| Joker3134 a întrebat:

Daca faci sex cu o persoana minora poti intra la puscarie? Dar daca nu sunt dovezi? Si daca chiar ea a vrut?

24 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca nu sunt dovezi si ea a vrut nu poti intra.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Joker3134):

"Dar cum pot dovedi ca ea a vrut?"
Nu poti daca a facut deja o declaratie sa dovedesti mai nimic, greu scapi din asta trebuie doar sa nu o enervezi cumva foarte tare, mai ales daca ai si când ai relatiile sexuale cu ea, intotdeauna sa plece de la tine intr-o stare buna sa nu cumva sa le enervezi sa ti se puna pe cap.se intamplã cazuri nu neapãrat de minore de femei care fac declaratii false din razbunare, daca mai ai si o minora pe capul tãu te alegi cu pedepse mai mari din cauza legii astea tampite. Traim intr-o lume femininã, nu ai drepturi sa vorbesti vulgar, sa faci ce vrei tu, e un sistem controlat in care lumea te aratã cu degetul.

| Violleta2022 a răspuns:

O persoana minora nu are putere de decizie, iar daca parintii ei, care sunt tutorii ei legali o duc la medic si se constata dezvirginarea si relatii sexuale vaginale, pot face reclamatie la Politie, ca ai sedus-o, violat-o si intretinut relatii sexuale cu ea, ceea ce te baga sub incidenta legii 198 si 199 si care inseamna, puscarie de la 3 la 10 ani.
Legile sunt aici:
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori sunt uimit câte decizii proaste a facut DonnaAlba in adolescenta ei.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

DonnaAlba, iar' vorbesti prosti. Uita-te in codul penal.
Daca actul sexual nu este facut prin constrangere, promisiuni, amagiri etc sau dare de bani, nu este infractiune.
Persoana respectiva, chiar daca te reclama, trebuie sa dovedeasca cele pe care le-am spus mai sus. Exemplu, constrangerea fizica trebuie sa fie dovedita prin urmele de pe corp, inclusiv vaginala.
Tu nu trebuie sa dovedesti ca ea a vrut. Ea trebuie sa dovedeasca ca nu a vrut. Ca asa poate oricine, cu care ai relatii sa reclame si sa spuna ca nu a vrut.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nici nu stie ce vorbeste, a citat vechiul Cod Penal (ca de obicei, nu si-a indreptat aceasta greseala). Iar articolele se numesc "articole", nu "legi".

| Freya1 a răspuns:

Da poti sa faci puscarie daca se depune o plangere.
Daca ea spune ca nu a fost cu voia ei se va face o expertiza si veti merge mai departe probabil in instanta unde se vor folosi orce proceduri pentru a se afla adevarul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Da, poate. Dar numai daca se constata ca ai imbatat-o tu anume sa i-o tragi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Freya1):

Daca nu a fost cu voia ei trebuie sa aiba urme pe corp si la... gaurica, urme de violenta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru doctorandus):

Cap are, minte ce-i mai trebuie.

| Freya1 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pai daca nu era virgina si nu a mers fix imediat sa preleveze probe nu e neaparat sa aiba vreo problema jos.Iar pe corp da este posibil sa aiba urme dar este posibil sa o si fi drogat fara sa stie si sa realizeze tarziu sau din cauza traumei sa nu mearga sa isi faca testul antidoping, sau sa stea pur si simplu de frica pentru ca o ameninta cu moartea.Nu trebuie sa crepi capul unui copil sau femei ca sa se sperie sa fim seriosi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Freya1):

