| anonim_4396 a întrebat:

De ce, mai mult la adolescenți, cand cineva se află în prezența persoanei de care le place, apare nevoia aceea de a râde în prezența acelei persoane, de a se amuza pe seama ei sau de a râde (fără răutate) chiar de ea?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A râde înseamnă a descărca prin râs tensiuni psihice, de acolo vine nevoia.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se bagă și ei în seamă cum știu. happy Fetele de obicei fac asta mult mai mult decât băieții. Cam ăsta este răspunsul.

| anamaria82726 a răspuns:

Pai razi cand esti langa persoana de care iti place neintentionat, efectiv asa iti vine. De fapt vrei sa ii arati ca te simti bine in preajma ei, ca ti se pare o persoana amuzanta si pur si simplu te descarci prin ras fiindca cand iti place de cineva ai sentimente intense in tine. Si te amuzi pe seama persoanei de care iti place prin clasica tachinare. Toata lumea face asta. Incerci sa fii amuzant si sa faci misto de persoana respectiva poate ca sa para fix ca nu il placi, dar de fapt stii ca il placi

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

De fapt ai dreptate, ca si tensiunile pozitive tot tensiuni sunt. E cumva o energie ce trebuie descarcata cumva, simti nevoia aia de a rade. Dar aici e vb de altceva, ala sau aia vrea sa impresioneze pe celalalt.

| Mosotti a răspuns:

Persoana x care rade, crede ca daca rade, persoana y cealalta zice ca e amuzant, deci sa dea x dea bine. Si daca rade fara rautate persoana x, e tot un semnal ca te place! Se amuza de ce zici sau faci dar in sens pozitiv. Dar vrea ca sa si simti asta, transmite si semnal ca te-ar place doar doar oi observa.

De ex cineva care rade urat de mine "bagi in tine ca porcu vaaaii...", si rade asa a dispret.
O persoana care ma place "aaaoleu ce ma amuzi cand mananci tu doi cozonaci odata", si rade asa admirativ, amuzant doar.
Si simti imediat care din doua este.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Pot fi doua cauze :
1) Pur și simplu te bine-dispune iar când placi pe cineva. Radiezi de fericire și se întâmplă să se manifeste prin râs
2) Din cauza faptului ca placi acea persoana și nu știi cum sa ii spui sau cum sa te comporți acumulezi stres și îl eliberezi prin râs!
Dar sa nu aibă nimeni impresia ca dacă începi sa râzi prea mult sau prea tare sau prea prea o sa atragi atenția, s-ar putea sa se întâmple exact opusul, adică persoana respectiva sa ia distanță. Eu sunt o persoana care se bazează enorm pe comunicare, cand ma deranjează ceva, spun ce ma deranjează sau când ma simt atrasa de cineva încerc sa comunic cu acea persoana să văd dacă exista șansa să avem ceva împreună. De multe ori de la un simplu "Bună!" sau un simplu "Ce faci?" conversația poate deveni atât de frumoasă și de lunga încât te surprinde și pe tine cât ai vorbit, cum ai vorbit, unde ați ajuns și asa mai departe. Așadar, sfatul meu este sa va bazați mai mult pe voi înșivă! Sa va bazați pe comunicare și sa observați foarte bine persoana de lângă voi, orice gest SPUNE CEVA! tongue

| xilef123 a răspuns:

Ca nu stiu ce altceva sa faca sa-i atraga atentia