| FataCuOchiiCaprui a întrebat:

Daca iubitul meu e mai mare ca mine cu 10ani(eu am 15ani) automat vrea doar sex? Am incercat sa vorbesc cu el si mi-a zis asa :,, crede-ma ca m-am prins inca de la inceput ca esti virgina.Adica o fata timida si retrasa ca tine nu putea fi altfel.Si inca ceva sa stii ca nu m-am combinat cu tine pentru sex ca nu sunt obsedat de sex si daca asta vroiam imi gaseam una care era mai mare." si cand a aflat ca fratemiu nu e de acord cu rel noastra(el are 23ani) mi-a zis,, eu il inteleg ca e ingrijorat si ca iti vrea binele dar si eu iti vreau binele" si daca incerc sa aduc vorba(prin aluzii) imi spune,, lasa tu astea ca esti inca mica o sa ai timp si pentru astea". Eu nu vreau sa fac sex cu el. Ce credeti zice doar asa toate astea sau chiar e un baiat responsabil? Mi-a povestit mai demult ca a avut o prietena de 13ani si aia l-a intrebat daca vor sa,, si-o puna" si el a zis ca doar nu era prost sa refuze si apoi parintii fetei l-au dat in judecata dar a castigat procesul pentru ca tipa a declarat ca a facut totul de buna voie. Oare s-a schimbat sau vrea sa profite de mine? Si inca ceva : cand ma saruta nu se multumeste sa ma sarute pe buze adica se joaca cu mainile, ma tine in brate ma mangaie pe picior. Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| biankaby a răspuns:

Scumpa mea, noi fetele suntem cam ciudate, ne atrag barbatii mai in varsta. D c? Pentru ca ei ne da impresia ca ne protejeaza si ne fac sa ne simtim importante. Dar d c incerci tu sa grabesti lucrurile, nu stiu. Tu la varsta asta ar trebui sa ai alte preocupari, nu sa te intrebi dc e bine sau nu sa ai o relatie cu un barbat cu 10 ani mai mare. Diferenta asta de varsta conteaza. Daca tu ai avea macar peste 20 de ani si tipul ar avea 30 si ceva, relatia nu ar fi o tragedie. Dar asa risti sa suferi, risti sa-ti pierzi virginitatea cu un om a carui trecut nu suna prea frumos, si nici macar asta nu ar fi problema, Tu esti problema. Eu cred ca daca te-ai intreba pe tine...ai face fata perfect situatiei si n-ai mai avea nevoie de ajutor. Nu ti-ai pus intrebarea de ce anume a avut el o relatie cu o fata de 13 ani, nu e normal. El e barbat in toata firea ar trebui sa aiba alte prioritati, nu sa incerce sa te convinga pe tine ca el n-a avut nicio vina si ca fata a facut sex cu el de buna voie. Da si normal daca i-a dat suicienta prosteala. Ce putea sti fata aia la 13 ani despre barbati. Nu vreau sa te supar dar la o varssta atat de frageda voi tot ce-ti stiti e teorie. Nu prea te ajuta sau nu te ajuta chiar deloc. Fratele tau are dreptate, tu ar trebui sa te gandesti bine ce vrei de la viata si sa nu-mi spui ca vrei sa ramai cu el pentru ca onsa te trezesti la 20 de ani tragandu-te de par ca ti-ai irosit viata, asta in cazul in care o sa-i fii tipului pe plac mai mult de o luna. Am avut o experienta asemanatoare pe la 16 ani.era tot cu 10 ani mai mare. M-a aburit vreo 6-7 luni si nu m-am culcat cu el dar evitam orice intalnire ce putea duce la prea multa intimitate. Cu toate astea numai lucruri rele mi-a adus omul ala. Fetele `prietenele` ma judecau, nu credeau cand le spuneam ca n-am trecut la fapte.Parintii mi s-au urcat in cap. Multumesc lui Dumnezeu ca intr-o seara am ajuns din greseala cu niste prieteni pe strand in arad, ei acolo am dat peste el si peste frumoasa lui prietena aradeanka de 2 ani de zile impreuna. Bineinteles ca asta am aflat dupa ceva vreme. Eram naiva, desi eu ziceam ca sunt matura si ca stiu ce fac. Da stiam ce fac dar nu stiam sa fac fata anumitor situatii. Sfatul meu spune-i omului sa se insoare ca ii vremea si sa termine cu pedofilii. evita-l ca nu-i de bine. Si crede-ma ca daca unui om de genu i-i starnit interesul nici nu vreau sa ma gandesc cati baieti tanjesc dupa tine. Tu fix pe asta l-ai gasit. Traieste-ti viata ca o sa-ti para rau, chiar f rau. Asculta-ti fratele in chestii de genul asta ca stie ce vorbeste doar e barbat.happy. Eu iti urez multa bafta, sper ca te-am ajutat cat de cat. Iar daca vrei sa-ti demostrezi maturitatea, accepta faptul ca cei din jurul tau s-ar putea sa aiba dreptatewinking

