| anonim_4396 a întrebat:

Daca am avut un act neprotejat seara dar care nu s-a terminat in mine,iar dimineata inca unul neprotejat,n-am mai tinut cont sa curete zona...,se pune problema de o sarcina? Stiu ca spermatozoizii nu traiesc mult. Pe pielea lui ma interesează, si daca e posibil sa-mi fi ajuns in vagin.
Mulțumesc! Ofer

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in intrebarea ta nu ai precizat de prima data in ce moment al ciclului menstrual ati intretinut actele sexuale, eu nu am avut cum sa ghicesc momentul pentru a da un raspuns adecvat, corect. Prezentand acesta precizare suplimentara, in acest caz datele problemei devenind complet altele, se poate afirma aproape fara nicio teama de a gresi ca probabilitatea de formare a unei sarcini devine aproape nesemnificativa. Daca aceasta ULTIMA ZI de menstruatie se incadreaza in cele 8-9 zile de dupa prima zi de menstruatie, (nu ajuta cu absolut nimic precizarea ca a fost ultima zi) si in consecinta a fost ziua a 4-a a 5-a sau... chiar si a 9-a, se considera ca sexul fiind intretinut in afara perioadei fertile, probabilitatea de sarcina poate fi de maxim 3-5% chiar daca sperma a ajuns in vagin si de 1-3% daca nu a ajunge sperma in vagin. In concluzie in urma unui sex intretinut in perioada cuprinsa intre 1-9 -a zi a ciclului menstrual (de 27-29 de zile), probabilitate de a se forma o sarcina teoretic este exclusa. Pentru stiinta ta, in canalul din penis adica in uretra dupa fiecare ejaculare ramane o cantitate mica de sperma iar spermatozoizii din ea pot supravietui chiar si 48 de ore, bineinteles in cazul in care in acest timp nu se produce eliminarea de urina. Sunt cazuri in care barbatul poate sa nu urineze chiar mai mult de 10-11 ore. Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Grija mare fata draguta si finutza nu te juca cu focul esti prea tanara si frumoasa ca un copil sa iti distruga viitorul, frumusetea si tineretea. daca nu a ejaculat in interior NU ai ramas bortoasa

| corbulalbrosu a răspuns:

Doar in cazul in care partenerul tau nu a urinat dupa ejaculearea produsa aseara dupa primul sex, ar fi posibil in mod real sa fi ramas in uretra sperma cu spermatozoizi viabili, care prin amestecare cu lichidul preejeculator, sa ajunge in vaginul tau in timpul sexului al 2-lea. In concluzie, daca in acest moment esti in perioada fertila a ciclului menstrual prin intretinerea celor 2 contacte sexuale neprotejate in modul prezentat de tine, posibilitatea de a se forma/naste o sarcina exista. Bineinteles ca posibilitatea este destul de mica, insa nimeni nu ar fi in stare sa precizeze cat la % ar fi in termeni reali. Ar fi bine sa nu uitati ca sexul nu este o joaca de copii si trebuie facut mereu cu maxima responsabilitate. Multa sanatate!

| evievelina12 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Tin sa precizez ca era ultima zi de menstruatie...
Iar al doilea contact a avut loc dupa 10-11 ore

| yandrey95 a răspuns:

Ca sa ramai insarcinata trebuie sa ejaculeze in tine. 2-3 spermatozoizi pe langa vagin sau chiar in vagin nu te lasa insarcinata. Trebuie cantitati mai mari ca sa existe riscul unei sarcini. Chill. Enjoy;-)

| yandrey95 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Wtf laughing

| yandrey95 a răspuns (pentru evievelina12):

S-a uscat totul pana atunci... laughing

| corbulalbrosu a răspuns (pentru yandrey95):

Copile, inainte de a mai debita prostii sau impresii cu totul....eronate, ca sa ma exprim elegant, ar fi bine sa te informezi. Sa stii ca nu este o rusine sa citesti si sa inveticate ceva macar asa din cand in cand. Ca sa stii si tu, afla ca intro cantitate infima de sperma, de marimea gamaliei unui ac (cu gamalie), exista cateva zeci de mii de spermatozoizi dintre care este suficient sa ajunga la ovul DOAR 1 SINGUR spermatozoid pentru a se produce/realiza fecundarea prin unirea/contopirea celor 2 nucleu.

| yandrey95 a răspuns:

Cu toata aciditatea din vagin, cervixul, timpul petrecut in uter, gamalia aia de ac are niste sanse infinitzecimale de a ajunge la un ovul, comparativ cu o ejaculare completa si puternica.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru yandrey95):

In perioada fertila cervixul produce MUCUS CERVICAL al carui rol este de a inlatura aciditatea, de a dilua sperma si de a acoperi spermatozoizii cu un strat de substanta speciala pentru a-i feri de anticorpi feminini, de a facilita dar mai ales de a asigura transportul rapid al spermatozoizilor din vagin in uter. Doar sperma care nu intra in compozitia mucusului cervical in aceasta perioada scurta de timp devine non-functionala deoarece nu va fi filtrata. Acest mucus cervical functioneaza si ca un filtru al spermatoizilor, oprindu-le trecerea celor care au forma neregulata sau "inoata" nefiresc pentru a nu-i incurca pe cei apti si devine si vehicolul de transport al spermatozoizilor virili apti din vagin in uter. Este de ajuns ca DOAR 1 (un) singur spermatozoid sa ajunga in uter deoarece acesta va ajunge fara probleme in trompa uterina unde va astepta "cuminte" aparitia ovulului. Supravietuirea spermatozoidului depinde de conditiile existente in uter undetraiesc in medie 2-3 zile, dar in cazuri exceptionale pot ramane activi o perioada de pana la 5 zile. Te invit sa citesti : http://www.copilul.ro/......a4387.html

| evievelina12 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

A urinat de 2 ori pana la al 2-lea contact..Multumesc!