| RAY a întrebat:

Daca o relatie serioasa, matura incepe de la varsta matura pana atunci e bine sa facem doar sex?

27 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Oricand e bine sa faci doar sex. Sexul relaxeaza, intinereste, destreseaza, uneori sau destul de multe ori creeaza relatii. Poti sa te cuplezi cu cineva doar pentru sex si pe parcurs sa spuneti "ok ia stai, noi ne simtim super in pat, ne si potrivim, de ce n-am fi o pereche?"

Si imi pare rau pentru unii sa spun dar sexul, a face doar sex nu e intotdeauna numai o nevoie strict fiziologica. Psihic vorbind a fi dorit, a excita pe cineva e foarte foarte satisfacator la nivel mental, psihic.

| RAY explică (pentru AlexanderAdrian):

Adrian ma refer la baieti si fetele pana in 20 pentru fete 25 pentru baieti care nu sau maturizat mental, nu vor relati serioase, e bun sexul pentru ei?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru RAY):

Nu vad de ce n-ar fi, ma rog eu sunt de parere ca pana la 16 ani n-ar trebui sa faca sex nefiind nici maturizati fizic nici ca nivel de cunostinte despre sex. Dupa cum vezi si pe aici, o sumedenie de oameni neinformati si neinstruiti se apuca sa faca sex neprotejat, sau fara sa stie niste lucruri elementare pe care ori ti le spune un ginecolog ori le afli pe google de pe situri de specialitate.

Nu cred ca sexul are musai legatura cu o maturizare emotionala, cred ca are legatura mai mult cu discernamantul, cu etica si cu o minima morala. Adica discernamant -sa stii ce e bine si ce e rau, sa nu intri in anturaje care promoveaza prostitutia de exemplu sau mai stiu eu ce, etica si morala - sa nu te-apuci sa faci sex cu toata echipa de fotbal sau cu toata echipa de majorete, sa nu furi iubitul sau iubita altuia etc.

Maturitatea emotionala vine oricum relativ tarziu si e intr-adevar legata de dorinta de a forma un cuplu care sa dureze. A-ti dori o "relatie" la 15 ani este extrem de rar o dorinta matura emotional, si mult mai mult o convenienta, o bravura, un motiv de lauda etc.

| RAY explică (pentru AlexanderAdrian):

Sunt de acord si eu pana la 16 ani fara sex, sexul este o nevoie biologica de ce asta are nevoie de moralitate? a bea apa ai nevoie de o moralitate?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru RAY):

Pai ti-am zis de ce, daca n-ai moralitate faci sex cu toata echipa de fotbal, te prostituezi etc.

"Morala (din latina, moralitas "maniere, caracter, comportament adecvat") e o percepție a comportamentului care diferențiază intențiile, deciziile și acțiunile între cele bune (sau corecte) și rele (sau greșite). Un cod moral e un sitem de moralitate (de exemplu bazat pe o anumită filozofie, religie sau cultură)."

| RAY explică (pentru AlexanderAdrian):

Cei rau in a face sex cu toata scoala? daca esti un tip hot si toate te vor de ce sa nu faci sex cu ele? moralitatea au facut-o oamenii desi nu-i ceva suprem, moralitatea poate proveni si din ratiune fara filozofie, religie. cultura sunt triburi pasnice care nu au cod de moralitate dar nu invadeaza alte popoare sa le macelareasca pentru aur

| RAY explică (pentru AlexanderAdrian):

Prostitutia nu-i morala? dar hotia, crima, violu, pedofilia e, ce rau face o femeie ca face sex pentru banii?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu ce sa-ti zic, imi suna a curva o persoana care o face cu toata scoala.

| RAY explică (pentru AlexanderAdrian):

Nu-i nimic rau in a fi curva daca te satisface de ce nu, in fond de asta existam sa facem sex sa mancam sa supravetuim

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru RAY):

Pai deocamdata avem doar morala facuta de oameni, ne raportam la niste concepte morale facute de oameni.

E foarte foarte problematic sa spui cu 100% siguranta ca prostitutia ar fi imorala, existand multe argumente pentru a spune ca nu-i rau.

Incearca sa imparti conceptele. A nu fi rau nu inseamna ca-i si moral.