Trebuie probe pentru orice acuzatie. Acestea se aduc de partea care acuza. Daca nu se duce la medic imediat, cum poate sa dovedeasca relatia sexuala? Adica faptul ca barbatul i-a facut sex? El poate nega acest lucru. Doar nu raman urme pana la calendele grecesti.
Cunosc un ca, in care un individ a luat o fetita de 3-4 ani de pe strada si a dus-o acasa la el. S-a banuit ca i-a facut sex oral, dar... parintii nu au dus-o imediat la medic, asa ca dupa trei zile nu s-a mai putut lua probe.
Nici procurorii nu sunt atat de prosti cum cred unii! Daca fata merge dupa o anumita perioada, poate sa miroase a santaj.

| Freya1 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Sau a trauma.
Eu am ptit o chestie nasoala si ma bucur ca nu sa ajuns pana la viol totusi dar nici departe nu a fost cu un baiat in copilarie ce se presupunea ca imi era iubit.Eu aveam 13 14 ani ne jucam si noi pe terenul de fotbal, imi culegea visine pana mi-a spus vi si ne...eu am refuzat el s-a suparat si vezidoamne ne-am despartit.El era mai mare cu ceva decat mine.
Dupa o saptamana doua cand am iesit mai multi in parc era sa o patesc nasol.Pe drum spre casa m-am intalnit cu respectivu ce m-a luat cu vorba de dupa cap si m-a tras pe o aleie mai intunecoasa unde ma cam trantit pe iarba.Eu inafata de trantitura si de faptul ca s-a pus pe mine si nu mai puteam iesi nu am avut nimic (lovituri) eu in schimb i-am dat doua.A vrut sa ma dezbra (sa imi ridice rochia)eu am tipat, mi-a sunat si telefonul copii fiind el m-a lasat cine stie ce o fi vrut sau so fi speriat si asa am scapat dar surpriza, nici a mei dupa atatia ani inca nu stiu nimic.Mi-am spalat hainele patate de la iarba repede si aia a fost.
Nu stiu nici azi de ce am facut asta dar probabil de frica alor mei, sau ca nu ma va crede nimeni, sau ca vor spune ca mi-am meritato si ca am vrut, ca voi fi certata si blamata, de rusine.Cine stie.Dar cred ca cu o expertiza psihologica se poate afla foarte simplu.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Freya1):

Eu vorbesc din punct de vedere juridic: nu se poate demonstra ca ea are o trauma din cauza sexului facut. Ma refer la alte traume decat cele fizice.
Nu se poate afla nici cu o expertiza psihologica. Pentru a se putea afla prin expertiza psihologica, trebuia sa fie fortata, violata. Expertiza psihologica are chei prin care se poate verifica daca subiectul minte. Chiar la detectoul de minciuni nu ar reusi. Dar probele date de cele doua expertize trebuie confirmate de probe materiale, altfel sunt doar ipoteze. Nu poate fi condamnata o persoana pe baza unei experize psihologice, care sunt folosite in justitie de regula in alt scop, decat ca probe de dovedire a vinovatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Voi mai credeti in prostiile astea cu violuri? Este doar o inventie, de aparare a fetelor pentru ca sunt mai slabe fizic, le place la fel de mult ba chiar au fantezii cu sex fortat.
Exita mult mai multe abuzuri sexuale facute de femei in lumea asta, cate educatoare, imvãtãtoare, ingrijitoare la casa de copii etc scapã Cu basma curata nici nu e de inchipuit doar pentru ca au vagin.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu cred ca nu te auzi ce vorbesti. Orce act sexual fortat fara permisiunea celuilalt partener este viol.Cum poti sa spui ca cineva se preface.Au fost fete cu handicap, copii mici, femei in varsta sau tinere la care un idiot le-a nenorocit viata si fizic si psihic din cauza traumei.
Sti ce cred eu chiar cu riscul de a incepe o adevarata polemica...ca uni barbati sunt atat de ridicati de fund in sus si li se da atata importanta incat cred ca ei sunt miezul din paine si ca pot sa faca ce vor.Foarte multi nu mai inteleg cuvantul NU si nici nu constientizeaza ca au ajuns atat de disperati sa se culce cu cineva incat ar ***.o si te masa si nu li s-ar parea nimic anormal ci chiar ii place doar face ea pe nebuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Nu mai suntem in evul mediu ca asta sa fie la ordinea zile, stiu ce zici dar prea putine cazuri sunt intr-adevar abuzuri de persoane neajutorate, acei oameni care abuzeazã copii sau persoane neajutorate au probleme mintale, mai putin aceia cu bãtrânele ca viata de Vaslui. Dar daca compari cazurile care chiar se intâmpla tin sa cred cã multe fete tac de prea multã rusine Nu zic nimic, Astana e cam trist daca e asa iar toate cazurile care ies la suprafatã sunt majoritatea false, ca nu simti remuscari de ce sa intâmplat daca nu. Fost nimic.
Si la o adicã noi nu putem fi rãniti fizic sau traumatizati psihic de o femeie?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Voi nu prea puteti decat daca va insala, va fura, moare sau chesti grave ca doar nu o sa va violeze.
Sunt multe cazuri de viol care se spun si nu se spun dar nu poti sa afirmi ca ele nu se petrec sau ca alea sunt vrajeli si stau de placere.Fi serios, sunt femeie stiu ce inseamna hartuire si chiar abuz.Nu am fost violata dar uitandu-ma in urma posibilitatea de a se fi putut intampla daca nu scapam era mare si crede-ma nu am vrut si nici nu mi-a placut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Sunt si hartuiri psihologice, mai ales ca e plin de sociopate din cate vãd.
Si nu poti sa-l condamni pe acel baiat, aveati 14 ani nu te poti astepta ca el sa stie sã escaladeze, primul mod in care a reactionat este furia deoarece erati copii. Ma gândesc ca un barbat matur nu ar face asa ceva.

