| Zmeurik1 a întrebat:

Cunosc un tip din Martie de la o petrecere, are prietena de 4 ani, insa noi vorbim de atunci. La început a fost doar pe facebook, apoi la telefon, pana cand ne-am si vazut, la început mai rar, iar acum se pare ca mai des. Inca nu s-a despărțit de prietena lui, am vorbit despre asta, mi-a spus ca nu va mai dura mult, dar sa am răbdare ca nu se poate despărți brusc de ea, ca vrea sa mai rămână prieteni si ca eu nu stiu cum e sa am o relație asa îndelungată si nu poate pocni din degete si sa se desparte pur si simplu. M-a întrebat cand as fi pregătită pentru următorul pas - adică sex - si i'am spus ca nu stiu, cand ma voi simți pregătită ( sunt Virginia ). Totuși, a riscat mult cu mine, deoarece eu o cunosc pe tipa, si in continuare risca. Mi-a spus ca nu il mai interesează daca ne vede acum. Oare chiar are gânduri serioase sau sunt doar o aventura? Am uitat sa mentionez ca implineste acum 22 de ani.

Răspuns Câştigător
| NiKoLeT a răspuns:

DA, dar intelege ca tu pentru el esti doar o inlocuire, cind nu vb cu ea, ori ceva de genul vine la tine, iar tu daca vrei sa fii asa, o inlocuitoare, poftim, dar te sfatui sa cauti pe cineva care sa devii pe 1 loc, intelegi? e alegerea ta, dar crede-ma ca asa e corect. Daca o sa continui asa la un moment dat o sa doresti sa fii ceva mai mult si comportamentul lui atunci te va rani. Dar sa presupunem ca el te iubeste cu adevarat, da? si esti totul pentru el...atunci dc nu o lasa pe prietena lui? e logic, esti doar o inlocuitoare...Bafta! PS dorintele carnale intro dragoste adevarata nu sunt pe primul loc, sunt doar un element minuscul! Si da, o rellatie de 4 ani nu e usor de sters, dar oricum, mai bine lasa-l!

17 răspunsuri:
| iubesc a răspuns:

Da clar ca te vede ca pe o aventura. 1 daca te iubea cu adevarat iti acorda timpul necesar si se despartea de aia. 2 nici nu e cu tine si deja cu gandul la sex, nu e bine. Nu merita sa i te daruiesti unui strain. Sunt sigura ca iti vei gasi jumatatea in alta parte, el mi se pare prea dubios! P.S. tu cati ani ai?

| NiKoLeT a răspuns:

Pffffff, cazi cu picioarele pe pamint! Sigur ca nu, daca avea sa te iubeasca cu adevarat nu se mai gindea la relatii sexuale! e clar ca Doar profita de tine! mai bine lasa-l si cautati unul cu sentimente nu cu dorinte carnale, Bafta! PS: citi ani ai?

| KiDaAnDrEeA a răspuns:

si tu cati ani ai?

| Zmeurik1 explică (pentru iubesc):

18, merg pe 19

| Zmeurik1 explică (pentru KiDaAnDrEeA):

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fi naiva!
Daca intr-adevar te iubea, cum pretinde, lua o decizie.Se despartea de actuala lui iubita.
Gandeste-te ca totusi, sunt 4 ani la mijloc! Nu pot fi 'stersi' asa usor.
Cum ar putea un barbat sa aiba o relatie solida, dar sa vorbeasca cu o alta fata, sa-si doreasca sa faca sex cu ea si sa fie serios!? E imposibil!
Sfatul meu e sa vorbesti cu el, sa-l intrebi ce vrea pana la urma (cu toate ca e evident). Nu te lasa surprinsa de vorbele dulci, de promisiuni. Sunt doar niste vorbe.

Ai grija ce faci ca nu suna tare bine.

| Zmeurik1 explică (pentru NiKoLeT):

Avand si 22 de ani, probabil ma gandesc ca e si mai greu sa isi stapaneasca dorintele astea. Eu am 18 ani.

| lauraroxi a răspuns:

Vezi-ti de treaba ta! Tie ti-ar placea sa se bage cineva in relatia ta daca ai fi cu cineva de 4 ani!? te gandesti putin?! In 4 ani de zile nu stai si vorbesti asa :ce faci, cum esti si bla bla bla...copilari, in 4 ani probabil si-au facut planuri de viitor si au trecut prin momente frumoase dar si grele, asa ca vezi-ti de treaba ta ca oricum vrea doar o aventura si te duce cu zaharelul pana obtine ce vrea adica sa faceti "urmatorul pas"! Asa ca spre binele tau ar fi bine sa cauti pe altcineva si sa-l lasi in pace fiindca ARE O RELATIE DE 4 ANI!

| Zmeurik1 explică (pentru anonim_4396):

Din cate mi-a spus, oricum se despartea de prietena lui, pentru ca, il citez " aveau neintelegeri si nu mai mergeau lucrurile".

| Zmeurik1 explică (pentru lauraroxi):

Nu o sa o mai aiba, se desparte de ea, indiferent daca EU eram in peisaj sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Zmeurik1):

Si daca aveau neintelegeri si nu mai mergeau lucrurile, de ce nu a facut acel pas?
Asta e intrebarea.
Sau mai bine zis, cand va face asta? Cu ce drept te intreaba cand vei face sex cu el, daca inca e intr-o relatie?
Nu ar fi normal ca acum sa-si faca griji cum sa se desparta de prietena lui? Nu e normal sa discutati despre sex cand e liber?
Gandeste-te putintel! O persoana serioasa nu e asa.
Cel putin testeaza-l.Convinge-te singura.

| VannyFeiereisz a răspuns:

Oricat de greu ar merge lucrurile dupa 4 ani daca el nu a renuntat la ea (sau invers) din momentul in care au aparut acele neintelegeri inseamna ca amandoi spera la o rezolvare. Un barbat poate avea mai multe aventuri, dar va ramane intotdeauna cu persoana aceea speciala, cu care are o relatie, nu o aventura. Creaza-ti propria relatie, nu construi alta din niste epave, nu poti uita o persoana cu care ai fost 4 ani atat de usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Zmeurik1):

E animal? sau de ce nu-si poate stapani dorintele?!

| iubesc a răspuns (pentru Zmeurik1):

Atunci esti destul de matura incat sa nu te lasi vrajita de unul de 22, precis ai mai cunoscut baieti si stii la ce le sta capul.

| lauraroxi a răspuns (pentru Zmeurik1):

Da chiar daca se despart poate nu o sa iti fie foarte comod sa stii ca inca tine si se gandeste la ea pentru ca totusi au fost mult timp impreuna!

| lauraroxi a răspuns (pentru Zmeurik1):

Si mai ales daca deja te-a intrebat de urmatorul pas este clar ca vrea doar o aventura si tot ce ti-a zic sunt vrajeli! Dar mai bine testeaza-l cumva si afla chiar tu ce are in cap.

| NiKoLeT a răspuns (pentru Zmeurik1):

Si chiar de o sa fii cu el te va durea la gindul: se mai gindeste la ea! E clar ca esti o aventura!, mai bine nu te baga, si lasa-l!