18 răspunsuri:
| lilstar a răspuns:

Cred ca te iubeste:X

| adryano_7933 a răspuns:

Da. el tine la tine si te iubeste din chestia asta ti-a spus lucrurile esteawinking. da ell te iubeste asta sa fii sigurawinking

| 009 a răspuns:

Da te iubeste da ai grija

| Anca a răspuns:

Cred ca e versat... iar daca are antecedente cu minore...eu zic sa te mai gandesti. Totusi 15-25 e o diferenta mare.
Daca vorbeam despre 20-30, lucrurile erau altfel!

Nu stiu daca vrea doar sex de la tine... dar un lucru e clar. El la 25 ar trebui sa caute sa-si faca o relatie serioasa care duce spre o familie, iar tu nu corespunzi deloc...

| Anna_4837 a răspuns:

Eu zic ca tine la tine mult, si felul in care te saruta spune multe... te iubeste sa sti.Si eu zic ca are o atractie mai puternica pentru fetele de varsta ta decat pentru cele apropiate varstei lui, am mai intalnit si eu genul asta de baieti dar nu m-am riscat sa ma combin cu ei. Oricum eu spun ca te asteapta pana cand vei fi pregatita sa faci marele pas tongue Bafta!

| ClaraZ a răspuns:

Si eu cred ca te iubeste. Tu poti sa iti dai seama ce vrea de la tine, tu il cunosti mai bine. Din ce ti-a zis pare baiatul perfect in ciuda de diferentei de varsta. 10 ani nu ar trebui sa fie un impediment pentru doua persoane care se iubesc si mai presus de asta se respecta, iar din cate neai povestit, te respecta.Si eu as incerca sa fiu cu un baiat cu 10 ani mai mare, daca ma simt bine langa el, ma respecta, avem incredere unul in celalalt, am face orice sa ne fie bine.Eu sunt o persoana careia ii place sa riste in viata si sa invete din greseli. Spune-i si tu fratelui tau sa te inteleaga pentru ca daca vei gresi, vei fi constienta de greseala ta, tio vei asuma, vei invata din ea.Totul pare sa fie frumos si sper sa continue asa.Bafta :*>big grin

| Ririru a răspuns:

Eu zic ca tine la tine daca e dispus sa te astepte si nici nu te-a rugat sa o faci cu el.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e obligatoriu sa vrea doar sex. Dar poti sa-ti dai seama simplu. daca a fost rabdator cu tine, n-a sarit direct sa te pipaie si sa te sarute, ci intai v-atri cunoscut bine, daca a asteptat macar 2-3 luni de relatie (cu intalniri, plimbari, discutii lungi) inainte de primul sarut si inca 2-3 luni pana la prima atingere mai curajoasa, daca a discutat serios cu fratele tau privind relatia voastra, daca este dornic sa-ti cunoasca familia, parintii, sa-i asigure de bunele sale intentii, daca are grija de tine, sa nu te prinda intunericul pe strada, te conduce intotdeauna acasa la o ora potrivita (in jur de 21-21. 30) si insista sa nu te expui noaptea, daca are grija la limbajul lui, adica nu vorbeste niciodata vulgar fata de tine (tinand cont ca esti minora) si nici nu le permite altora, daca se mandreste cu tine, iti face cunostinta cu prietenii si parintii lui, atunci inseamna ca vrea o relatie serioasa si nu doar sex. Daca nu respecta macar regulile enumerate mai sus, care sunt de baza, atunci ar trebui sa fii foarte atenta, fiindca exista riscul sa-si doreasca doar o aventura si nu o relatie.

| Gigiku a răspuns:

Nu exista iubire intre o fata de 18 ani si un super star, cu bani, cunoscut, cu un trecut mare, la 50 de ani. E pe interes. Mosul isi vede iteresul, cand se intoarce acasa dupa o zi grea are cine sa il relaxeze. Fata isi urmareste si ea interesul, are mereu in geanta un card care aproape da pe afar.
In cazul tau sta altfel treaba. La varsta ta nu ai invatat sa profiti. La varsta ta iubesti si visezi si speri. Insa si el viseaza, spera, dar nu cred ca e capabil sa iubeasca pe cineva atat de mic. Spera la o zi mai buna, spera ca atunci cand dupa o zi grea sa fie cineva langa el sa il relaxezewinking
Bafta!

