus sa accepți un om care te abuzează!

Sper că ți-au fost de folos vorbele mele!big grin

| XxBlueRosexX a răspuns:

Buna solutia e sa iti ocupi timpul cu altceva gen iesiri in oras cu prietenii gatind citind etc orice iti sta in putere asa nu te mai gandesti la el si incet incet treci peste, acum e greu stiu ca si eu am trecut prin asa ceva si nu doar o data dar ce am spus mai sus chiar m-a ajutat sa nu ma mai gandesc ca nenorocitul a plecat...ai grija si nu plange ca nu merita

| VoidEternal a răspuns (pentru dullcat):

"Cum Sa Treci Peste o Despartire Fara sa Suferi"

Nu-mi place deloc titlul asta. Insasi ideea incurajeaza la superficialitate, automatism si comportament robotic.

E absolut normal sa suferi dupa o despartire. Iar suferinta e o conditie obligatorie pentru procesul de vindecare. Ai avut o conexiune cu un om, au fost la mijloc niste sentimente, ai fost vulnerabil/vulnerabila in fata lui/ei, e firesc sa suferi. Nefiresc si nesanatos de-a dreptul e sa bagi totul sub pres, sa te prefaci ca nu a existat nimic. Si mai nefiresc e sa nu simti nimic, sa fii o scandura cu puls.

Daca titlul era: "cum sa treci peste o despartire dintr-o relatie care iti facea rau, fara sa suferi mai mult decat trebuie" era cu totul altceva.

In forma in care e acum puteau sa zica direct"Cum sa te doara fix in k.ur de fostul" ca tot aia era.

| dullcat a răspuns (pentru VoidEternal):

Nici macar nu ai ascultat si presupui aiurea.Mai sus raspundeai la misto,, Ăla care țipa și era agresiv? Da, părea tipul perfect, nu cred că vei reuși să treci peste... Dumnezeu vă mai înțelege...'' iar acum avem discutia asta, imi tii teorie despre chestii care e logic ca se aplica atunci cand ai avut relatie cu un om.:)) La un abuzator tind sa cred ca e discutabil, dar in fine. Pe tine cine sa te mai inteleaga?

Eu m-am plictisit de cate ori am mentionat pe aici ca oricine are nevoie de timp de vindecare dupa o despartire, asta insemnand, desigur, ca nu am indemnat niciodata la superficialitate si/sau la durere,, fix in k.ur'' vizavi de toata experienta.

Titlul are si un mic element clickbait la final, dar merita ascultat tot podcastul (mai ales de catre OP, care a zis ca a fost inselata de 5 ori).Nu este o tehnica iesita din comun, ci exista la majoritatea videoclipurilor de pe Youtube. Poti sa citesti si descrierea, care este mai fidela continutului,, cum putem sa facem astfel incat relațiile noastre de iubire sa fie din ce în ce mai bune și cum putem sa trecem mai ușor peste o despartire.''

,, E absolut normal sa suferi dupa o despartire. Iar suferinta e o conditie obligatorie pentru procesul de vindecare. Ai avut o conexiune cu un om, au fost la mijloc niste sentimente, ai fost vulnerabil/vulnerabila in fata lui/ei, e firesc sa suferi. '' Logic, zice de asta fix la inceput, minutul 13, daca ai rabdare sa asculti : https://www.youtube.com/watch?v=zQZo0ktimqk&t=783s

| VoidEternal a răspuns (pentru dullcat):

Exact de asta am precizat că mă deranjează titlul și nu m-am legat de conținut. Tocmai pentru că e aiurea și tocmai pentru că e clickbait. Și pentru că simplul titlu poate face in sine rău și poate sedimenta subconstient idea că poți trece peste o despărțire dând skip la partea cu suferința.

Nu am zis despre tine că ai încuraja superficialitatea iar al doilea meu comentariu se referea strict la linkul tau nu la situația prezentată de OP. Aia am abordat-o in primul comenariu și eu zic că dacă nu ai ajuns grav de tot, in punctul de codependenta, (chestie la care nu cred că s-a ajuns in cazul de față, poate mă înșel) ar trebui să îți fie mai ușor să ieși emoțional dintr-o relație abuzivă.

| Xpressurself a răspuns:

Iti gasesti un prieten pe care sa simti ca il iubesti si o sa uiti