| Garrix2004 a întrebat:

De ce unii oameni se gândesc la sinucidere când sunt părăsiți sau abandonați de persoana iubită,chiar dacă ei nu au greșit cu nimic și ar face totul în preferința acelei persoane, doar să fie bine?

1 răspuns:
| mastadont a răspuns:

Din dorința de manipulare și control. „Dacă nu vii înapoi o să mă sinucid", automat celălalt partener se gândește la ce e mai rău și până la urmă îl iartă pe celălalt doar să nu facă vreo prostie. Prin faptul că îți spune că se sinucide încearcă să te facă să te simți tu vinovat pentru acest lucru, vina e a ta nu a lui că se sinucide, să trăiești mereu într-un sentiment de grijă față de ce poate să facă celălalt. Btw, dorința de sinucidere în urma unei despărțiri arată că acea persoană suferă de o obsesie pentru tine, aia nu mai e iubire.