| rosto a răspuns:

Se poate sa tina la tine, se poate sa fie foarte bun la prostit. povestea cu minora, mi-e uuun pic greu de crezut, pentru ca NU AI VOIE sa faci sex cu minori nici daca ei vor, pentru ca ei nu au discernamant din punct de vedere juridic; deci undeva ceva nu e bine. oricum, fii "cu ochii-n patru" pentru ca nu poti fi sigura ca tine la tine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Brigaela, dacă tu ai senzaţia că stă cineva 3 luni de mânuţă cu o fată până s-o sărute prima dată şi încă 3 luni până la prima atingere mai curajoasă, crede-mă că te înşeli amarnic.
De fapt şi tu ştii că te înşeli dar le dai copiilor sperietori. Ce, în cazul tău tot aşa a fost?
Doar ai povestit cu lux de amănunt cum au stat lucrurile şi nu au stat nici pe departe prin zona a ceea ce scrii tu acolo. Nu o mai fă pe lupul moralist că nu-i frumos!
Revenind la întrebare, 15-25 e de naşpa.
Răspunsul utilizatorului "Gigiku" mi se pare foarte tare şi cred eu cel mai ancorat în realitate de-aici.
De iubit e puţin probabil ca noi să ne dăm seama dintr-un text de câteva rânduri însă din textuleţul tău putem înclina să credem că ţine la tine.
Singura în stare să răspundă la întrebările tale eşti tu.
Cât priveşte strict sexul, în maxim 2 ani te poţi apuca (Brigaela o să-ţi spună că de la 17 jumate - legea permite de la 16) dar decizia e strict a ta.
Oricum, argumentul că "dacă-mi trebuia doar sex găseam eu, nu-i stres" stă foarte bine în picioare şi ar trebui să-l iei în considerare.
Până una alta, dacă nu-ţi dă semnale de neîncredere, nu ai de ce să nu continui relaţia. Cât îl priveşte pe fratele tău mai mare, ai putea să-l rogi pe prietenul tău să poarte o discuţie ca între "oameni maturi" pentru că-s de vârste aproapiate şi altfel discută cu el, altfel discută cu tine.
Mult succes!

| shtephie a răspuns:

Eu zic ca nu te iubeste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca nu te iubeste pentru ca el nu iti cere tie el se duce la altele ...deci concluzia trageo thu.pwpiki

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca tine la tine.
Brigaela, cu tot respectul, dar ceea ce ai spus tu se intampla pe vremea... mamei. Eu la 16 ani am intalnit un baiat cu 7 ani mai mare ca mine, mi-a placut foarte mult de el, in aceeasi seara a facut rost de numarul meu de telefon, iar a doua zi eram impreuna. La scurt timp m-am culcat cu el, desi nu-mi ceruse niciodata asta. Acum suntem impreuna de 2 ani si suntem la fel de indragostiti unu de altul ca la inceput, ne cunoastem unul altuia familiile, prietenii, avem incredere unul in altul, ne respectam si totul este perfect. Recunosc ca eu am riscat foarte mult atunci, dar am castigat.
Nu exista niste reguli de baza, dupa cat timp te saruti cu un tip, dupa cat timp te culci cu el, dupa cat timp il prezinti parintilor, etc. Eu m-am ghidat intotdeauna dupa ceea ce simt si nu-mi pare rau... Si daca stii cum sa te porti cu iubitul tau, poti sa-l faci sa-ti manance din palma. Oricum sfatul meu ar fi urmatorul: fa-ti curaj si discuta deschis cu el despre subiectul asta, ca de fapt asta e cel mai important intr-o relatie. Oricine isi poate da cu parerea; chiar si tu te poti insela in privinta asta... Bafta happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anonim, este fals sa crezi ca e de pe vremea bunicii. Este o chestie valabila si acum ca si atunci, daca nu vrei sa risti foarte mult. Tu ai castigat pe planul personal, desi sincer, faptul ca esti obligata sa te duci din 6 in 6 luni la ginecolog, ca traiesti toata viata cu aceasta dependenta si sub sabia lui Damocles, avand mereu riscul de cancer de col uterin, toate astea cred eu ca sunt o problema. Chiar daca acum nu te deranjeaza, esti doar la inceput, dependenta de ginecolog nu-ti afecteaza mult viata, dar in timp vei vedea ca lucrurile nu sunt atat de roz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca e o varsta prea frageda sa isi inceapa viata sexuala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti diresc bafta si sper ca te iubeste sincer, dar ai grija si fata mea e in aceeasi situatie ca a ta dar mie imi este frica

| Nica59 a răspuns (pentru Ririru):

Eu la fel cred ca te iubeste si tine la tine