| anonim_4396 a întrebat:

De cate ori este recomandat să te masturbezi? Mă refer in cazul băieților, Am aproape 19 ani doar că n am întreținut niciodată relații intime că sunt mai timid...happy

22 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

De cate ori îți cere organismul, dar sa nu o faci exagerat.
Eu zic sa nu îți mai spui că ești timid, ci că poți și tu dar trebuie sa faci puțin mai multe sacrificii!

| Robert2526 a răspuns:

Lasa timiditatea si fa sex. Nu vrei sa o faci?

| mihai69 a răspuns:

Nu există niciun standard. Poți s-o faci de două ori pe zi, sau pe lună. Depinde de la om la om.

| Madaxo97 a răspuns:

De 2,3, 4 ori pe săptămână in medie, puțin mai des, puțin mai rar, cum vrei acum, atât timp cat nu devine obsesie. Lasă timiditatea ca nu te mănâncă fetele dacă vorbești cu ele, o viață ai, pune mâna și socializează, fă-ți relații, fă sex, ești băiat tânăr, dacă nu faci acum atunci când? happy laughing

| dullcat a răspuns:

Nu exista o regula scrisa.Iti vei da tu seama cand ce este prea mult strica, deoarece depinde de fiecare organism in parte.

https://www.reginamaria.ro/......-si-excese

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Madaxo97):

Păi sunt timid, n am avut niciodată o iubită, și uneori simt și nevoia tare de sex că na sunt tânăr...

| Madaxo97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Înțeleg, dar esti bărbat, nu prea ai voie sa fi timid happy trebuie sa abordezi, sa vorbești cu fetele, sa le bagi în seama, asta fac bărbatii de cele mai multe ori, dacă nu faci asta nu vei avea nicio iubită nici pana la 30, 40 ani, nimeni nu vina sa îți bată la ușă sa intrebe dacă vrei sa fii iubitul ei si sa faceți sex. happy
Deci mai bine rezolvi si problema cu timiditatea in paralel cu masturbarea, care nu strica, normal, ai nevoie de sex, dar nu poți sa te masturbezi până la 30 ani si sa rămâi virgin, trebuie sa faci si sex la un moment dat.

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

https://www.thetrentonline.com/guys-4-reasons-masturbation-good/

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick, Schroeder, Messer si Walker numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Madaxo97):

As dori sa va mai spun unele lucruri, unde vă pot contacta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Madaxo97):

Uneori îmi vine să fac sex haotic, chiar acum mă apucă și e greu.

| Madaxo97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-mi mesaj in privat daca poți, daca nu, scrie aici, oricum suntem anonimi, nu iți fa griji ca esti judecat

| Madaxo97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai fa-o, nu te abține, eliberează-te si gata. Esti cumva dependent si de pornografie? Daca da, încearcă sa nu te mai uiți si nevoia de a te masturba se va diminua si ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Madaxo97):

Deci uneori simt nevoia tare de sex de turbez, doar că n am curaj cu fetele ce sa fac? Doar mă masturbez singur in camera mea....de exemplu mai fac sex cu perna că e plăcut

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Madaxo97):

Nu nu sunt dependent de pornografie, nici nu mă masturbez la așa ceva, doar la fete, poze cu colegehappy

| Madaxo97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici nu am cum sa te ajut, timiditatea se rezolvă încet încet, doar actionând, ieșind din zona de confort puțin cate puțin, nu există o pastilă minune pe care sa o poți lua si sa nu mai fii timid, din păcate happy acum depinde, poate esti si antisocial, nu doar timid, e o diferență. De obicei oamenii timizi, retrași, antisociali, au un anumit complex fizic de care se simt jenati si au primit bullying pe tema asta in copilărie si de aici problemele, ai un asemenea complex?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Madaxo97):

Da, da mi mesaj pe Instagram: Alex_vlad_05

| MarianWLF a răspuns:

Cand simti nevoia, orice strica in exces dar nu e capat de tara daca la 2 zile sau chiar o data pe zi iti vine.

| Yaesmin a răspuns:

Da, nu mai fii frustrat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Când ai chef

| Emilian65 a răspuns:

Odată pe zi sau odată pe săptămână nu este mult. Dar, Atentie! nu mai mult, pentru ca ai târziu vei ajunge la impotenta.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Adictia de pornografie nu e un diagnostic real. Surse: DSM-5, DSM-5-TR, ICD-10 si ICD-11.

| vasileparnaie a răspuns:

Baga-te frate in seama cu fete la liceu sau facultate ca nu te mananca nimeni