| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a întrebat:

Daca ati afla ca iubitul sau iubita voastra este de alta religie,apartine unei secte (ex adventism,baptism, penticostal ) ati mai ramane cu el? Sau daca ati afla ca urmeaza sa treaca la o alta religie ati mai ramane cu el?

Răspuns Câştigător
| G3orge96 a răspuns:

Paii.daca il iubesti nu mai conteaza de ce religie e. big grin

14 răspunsuri:
| anonima1995 a răspuns:

Din moment ce il iubesc cu adevarat nu consider religia un obstacol in calea fericirii noastre, deci da as mai ramane cu el.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 explică (pentru anonima1995):

Multumesc,m-ati ajutat mult cu o dilema personala

| anonima1995 a răspuns (pentru Brăila_Ana_Cosmina_1997):

Cu placere. Ma bucur ca am putut fi de ajutor.

| charlieeeeee a răspuns:

Daca il iubesti nu tii cont de religie:*

| Yosifica a răspuns:

Da iubitul meu este baptis si eu ortodoxa, ar face orice pentru mine si ar trece si la ortodoxi daca s`ar pune problema, dar noi ne iubim indiferent de religie si nu este o dilama aceasta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu, pentru ca unele religii(nu enumar, ca sa nu se simta cineva jignit sau exclus) au reguli destul de dure, sunt misogine si ingradesc libertatea personala. Nu e valabila faza cu 'iubirea invinge tot'. Ceea ce ma degradeaza sau ingradeste pe mine ca persoana trebuie exclus din viata mea, indiferent ca e om, obiect sau orice altceva.

| Auslesse a răspuns (pentru anonim_4396):

Perfect de acord cu tine.gandim aproape la fel.dar daca tu o iubeste cu adevarat pe respectiva persoana, ce faci? renunti asa usor la ea? ii dai cu piciorul pentru ca e de alta religie?

| Betty18 a răspuns:

Daca ar trece la religia mea Da. Insa asta nu este asa usor, e posibil ca parintii lui sa nu accepte. Nu as renunta la religia mea. Nu sunt cea mai credincioasa insa NU as renunta. Nu ma lepad de Dumnezeul cu care am fost crescuta...ca sa zic asa...

| FucktheSystem a răspuns:

Nu. Toți iubiții mei au fost atei, nu am nevoie să mă complic cu religii, reguli și ritualuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Auslesse):

E mult mai complicat cand esti in situatia de a alege decat atunci cand dai sfaturi(mai mult teoretice). Nu e usor sa renunti la un om, indiferent de motiv. Totusi, sunt genul de persoana care intre binele meu si dorinta lui de a respecta nu stiu ce religie, ma aleg pe mine. Nu as putea purta, de exemplu, haine corespunzatoare religiei musulmane, din simplu motiv ca nu vreau, ca ma simt ingradita si pentru ca m-am nascut libera si vreau sa raman asa. big grin

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 explică (pentru Yosifica):

Multumesc,pai si cum e

| Yosifica a răspuns (pentru Brăila_Ana_Cosmina_1997):

Este foarte ok, ne comportam normal si binenteles el are unele reguli incercam sa le respectam dar asta nu inseamna ca nu ne traim viata normal, ne intalnim, ne pupam, imbratisam dar nimic mai mult

| Damian_Cristina_1991 a răspuns:

In primul rand astea nu sunt secte ci religii. Mai documenteaza te happy

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 explică (pentru Damian_Cristina_1991):

Ma rog, ce o fi, ramuri ale unei religii