| Hellobello a întrebat:

Daca vreau sa aflu daca sunt insarcinata in 16 saptamani trebuie sa fac ecografie de sarcina sau pot merge si la una abdominala?

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

La 16 saptamani nu se mai poate vorbi de un embrion ci de un fat care se dezvolta in mediul intrauterin asadar nu poate fi ratat de ochiul special format al unui medic chiar daca nu se ocupa cu obstretica si ginecologia. Chiar daca nu intrebai sigur el iti dadea detalii despre evolutia bebelusului din burtica sau te felicita si te asigura ca nu sunt probleme care sa va puna sanatatea in pericol la amandoi. La varsta asta a sarcinii se poate si palpa in josul abdomenului uterul marit care tocmai cea iesit din emfiza pubiana si se s-a marit direct proportional cu dimensiunile fatului.

8 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Cea de sarcina ca nu poti mege la un doctor de interne ci la un ginecolog.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Trebuie să mergi la ginecolog și să faci ecografia pentru sarcină. Mie de exemplu mi-a făcut una transvaginală pentru problemele cu glanda tiroidă că-mi trebuiau la endocrinolog și din câte am citit această ecografie detectează și sarcinile. Deci mergi la ginecolog cel mai bine.

| Hellobello explică (pentru MihaiNicu23):

Adica am fost la ecografie abdominala degeaba? Am vrut sa scap de nelinistea pe care o aveam in legatura cu sarcina si m-am dus cu mama la ecografie abdominala si doctora nu mi-a zis nimic de vreo sarcina desi a vazut uterul si embrionul. am fost degeaba? Tot nu pot sa stau linistita?

| Hellobello explică (pentru Rux04):

Adica am facut ecografia abdominala degeaba? Am vrut sa ma linistesc in legatura cu sarcina si am fost cu mama la o ecografie abdominala pentru ca nu i-am spus despre gandul meu ca sunt insarcinata. Doctora nu mi-a zis nimic de o sarcina desi a vazut uterul si embrionul. Daca ar fi fost o sarcina de 16 saptamani nu s-ar fi vazut in uter la ecografie abdominala? Trebuia neaparat la ginecolog sau la o ecografie speciala?

| Rux04 a răspuns (pentru Hellobello):

Nu știu ce să zic. Eu de câte ori am probleme cu vaginul merg la ginecolog. e cel mai sigur așa, să te vadă unul.

| Hellobello explică (pentru Rux04):

Deci daca ar fi fost o sarcina de 16 sapatamani nu s-ar vedea si la o ecografie normala? Nu s-ar fi vazut in uter?

| Hellobello explică (pentru HazelEyes77):

Multumesc pentru raspuns. Am citit raspunsurile celor de mai sus si din ma nelinistisem. Credeam ca am facut degeaba ecografia. Am facut-o ca sa ma linistesc dar fara sa-i zic mamei despre sarcina. I-am zis ca vreau sa merg sa vad de ce imi intarzie menstruatia. Deci s-ar fi vazut si la ecografia abdomino-pelvina chiar daca medicul nu era speciazilat in sarcini?