| Hanhao a întrebat:

De Sf. Valentin merita fetele/femeile din ziua de azi sa fie tratate cu cadouri/flori? Daca e dragoste, nu ar trebui sa fie in toate cele 365 zile ale anului, nu doar de Sf. Valentin? Dupa parerea voastra de ce merita fetele / femeile cadouri in aceasta zi? Ar trebui sa avem asteptari de la ele in vreun fel pentru aceste cadouri, sau ar trebui sa primeasca aceste cadouri doar pentru faptul ca sunt purtatoare de vagin, fara asteptari ulterioare?

7 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Purtatoare de vagin sau purtatoare de viata? Cu valentine's day iti dau dreptate, dar de aici si pana la a jigni femeia, indiferent de statutul ei este cale lunga si da dovada de nesimtire

Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns (pentru Hanhao):

A spune adevarul nu inseamna ca nu jignesti. Este clar ca intrebarea este pusa in zeflemea iar expresia este cat se poate de jignitoare. Este ca si cum as spune eu "Dar de ce sa merite barbatii respect, doar pentru ca au penis?". Daca nu poti respecta si iubi o femeie, este clar ca nu are rost sa ii dai cadouri sau sa o tii langa tine.

Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns (pentru Hanhao):

Pacat ca ai o asa perspectiva asupra relatiilor cu ceilalti oameni(mai ales cu cele de sex opus). Daca pleci de la prezumtia "da-mi un motiv de respect" sau " nu am incredere" asa o sa continui in orice relatie, ce nu va dura foarte mult. Cu asa zisul Valentine's day nu sunt nici eu de acord si ma bucur ca sotul meu a stat cuminte din acest punct de vedere. Dar una este sa nu fii de acord cu o asa-zisa sarbatoare sau comercialitatea ei din zilele noastre, alta este relatia cu oamenii. Din pacate generalizarea lucrurilor cum ca toate femeile ar fi la fel sau toti barbatii ar fi la fel este o greseala. O greseala care te poate costa chiar si relatia cu persoana iubita la un moment dat. Singurul adevar pe lumea asta este Dragostea. Numai prin Ea poti acorda tuturor oamenilor respect si incredere (pana la proba contrarie) indiferent de statutul social/material/spiritual.
Imi pare rau daca ti s-au impus anumite lucruri sau ai fost dezamagit in timp de "purtatoarele de vagin", insa nu generaliza lucrurile caci singurul care are de pierdut si suferit esti tu.
Si hai sa iti spun ca sunt si barbati care profita de forta fizica si au impresia ca femeia trebuie sa li se supuna cu totul, chiar si atunci cand le mai trage cate-o mama de bataie: asta-i modul de a servi o femeie despre care vorbesti?
Crede-ma ca nu vei reusi sa fii fericit daca nu respecti si nu iubesti o femeie (cu care sa te intelegi bineinteles si care sa nu aiba pretentiile stupide la care te-ai referit). iar pe celelalte femei, pot fi ele si prostituate sau nebune, trebuie respectate si protejate de rautati. Iar cele materialiste, ignorate, nu judecate si nu jignite.
Spor in toate cele bune!

Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns (pentru Hanhao):

Mi-e mila de tine sincera sa fiu. Daca doar sex cauti este clar ca nu gandesti cu ce ai pe umeri. Slava Domnului ca nu mai caut, eu am gasit ce am cautat si am langa mine un om minunat, care mai presus de toate respecta femeia, incearca sa inteleaga "purtatoarele de vagin" si gandeste cu ce are pe umeri, nu intre picioare. Daca tu crezi ca sensul vietii este acela de care spui, nu ai decat sa crezi, mi-e indiferent atata vreme cat nu te intalnesc in viata mea reala. Nu vreau si nu am asemenea oameni in jurul meu si sincera sa fiu ma fericesc. Imi pare sincer rau de cei care te au in preajma si mai cu seama de cei care iau "lectii" de la tine, dar si de "purtatoarele" de vagin care sufera din pricina unora ca tine. Tu vei raspunde de acestia si de "invataturile" pe care le dai. Sa fii iubit si fericit in adevaratul sens al cuvantului.