Sa-ti explic. E rau sa ucizi si sa violezi etc. NU e rau sa faci sex, nu e rau nici sa faci sex cu iubita altuia, stricto senso, insa nu e moral.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru RAY):

Exact asta spun si in penultimul raspuns. Nu e rau fiindca nu face fizic, sau in sensul strict rau nimanui, ideal vorbind, insa nu e tocmai moral.

| RAY explică (pentru AlexanderAdrian):

Afirmatia ta imi aminteste de un doc barbatul alfa se da la alte femeii, multi nu se dau e o regula a noastra a primatelor, mai ales ca femeia e un trofeu important desi a face asta inseamna a ataca acel mascul, nici eu nu mas da la una care are iubit de acord, te deranjez?
mai am o intrebare ce parere ai despre mersul la prostituate?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru RAY):

Eu nu as face-o. Mi se pare injositor pentru mine. Ce-ar spune despre mine? ca-s urat cu spume si nu pot macar sa atrag o persoana draguta, nu musai fotomodele?

Sunt persoane care insa merg la prostituate pentru ca nu-si pot satisface sau n-au gasit cu cine sa-si satisfaca unele fantezii. Altii merg pentru ca-i excita chiar faptul de a plati o femeie pentru sex, fiindca ii excita sa foloseasca femeile, altii merg ca-s urati sau prea batrani, unii merg fiindca e mai simplu.

| RAY explică (pentru AlexanderAdrian):

Da de acord dar pana faci sex cu aia draguta trece o perioada lunga

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru RAY):

Pai si prostituatele nu sunt o solutie. Gasesti pur si simplu o tipa acceptabila si cu caracter cu care faci doar sex.

| RAY explică (pentru AlexanderAdrian):

Adrian asa ceva sti prea bine ca e greu, fetele vor relati majoritatea, de ce sa minti o persoana ca vei ceva serios cand tu vrei sex asta e moral?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru RAY):

Nu spune nimeni sa o minti.

E o conceptie gresita ca majoritatea fetelor vor relatii. Ele vor insa sa-si pastreze o aura de primadone si nu vor sa recunoasca.

| RAY explică (pentru AlexanderAdrian):

Desigur conteaza si varsta si depinde de fiecare in parte clar, si fetele vor sex ca si noi din moment ce suntem acelasi specie, dar nivelul hormonului masculin este mult mai mic la ele la noi find mai mare cea ce inseamna si o atractie sexuala mai mare

| RAY explică (pentru AlexanderAdrian):

Orice fata/femeie daca e sa o intrebi vrei sex se va rusina te va jigni, multe spun ca vor relati serioase, oare nu este o iluzie a noastra ca si ele vor sex pentru ca noi vrem asta?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru RAY):

Nu, nu e o iluzie. Daca ar fi o iluzie ar fi milioane de sinucideri din lipsa unui partener in afara unei relatii/casatorii si s-ar duce dracu natalitatea.

Ceea ce e o iluzie e faptul ca ele s-ar injosi daca ar recunoaste ca le place si sexul pentru sex.

| RAY explică (pentru AlexanderAdrian):

Socuetatea misogina in care traim nu ofera libertatea de exprimare sexuala feminina nu? apropo ai blog fain

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru RAY):

Exact, societatea nu ofera libertate de exprimare sexuala femeii, mai precis s-a incetatenit ideea ca femeia e faptura aia diafana care trebuie sa stea in banca ei, sa nu se dea la barbati ca barbatii sunt cei care fac primul pas, sa nu dea cu pumnul, sa nu faca aia sa nu faca ailalta, si mentalitatea e greu de schimbat. Majoritatea femeilor asa s-au obisnuit.

Mersi pentru aprecierea privind blogul.

| RAY explică (pentru AlexanderAdrian):

Ai fost prin vest cum e pe acolo ma refer gandirea feminina?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru RAY):

Pai depinde care vest, nu tot vestul e la fel. De exemplu in Olanda e oricum un libertinaj total, in america e un mix de tot felul de conceptii functie de stat, sunt state inca foarte incuiate la minte. samd. Eu n-am fost insa urmaresc foarte multe documentare si asta e in mare ideea.

Sunt insa de parere ca o societate si tara care se bazeaza pe religia catolica e mult mai avansata in conceptii decat cea bazata pe religia ortodoxa. Cu alte cuvinte cred ca avem inca inhibitii si lipsuri in libertate din cauza religiei, conceptelor crestine prost intelese si aplicate. Daca pe de-o parte asta ne-a tinut inca in frau spre deosebire de americani de ex, in alte privinte suntem foarte restrictivi si intoleranti.

| RAY explică (pentru AlexanderAdrian):

Asa e

| Miky1 a răspuns:

Neaparat,deoarece o sa te trezesti ca nu stii ce sa faci..cum sa faci..Mai ales ca baiat, tu conduci

| Miky1 a răspuns:

Funda?