| anonim_4396 a întrebat:

Daca s-a rupt prezervativul și a ejaculat in mine, și după aproximativ 20 de ore am luat pastila Ella One pot rămâne însărcinată? Asta s-a întâmplă a 3 a zis după ovulație. Am întrebat mai multe persoane și mi au spus că dacă am luat o după ovulație nu și mai face efectul

3 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ai citit prospectul?
se va administra cât mai repede cu
putinţă, dar nu mai târziu de 120 de ore (5zile) de la contactul sexual neprotejat sau nefuncţionarea
metodei contraceptive utilizate.
Comprimatul poate fi administrat în orice moment al ciclului menstrual.
Dacă în decurs de 3ore de la administrarea comprimatului pacienta vomită, se va administra un nou
comprimat.

| Nimsu901 a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Știam asta, dar am văzut la mai multe întrebări că dacă o iau peste 12 ore scade eficienta pastilei și nu eram sigura, la fel și cu chestia că dacă o iau după ovulație nu și mai face efectul, am citit de 2 ori prospectul

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Cam des se rupe prezervativul pe TPU.
Cred ca nici nu-l folositi.
Faceti sex fara nici o grija si pe urma va panicati ca ati ramas insarcinate.
Nu doar insarcinate, va puteti alege si cu BTS (Boli cu Transmitere Sexuala). De unele nu mai scapati vreodata (HIV, HPV), de la altele faceti cancer.
Dar daca voua nu va pasa de sanatatea voastra, de ce i-ar pasa futangiului?