| deeapopa254 a întrebat:

Dacă am întreținut ieri relații sexuale neprotejat, iar el si-a dat drumul in mine de 2x
eu am fost virgina și astăzi mi-a venit ciclul înseamnă ca nu am cum sa rămân gravida nu?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia prezentata si precizata formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA fiindca cele 2 acte sexuale au fost intretinute in una din zilele care apartin de PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului menstrual care de fapt s-a si terminat in momentul in carea a pornit menstruatia care reprezinta inceperea unui NOU ciclu menstrual. Multa sanatate!

| Ioanaalina123 a răspuns:

Hei. E posibil sa fi gravidă si sa fi pe ciclu. După ce termini cu menstruatia cumpara un test de sarcina si vezi. Sau ia pastilă de a 2-a zi urgent.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ioanaalina123):

Este determinat stiintific si medical, in mod concret faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe menstruatia in cazul in care NU este fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar si precis faptul ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, chiar si daca in vagin ajunge sperma ejaculata intentionat sau din neglijenta si indiferent de cantitatea sa, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Nu iti strica, ba din contra este indicat ca intotdeauna sa detii informatia CORECTA. Sanatate!

| Adry05 a răspuns:

Nu, n-ai cum. laughing) daca iti vine ciclu n-ai treaba, da asigura-te ca stie si cand trebuie sa-si dea drumu, ca n-o face asa random, ca poate tr trezesti ca nu-ti mai vine ciclu data viitoare.

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Si o sa-l mai lasi sa-si dea drumul in tine si alta data? Din curiozitate intreb. Sau ti-a dat putine palpitatii experienta asta? Hello, daca nu iti doresti copil, de ce faci asa ceva mai fata? Exista prezervativ, exista atatea metode de contraceptie. Vrei sa ajungi la avorturi si alte prostii? Nu-mi raspunde mie la intrebarile astea. Intreaba-te pe tine serios ce e in capul tau! Veniti si intrebati aici speriate lucruri de genul, asteptand sa va spunem "da/nu ai ramas gravida, dar voi faceti sex neprotejat si ii mai lasati sa si ejaculezi in voi. Cum vine asta?

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Ejaculeze*