| anonim_4396 a întrebat:

De ce multe persoane care sufera din dragostea, aleg sinuciderea ca pe o solutie? Crede-ti ca este o metoda de a scapa de chin?

Răspuns Câştigător
| Raluca28 a răspuns:

Nu cred ca sinuciderea este o solutie, niciodata, in nicio situatie. Sinuciderea nu este un mod de a scapa de chin.pentru ca pers. care vrea sa o faca, nu scapa de chinul pentru care a vrut sa faca asta, ci in plus da de acel chin de dupa moarte.care va dura vesnic pentru ca a ales sa nu mai traiasca.sa-si "rupa" viata, ce are mai scump pe lume.
Eu personal nu as face asta daca as suferi din dragoste, pentru ca cel care te face sa sufari inseamna ca nu te-a iubit niciodata. Poate ca eu nu am ajuns inca sa iubesc cu adevarat asa incat sa pot spune ca mi-as da viata pentru. cel pe care il iubesc. Probabil ca atunci cand voi iubi enorm pe cineva as fi in stare sa ma sinucid. Si acum iubesc, si nu sunt de-a dreptu fericita, nu am o relatie normala din toate punctele de vedere, iubesc foarte mult pe acel el si daca Doamne fereste acel el ar pati ceva si ar trebui sa imi dau viata pentru el probabil as face-o DAR doar daca as fi ferm convinsa ca acel el ma iubeste si ca mi-a dovedit asta. Daca nu mi-a dovenito inseamna ca nu m-a iubit atat incat sa merite sa imi dau viata pentru el.
Nustiu ce ai inteles de aici, sper sa iti fi dat un raspuns care sa te lamureasca putin.Acum ideea din ce am scris pana acum este ca: nu merita sa iti dai viata doar pentru cel care ti-a dovedit ca te iubeste si ca si el/ea si-ar da-o pentru. tine!

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E cea mai tampita solutie.sa te sinucizi din dragoste

| BeetleJuice a răspuns:

Probabil asa considera ei ca le va fi cel mai bine sau daca zic ca se vor sinucide iubitul/iubita va aparea inainte sa faca gestul acela iar daca vad ca nu au venit se sinucid. In fine n-am inteles niciodata nici eu de ce acele persoane recurg la acele gesturi.Sa ai o noapte frumosa happy

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Am citit intr-o carte ca aceia care se sinucid vor sa inlocuiasca suferinta psihica prin durere fizica.
Cartea se numeste '' Viata,Amorul, moarte'' de Arthur Schopenhauer.
''Suferinta fizica, insotita de suferinta morala se pot anihilareciproc, in timp ce o durere morala violenta se cere adesea compensataprintr-o suferinta fizica manifesta. Astfel se explica starile depresive careconduc la sinucidere, ca manifestare exterioara a durerii, menita sa anihilezesuferinte morale si de neconceput intr-o stare de fericire sau de echilibru.''
Cartea este una psihologică, in care se vorbeste despre existentialism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sinteti nebuni, cum poate un om sanatos la cap sa se gindeasca la asa ceva. Oricum timpul vindeca ranile, oricit de greu nu ar fi, mergeti mai departe, ce e al vostru este pus de o parte. Fiti veseli si zimbitori, principalul sanatate

| deluXxe a răspuns:

Pentru ca ei considera ca au pierdut totul, ca nu v-or mai putea sa se ridice, sa zambeasca din nou. Ei spun, ca asa v-or scapa de chin si de durere, dar nu este asa, pentru ca v-or suferii si mai mult, vazand ca partenerul de viata isi continua fericit viata si nu se gandeste la el. Se gandeste ca partererul v-a plange si v-a regreta ca l-a lasat, dar asta este pe moment. nu poti fi trist toata viata, mai ales daca ai pe cineva care te iubeste cu adevarat. Si eu am decurs la fapte din astea si ma bucur enorm ca nu am reusit sa trec "dincolo" pentru ca mi-am gasit un suflet care ma iubeste cu adevarat... si simt asta in adancul inimii... nu decurgeti la asa ceva, chiar daca va este foarte greu. Pastrativa zambetul pe buze, cineva v-a fii placut surprins de acel zambet. Nu va pierdeti niciodata speranta. Un Craciun Fericit Tuturor!

| laury4ever a răspuns:

No way.nu este o solutie... Orice despartire de o persoana eu alt inceput. Nu trebuie sa ne lasam doborati. Orice persoana probabil o data in viata sufera din dragoste...ce s-ar intampla daca ne-am sinucide toti? Viata e frumoasa merita traita! indiferent daca intampinam si greutati sau deceptii pe parcurs!

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru deluXxe):

Ai o maniera de a scrie incredibilă.
''v-or'' se scrie legat la fel ca si ''l-a''
''pastrati-vă'' se scrie cu cratimă.

Lasand asta la o parte, iti urez si eu Craciun fericit! ****

| Narcis2007 a răspuns:

Intr-un fel...depinde cum privesti

| Thunderstruck a răspuns:

Eu cred ca pentru majoritatea oamenilor, invatarea limbii romane ar duce la "nesinuciderea" poporului roman, si a dragii noastre limbi.

| monyk a răspuns:

Buna,este o dovada de lasitate,persoane care nu au caracter si nu stiu sa pretuiasca viata,care e cel mai de pret cadou.E greu,intr-adevar cand suferi din dragoste,dar asta nu inseamna ca trebuie sa se ajunga atat de departe,pana la urma in viata dai de diferite greutati si dezamagiri,dar trebuie sa ai vointa si ambitia sa mergi mai departe, ca pana la urma nu se merita pentru nimeni sa iti iei viata, mai ales pentru o persoana care te-a facut sa suferi.DOamne fereste sa ma omor eu pentru unu si el bine mersi sa isi refaca viata si eu sa las in urma persoanele dragi care ma iubesc neconditionat,ca parca ar fi numai un baiat sau o fata pe lume,oricat de mult as suferi dupa o persoana,nu as proceda in felul acesta, o viata am, trebuie sa o traiesc.Persoanele care recurg la acest gest,deja nu se mai pot considera intregi la minte,asta pentru ca ei cand ajung sa isi doreasca moartea din cauza dezamagirii in dragoste,ei au probleme mult mai adanci,cad intr-o depresie,sunt persoane sensibile si slabe,care poate se simt neintelesi, neiubiti, singuri pe lume...ca sa ajungi in situatia asta trebuie sa fi intr-o stare mai avansata,spre nebunie,mai ales sa ai curajul sa faci acest lucru.
Poate unii asa considera ca scapa de chin,poate ei scapa,dar multi au frati,au parinti,prieteni care sufera dupa ei, e pacat oricum, cand treci printr-o astfel de suferinta cel mai indicat ar fi sa mearga la un psiholog sau sa fie alaturi de ei persoane dragi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cei redusi mintal aleg sinuciderea. Creierasul lor ruleaza foarte greu si nu gasesc solutii la situatii banale.

| Inna80 a răspuns:

Ti-am scris un ditai mai mesajul, dar nu am voie ca sunt junior. Adresa de mes ceva? Mersi