| stef1290 a întrebat:

Daca am 17 ani si nu am avut nici o data pana acum o iubita se poate sa imi fac... sau o sa raman singur mereu nu stiu ce sa mai fac nu am avut nici primul sarut nici prima prietena nici prima noapte cu o fata si sunt foarte stresat cu asta sad

18 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

*hue hue* hai sa bocim ca ramai singur *hue hue*

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Ai doar 17 ani, nu te panica ca nu o sa ramai singur, esti abia la inceputul vietii si o sa gasesti si tu pe cineva, rabdare. Probabil te stresezi pentru ca hormonii isi fac de cap laughing.

| MaTeOGG a răspuns:

Nu cred ca vei fi FOREVER ALOBE! Adica, comunica, adica esti foarte norocos daca traiesti la oras deoarece poti intalni persoane noi foarte repede. Adica eu sunt la tara si e super naspa, dar am avut o iubita, care era de la oras, dar ne-am desparit din anumite motivewinking

| Eduard196 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Zboara cu comentariul asta de aici. Ai nevoie de unu sa te ia la bataie ca esti cam increzut. Daca tipul are o problema nu incepe sa te iei de el

| Emma2234 a răspuns:

E normal pentru unii băieți, poate inca nu ai gasit persoana ideală? 17ani e doar începutul, totul o sa fie bine.Ai răbdare, ai totul inainte.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca nu ai intrat prea des pe acest site, sau ai intrat pe alte categorii, fiindca doar asa se explica ca te plangi si tie ti se pare ca situatia ta este "dezastruoasa". Sunt foarte multi baieti, care de fapt sunt barbati deja la 24-27 de ani si la fel foarte multe fete de 23-25 de ani care pot fi considerate ca fiind deja d-soare/femei "batrane" si cu toate aceste nu sunt disperati/disperate. Ce-i al tau e pus de-o parte fiindca se zice cauneori sufletele pereche au nevoie de mai mult timp sa se intalneasca. Multa sanatate!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Eduard196):

Aia nu-i problema. Ce sa mai zicem de alti oameni care chiar au probleme? N-a avut prietena, mare branza. Pffff

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Eduard196):

Erau doua persoane, copii mai exact, care scriau pe site ca e singura lor sursa de a gasi sfaturi, vrand sa stie cum isi pot depasi conditia, intrucat parintii le erau despartiti, nu aveau bani si voiau sa invete, dar nu puteau din cauza banilor. Pot sa zic ca nu erau prosti, intrucat scriau corect gramatical, spre deosebire de pampalaul asta care nici macar o virgula nu stie sa puna. Dar tu, asa e, ia apararea tuturor prostilor ca au probleme foarte grave. Uite link-ul catre una dintre acele intrebari : https://www.tpu.ro/......a-parinti/

| RyanGeorge a răspuns:

Salut, daca ai 17 ani asta nu inseamna ca vei ramane singur din cauza ca pana acum nu ai avut o prietena, asta este doar conceptia ta in momentul asta pentru ca esti stresat si dezamagit din cauza asta.
Daca nu stiai in Romania sunt 3 femei(fete) la un barbat(baiat) adica sunt mult mai multe decat noi baietii, asta pentru a te incuraja putin.
Singura problema pe care o ai acum tu este din cauza lipsei de comunicare/anturaj si plimbatul pe afara / parc, sa nu pui problema "da dar sunt cam urat" nu exista asa ceva.
Incearca sa vezi filme exemplu : Spread 2009, Sex is Zero 2002, Friends with Benefits 2011, American Pie toate partile, Serialul The Vampire Diaries care acolo sunt replici / comportament s-a.m.d care te poate ajuta daca vei fi atent, incearca sa abordezi fete si sa lasi frica si emotiile, incearca si cu toate ca la inceput vei fi respins nu te lasa pentru. vei prinde si mai mult curaj si experienta si te va ajuta.
Bafta.

| ROB3RT89 a răspuns:

Toate au un inceput, la fel ca si prima prietena, ca si primul sarut si ca prima noapte in intimitate.
Poate iti pare ciudat daca iti zic sa te bagi in seama cu o fata, dar fa-o!
Chiar daca e o colega sau o necunoscuta.
Daca nu asteapta sa te bage ele, dar vezi sa nu te prinda 27 si sa pui la fel problema.
Succes!

| Vulpe_David_1997 a răspuns:

Iti zic eu secretul: Incredere in tine+tupeu #justdoit

| Andreiu68 a răspuns:

