| Necunoscutu92 a întrebat:

E ok sa te mai masturbezi din cand in când?
De ce da si de ce nu
(Nu vreau sa intram in religie stiu si eu ca e păcat )

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod sigur NU vor apare probleme, daca ne ghidam dupa rezultatele cercetarilor stiintifice, experimentelor medicale, studiilor psihologice si psihoterapeutice, si le consideram ca fiind adevarate si corecte, atunci reiese ca masturbarea sau altfel spus autosatisfacerea sexuala reprezinta o activitate normala fara urmari negative, ba din contra chiar benefica pentru echilibrarea activitatii hormonale din organism. Astfel ca se poate aprecia/considera ca masturbarea reprezinta o activitate prin care se urmareste si de fapt se reuseste sa fie eliberat organismului de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Insa pe baza studiilor a reiesit ca multa lume aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine paceri si satisfactii in lipsa unui partener sau in cazul in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice asupra organismului, deci nu provoaca efecte adverse asa cum sustin anumite persoane neinstruite. Chiar din contra, masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal aparut la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe". In concluzie masturbarea este practicata cu scopul obtnerii orgasmului, fapt care determina creierul uman sa comande producerea si eliberarea unor hormoni, dintre care pot fi amintite : endorfina, dopamina si oxitocina, care au rolul de a provoca starile de dragoste, fericire si buna dispozitie (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata lor rolling on the floor ) Eliberarea hormonilor amintiti provoaca scaderea cantitatii de cortizon, adica a hormonului care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Iar in privinta altor beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla mai multe daca vei citi articolele stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). In privinta convingerilor si a parerilor unora ca masturbarea provoaca toate nenorocirile posibile si imposibile, precum si pierderea energiei din cauza elimarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata, reprezinta o aberatie a mintii bolnave a unor dobitoci oligofreni retardati. rolling on the floor Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă facem abstracţie de religie, ai doar beneficii. E un mod de relaxare si destresare.

| sofisis a răspuns:

Da, e ok, normal si sanatos.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E ceva normal si sanatos. Nu stiu cine si de ce defineste masturbarea ca un pacat, dar dupa biserica si daca te speli e pacat

| ajutortpu1 a răspuns:

Studiile adevărate, serioase, nu cele în slujba banului, arată că masturbarea te distruge fizic și psihic. Citește mărturii ale oamenilor care au fost distruși de această practică.

| doctorandus a răspuns (pentru ajutortpu1):

Aia sunt bolnavi mentali care inventeaza cauze imaginare pentru bolile lor reale.