| Contunic a întrebat:

Deci, iubitul meu s- a cam răcit fata de mine..totul a început de când are acest serviciu..Pleacă la 2:30 dimineața și vine a doua zi acasă pe 13, 14 și când îl întreb dacă are ceva îmi spune că este obosit.In unele momente mă iubește,mă i-a în brațe, m-a sărută dar de cele mai multe ori eu trebuie sa merg la el să-l iau în brațe. Vreau sa cred că este de la oboseala.El îmi spune că mă iubește enorm de mult. Când vine de la munca, vine și m-a sărută pe frunte,mănâncă și după sta pe telefon până se pune să doarmă.Mai merg eu câteodată la el și l iau în brațe și l sărut și mai sta cu mine. Mi-e frica sa nu ne despărțim din cauza asta.El îmi spune sa nu mă gândesc la despărțire că nu se v-a întâmpla. Înainte să înceapă munca aici era mai afectuos cu mine, dar acum doar in unele momente. Oare are ceva sau chiar este de la oboseala.Mi-a spus că mă gândesc eu prea mult și de asta mi-e frica mereu să nu ne despărțim, dar acum nu știu.

11 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

"De ce ti-e frica, de aia nu scapi"
Tu ai o teama de abandon, ceva din copilarie sau chiar mai de demult.
Mergi si discuta despre asta cu un psiholog, incearca sa vindeci frica asta. Altfel iti vei teroriza iubitul si ghici ce o se sa intample?

| Contunic explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Posibil sa fie și asta, am mai avut depresie înainte și am luat tratament pentru ea

| ania a răspuns:

E o mare greșeala c[ ai acceptat s[ locuiți împreună fără căsătorie. Pe o femeie relatia fizica o leaga mai mult in timp ce la un barbat ii scade testosteronul, atractia. Dumnezeu nu binecuvâneaza sexul fara casatorie, acesta nu aduce fericire pe teemen lung, doar vinovăție, nesiguranra, resentimente. Un bărbat adevarat nu tine femeia care o iubesre in incertitudine, dezonoare, teama de sarcini nedorite ci i se dedica prin casatorie, ii promite fidelitate si se tine de cuvant.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ania):

Fugi ma de aici cu habotnicia ta... crezi ca daca se casatoresc omul nu se mai duce la munca la ora 2 dimineata?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Contunic):

Fricile nu se vindeca cu pastile.
Fricile se identifica si se vindeca cu ajutorul unui ghid spiritual. Poti merge si la un preot, un duhovnic, daca asta preferi.

| annonimaaaa555 a răspuns:

Bună. Și iubitul meu asa e. Noi suntem împreună de 3 ani jumate și fix asa e...Nu-ți face griji. E doar obosit și e un program cam nașpa...și nu asculta de ce zice Ania

| Contunic explică (pentru annonimaaaa555):

Buna, și cum te-ai învățat cu el așa. când îl văd cum e simt că nu mă mai vrea și de asta e așa dar el îmi tot spune mereu că doar e obosit și că mă iubește și ca vom fi mereu împreună dar mă doare când îl văd că este așa și nici nu am cu i sa spun s au sa primesc vreun sfat

| Contunic explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Aceasta frica a apărut acum, săptămânile astea in care el s-a schimbat

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

De ce nu-ti adaptezi si tu programul dupa al lui?
Pleaca la 2:30 la serviciu?
Imbraca-te provocator la 12 noaptea. Nu-l lasi sa plece pe usa neiubit. O sa se gandeaca doar la tine toata tura!

| Violleta2022 a răspuns:

Tu de ce nu-ti iei de munca, sa nu mai fi atat de artagoasa si nemultumita?
Poate si asta este un motiv pentru care omul ala se streseaza, ca te gaseste acasa, odihnita si dormita si mai vrei sa te si iubeasca, cand el abia se tine pe picioare de oboseala.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Contunic):

Acum s-a activat, dar tu aveai deja acest "program".
Alte persoane nu ar reactiona ca tine, pentru ca nu au aceste frici.
Mergi la psiholog sau la un duhovnic si rezolva frica asta, altfel o sa te tot lovesti de ea.