Frateee,fi atent aicea, nu te judec dincontra eu am 19 ani si nici eu nu am avut niciodata o prietena, de mana nu am mers cu nici o fata, de sarutat nu stiu cum sa ii spui sau nu stiu ce inseamna, am avut doar contact cu buzele nu sarutati dinalea ca in filme, si eu la 17 chiar si 18ani gandeam exact ca tine ca,, o sa mor singur, fara familie si " si chiar eram un fustrat si convins ca o sa mor chiar singur, dar am trecut peste cu ajutorul prietenilor, am vazut la ei ca la varst lor 20, 21, 19 au relatii de 3-4 ani si uneori ei vor sa se desparta de prietenele lor si se mai despart de ele,dar se impara cu ele,se desparte de ele pentru ca ii tim strans,nu il lasa cu prietenii,prin cafenele etc,program strict,doar cu ea sa stea afara,sa ii faca poza la peisaj sa vada pe unde se afla,il suna din ora in ora,e fustrant tare,vazand astea m-am cam lamurit ca nu as vrea o iubita cat de curand,cu dragostea,sexul ma mai duc prin club,o aventura de o noapte si gata,sau pe la excorte, incearca asta si tu, crede-ma, nu iti fa o relatie de pe acum, copilareste, distreaza-te, ca femeia te tine strans nu o sa te mai lese, daca vrei ceva ralatie sa iti faci dupa 20 de ani, dar sa stii ca este o fata speciala ci nu cu&&a, in ziua de azi asa este, fetele sunt pe aventuri, interes si gata.De curand stateam pe Facebook si am vazut mai multe fete ca postau,, like-sanse" am dat like si am primit procente de 80% 90% 80% si nu sunt o frumusete, si deatuncia m-am convins ca pot sa imi fac o relatie oricand, si ca nu voi muri singur.Ca tot vorbeam acum 2 saptamani am fosf in Bucuresti, eu fiind bin Bacau, am fost cu 4prieteni o seara in Bucuresti sa vedem ce inseamna,, viata" am fost pe centru vechi prin cluburile alea, si am vazut fete bete cate 4-5 la masa,dansau cu paharul in mana,fete pe scaute si pe mese bete,plin de fete,mai multe decat baietii,am iesit nu am stat si am vazut multe fete luate din revista la cum aratau cu niste baieti urati si rau imbracati, crede-ma mi-a venit mai tare ideea in cap ca " daca uratu asta are gagica la cum arata el,inseamna ca si eu pot sa am o iubita,si o familie pe viitor".Nu te mai panica frate, du-te vezi-ti de scoala, distreaza-te, daca este sa ti se iveasca vr-o fata vorbeste cu ea stai,, la misto" cu ea poate o f##i asa de plictiseala daca vrei lelatie de 1, 2luni si atata, fa-ti viata, mergand in Bucuresti mi-am dat seama de niste lucruri, ca esti viata si oamenii la varsta de 24+ cauta aventuri si nimic serios.Am niste veri de 28, 30, 25de ani ei sunt singuri fara iubite, am vorbit cu ei si ce-a mai lunga relatie a avut-o un var de 1an atata. Le-am spus uite ca vreau iubita ca am 18ani si nu am avut pana acum bla bla si mi-au spus sa stau potolit cu iubirea la varsta asta, sa ma distrez pana pe la 25 de ani. Cunosc priete i din scoala generala care au copii acum, am 5 prieteni de varsta cu mine care au copii de aproape 1 an, 2. Am vorbit cu ei si au spus ca au facut o prostie mare ca are copii si nevasta la varsta de 20ani, eu sa nu fac asa, ca o sa regret, ei deja regreta.Asa ca frate stai chill, poate o sa ei inconsiderare ce am scris aicea, stiu ce simti am fost si eu la f ca tine, multumesc lui Dumnezeu ca am trecut peste, iar daca mai vrei sa vorbim orice subiect astelt un mesaj in privat. Bafta si sa nu iti fie frica.

| Nemessys a răspuns:

In primul rand, calmeaza-te.
In al doilea rand nu ar mai trebui sa te compari cu prietenii din jurul tau sau cu alte persoane. Daca ceilalti au iubita, asta nu inseama ca e,, musai" ca si tu sa ai.
Sunt sigur ca ai tu un motiv pentru care se intampla asta, dar hai sa nu intram in delatii. Ma rog, ideea e ca ai doar 17 ani. Nu ai de ce sa intrii in panica din cauza motivului asta. Abia cam. de la 20-21 de ani in sus poti sa-ti,, faci griji". Da chiar si asa, nu e nimic. Poate iti place sa fii singur. Poate nu iti place sa fii in compania cuiva. Te-ai gandit la asta? Mai sunt si oamenii de genu' asta si nu e nimic grav. Nu e nicaieri scris ca vai de mine trebuie sa-ti gasesti si tu pe cineva, cu care sa-ti faci o familie ". Fiecare face ce vrea cu viata lui.
Daca pana acum nu ai avut nici o iubita, asta nu inseamna ca o sa mori singur. Crede-ma, e mult mai bine asa decat sa-ti apara tot felul de panarame in viata ta. Mai bine sa apara o fata potrivita pentru tine. Chiar daca apare ea mai tarziu dar totusi, e mai bine asa decat sa dai de toate...
Mult noroc!

| Eduard196 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Off! De ei chiar mi-e mila pe bune!

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Exista oameni care sunt bătrâni și abia atunci își găsesc sufletul pereche. Nu înțeleg de ce te stresezi, așa salvezi bani, timp și ai mai mult spatiu. Daca ai de oferit iubire o poți oferi familiei.

| recedaniel a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

Ai zis bine, tu ai iubit

| recedaniel a răspuns:

Fiecare baiat are lui, dumnezeu ne-a dat cate o fata fiecare baiat, ai rbdare o gasesti o fata, nu vei ramane singur, vei avea primul sarut.

| recedan a răspuns:

Numai fii stresat cu aceasta problema, dumnezeu iti va darui o daca te rogi la,