| c0pil1n a întrebat:

De ce mereu aud " esti: frumos,de treaba,bun, calculat" din partea fetelor.
Si eu nu reusesc sa imi gasesc o prietena!
Adica mi se pare nedrepta situatia aceasta.Sa merg pe strada si sa vad copii cls 7-8, baieti/fete de liceu toti intr-o relatie, si eu singur. Vorba aia ca " Ce-i al tau e pus deoparte".
E drept ca nu sunt singurul care nu are o prietena dar de cand am intrat la liceu si pana am terminat clasa a 12-a colegii mei isi schimbau "gagicile" cum imi schimbam eu chilotii.
Erau persoane care practic "miroseau" nu se prea spalau, erau neingrijiti parca.Si nu ca erau saraci sau chestii de genu,nu ai cum sa zici ca e sarac cand are adidasi de la puma, geaca antiglont de la adidas galaxy s4 s5 iph 5 figurine cat 2 sobe de teracota.
Practic erau baieti care aveau cat le trebuie ( strictul necesar).
Si ma mira faptul ca ei chiar aveau noroc la fete dragute,ma mira si mai tare faptul ca nu stiu cum pot sa fie fetele cu astfel de persoane care pune o injuratura in fiecare propozitie,nu se spala, nu isi schimba hainele dar telefonul nu il lasa de la ureche. Selfie pe primul loc.
Nu stiu de ce la varsta de 20 de ani eu nu reusesc sa imi gasesc o prietena.Cand vorbesc cu o fata simt ca o stresez sau ma gandesc sa nu o plictisesc ma simt in plus mereu dar de fiecare data cand intru in vorba cu cineva sau cand intru intr-un grup de ma imulte persoane parca nu ma simt in largul meu.
E o tampenie!.

6 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Vezi de ce nu iti gasesti prietena si esti singur? Pentru ca-i faci pe ceilalti nespalati, lucru care nu ar trebui sa fie treaba ta si sa te preocupe strict de tine. happy

Un sfat? Socializeaza mai mult! Tocmai, ca esti prea calculat. Trebuie sa ramai serios la carte dar sa iti mai largesti orizonturile. Daca vrei astfel te fete, trebuie sa devii alt tip de baiat. Sigur vrei asta? Plus ca alea daca se uita dupa astia, sigur te-ar face sa suferi. Dar poate tu ai nevoie de o schimbare, eu stiu... Capul sus totusi! Cert e ca-ti poti gasi prietena.

| Lawliet14 a răspuns:

Aici http://www.telefonulcopilului.ro/ sau la psihologul scolii. Si aia au sfaturi bune.

| ToKen a răspuns (pentru Lawliet14):

Din raspunsurile tale vad ca recomanzi mult psihologul.
Totusi, nu-i spui cuiva ca are nevoie. Il faci sa creada ca are o problema, lucru care nu e grozav, chit ca intentia ta e buna.
Are 20 de ani. Ce vad pe acest site se adreseaza celor sub 18 ani.
"Vezi de ce nu iti gasesti prietena si esti singur?" "pentru ca ii faci nespalati" bla bla. Iarta-ma, dar abordari mai inteligente reusesti sa gasesti? Ma gandesc ca daca vrei sa oferi o sugestie, cauti sa nu incomodezi omu'.
De obicei ma abtin de la critici la adresa altora, dar tu imi sari in ochi extrem de tare, prin faptul ca esti rigid/a in gandire.

| Lawliet14 a răspuns (pentru ToKen):

De ce confunzi psihologul cu psihiatrul? Si eu nu-i spun omului ceea ce vrea sa auda. Nu incomodez omul, sunt sincer.

Nu prea are rost sa ma citesti daca sunt rigid. happy

| RAY a răspuns:

Parerea mea e ca nu atragi fizic fetele,fara atractie fizica nu iese nimic asta e valabil la ambele sexe,plus ca tu cauti doar alea frumoase care ele cauta unu frumos,trebuie sasi sti nivelul de atractie fizica,fara atractie fizica nu atragi vreo fata frumoasa asta e adevarul, poti avea tu carcater bun, sincer daca nu esti frumos ma intelegi? inaltimea conteaza foarte mult sa stii si aspectul fizic, un corp bine facut etc dar las ca una se va gasi si pentru tine, nu trebuie sa mergi la nici un psiholog trebuie sa fi sincer cu tine insuti atat, degeaba gandesti pozitiv daca esti urat, e selectie naturala man, multa bafta in toate nu crede in vrajeala carcaterul conteaza cand tu nu dai 2 lei pe carcaterul cuiva daca nu te atrage fizic de ce ar da altcineva?

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Nu am citit decat primele randuri.
Nu ai femei chiar din spusele tale : Esti " Bun, de treaba", practic esti prietena lor masculina. Inceteaza sa le da idreptate, sa raspunzi cand te suna, sa fugi repede sa le oferi umarul tau cand se despart de prietenul lor, si chestii pe care deja le faci. E o tampenie, da.
Apropo, un pont la care sunt 100 % sigur ca o sa primesc revolte : " Femeia este incapabila sa iubeasca un barbat asa cum un barbat ar vrea sa fie iubit! "