| RAY a răspuns:

Aloooooooooo e minora, esti pedofil?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa crezi tu.Stiu cazuri suficiente de oameni maturi debili mintali ca eu asta consider ca este un om ce forteaza o femeie/fata sa se culce cu el.
Eu aveam 13 14 el avea pana 16 17 si si asa frate nu poti sa fortezi o fata indiferent ce varsta ai sa se culce cu tine.
Iei prea usor situatiile de genul si cazurile grave si tu si mai sunt si altii de aceia sunt atatia violatori liberi ce isi iau in deradere victimele.Si cum ai spus si tu sunt multe ce tac de rusine sau de frica ceia ce se intampla tot din cauza persoanelor ce gandesc ca si tine.Nu mi se pare corect cat as fi eu de impartiala ca un barbat sa faca un lucu pentru ca asa vrea el si femeia sa trebuiasca sa suporte si sa ii placa fortat o hartuire sau un act sexual.
Nu vreau sa mai dau exemple cunoscute de mine de viol pentru ca sunt nasoale.Am vazut eu cu ochii mei unul ce o agresa pe o fata intre garaje in timp ce ea venea cu painea de la magazin seara si nu cred ca ii placea, am cunoscut o femeie o actrita la teatru intr-un oras ce a fost urmarita de un obsedat a violato si a omorato si a aruncato sub pod, pana si pros. tituate ce asta le este meserie ce au refuzat un client si le-a violat si omorat sa fim seriosi nu sunti Dumnezeu sa faceti ce vreti pe pamant (uni).
Iti spun niste lucuri mai marunte ce nu mi se par mie in regula si cred ca ar fi nevoie nu doar amenda ci chiar puscarie.Nu stiu daca stii obsedatii aia sexuali din parcuri ce se pun pe o banca sau dupa un copac si fac o l.aba dupa ce si-au tintit o "victima" sau chiar uitandu-se dupa femei pe strada.Si aceia este hartuire daca tu nu poti sa stai intr-un parc linistita ca vezi asa ceva plus ca mai sunt copii prin preajma.Sa il vezi pe unu cu treburile pe afara ca da la lab.a uitandu-se la tine nu cred ca este normal.