| Cristina788 a întrebat:

Cum se face un avort medicamentos? Dacă iau pastilele trebuie sa consult un medic?
Voi avea nevoie de spitalizare? Sau ma pot descurca şi singură acasă?

11 răspunsuri:
| BoboBobo6717 a răspuns:

Până acum voiai să rămâi însărcinată cu orice preț, ai experimentat de toate. Și te-am intrebat ce o să faci dacă chiar rămâi însărcinată?
Eiii bine, exact ceea ce mă gândeam. Nici nu mai am cuvinte

| Violleta2022 a răspuns:

La ce-ti trebuie avort medicamentos?
Doar tu vei gravida cu orice pret si acum, felicitari, esti!
Nu bagai tu sperma cu degetul in vagin?
Ti s-a indeplinit marea dorinta: esti gravdia, asa ca, pastreaza copilul si informeaza-ti parintii!

| Cristina788 explică (pentru Violleta2022):

Am gasit pe internet niste medicamente care provoaca avort. Le pot lua fără sa intreb medicul? Au vreun efect? Sau tot la chiuretaj o sa ajung? Nu mai stiu ce sa fac

| Anuskaa a răspuns:

Inainte sa iei pastile trebuie sa consulti un medic, ce crezi ca ce iei vitamina C?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cristina788):

Nu! Atata vreme cat vrei sarcina, nu ai de ce sa iei nimic de pe internet.

| Silviu0792 a răspuns:

Ia-l pe **** aia ***-i un genunchi in **** si cresteti-va copilul impreuna si spune-i ti-a placut in rasa matii cand iti bagai poola in pzd mea? a fost bine, acu ia consecintele

| Silviu0792 a răspuns:

Avortezi sau nu, ai nevoie si de aprobarea alor tai in caz ca aveai de gand sa faci in vreun fel sa musamalizezi chestia asta, dar nu prea mai merge

| VoidEternal a răspuns:

Istoricul întrebărilor tale e o adevărată incursiune in nebunie și bezna oricărei rațiuni. Sincer cred că ai trecut prin niste traume cumplite daca ai ajuns sa judeci așa...

| Floridori a răspuns:

Intrebarile tale m-au bulversat total pentru ca situatia, cel putin din afara, pare extrem de confuza.

Totusi, am observat la un moment dat ca ai precizat ca menstruatia a aparut mai devreme si asta era in 29 septembrie.Presupun in acest caz ca atunci a inceput ultima ta menstruatie.In acest caz, daca esti insarcinata, este vorba despre o sarcina de 5 saptamani si 3 zile, deoarece varsta sarcinii se calculeaza in functie de prima zi a ultimei menstruatii. Daca ziua ultimei menstruatii este alta, atunci calculezi in functie de acea data.
Un avort medicamentos se poate face pana la maxim 7 saptamani si 6 zile, calculate din prima zi a ultimei menstruatii.
Ulterior, optiunea este cea chirurgicala (sau prin aspiratie, dar medicii care prefera aceasta metoda sunt mai putini) pana la maxim 14 saptamani calculate din prima zi a ultimei menstruatii si maxim 12 saptamani reale de sarcina calculate prin metoda ecografica.

Toate formele de intrerupere de sarcina, deci atat avortul medicamentos, cat si cel prin aspiratie sau chirurgical, se vor realiza de catre medicul ginecolog.

| Anuskaa a răspuns (pentru Silviu0792):

De ce sa aiba nevoie de aprobarea parintilor? Nu e minora.

| ania a răspuns:

E un mare pacat sa faci avort, poti ramane infertila, mai bine nalte copilul si da/l spre adoptie daca nu poti sa il cresti.La aprotectia copilului in fiecare judet sunt liste lungi cu familii care doresc sa adopte.