| Aldutssss31 a întrebat:

Dacă o fata de 13 ani întreține relații sexuale cu un băiat de 17 ani acesta poate avea probleme legale? Stiu ca amândoi sunt minori dar ea n-are nici buletin iar lui ii bate majoratul la usa.

8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Vor fi probleme legale cand face 18 ani. Sunt oricum si acum probleme, fiindca la varstele astea nu e deloc normal sa sariti la facut sex. Daca domnul doreste asa mult, sa caute pe cineva de aceeasi varsta, deoarece se poate spune deja ca e pedofilie ce face el.

| doctorandus a răspuns:

Daca diferenta de varsta e mai mare de trei ani, e fapta penala. Pana cand ea implineste 16 ani.

| 199onur7 a răspuns:

| Violleta2022 a răspuns:

Da, va avea cu siguranta probleme legale fiindca copii sub 15 ani sunt protejati masiv de lege, deoarece relatiile sexuale cu un minor sub 15 ani, duce la puscarie intre 1 si 10 ani.

Minorul de 17 ani va merge la puscaria juvenila (numita Casa Corectionala) pana la varsta de 18 ani, dupa care este transferat la Puscaria de adulti.
El poate fi acuzat de: CORUPERE de MINORE< SEDUCERE si VIOL sau INTRETINERE de raporturi sexuale cu un minor sub 15 ani, deci poate lua chiar 10 ani de puscarie, daca se cumuleaza pedepsele de la fiecare lege in parte, pentru seducere, corupere si apoi raporturi sexuale.

Legile sunt aici:
https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-220

https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-221

| Emilian65 a răspuns:

Da.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Inainte era 15 ani, Iohannis a semnat acum vreo doi ani schimbarea la 16 ani.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Asta suna a pedofilie.
Și nu, nu poți întreține relații cu un minor, dubios cum ai ales sa te combini cu fetițe de 13 ani.
Din păcate, ea nu are corpul dezvoltat complet și poate pății destule, nu este pregătită nici psihic și nici fizic de acel moment, chiar dacă ea poate susține ca este.
Când ești la vârste de genul ai impresia ca tot ce zboară se mănâncă, ea suferă de naivitate, iar tu de prostie ( ca alta este gândirea la 13 ani și alta la 17, aproape 18, când ai mai multe experiente și ea deloc).

| sofisis a răspuns:

Da. E diferenta mai mare de 3 ani intre ei si ea are sub 16 ani.