| Anonymous9871636 a întrebat:

Este normal să mă uit 5-7 minute (o dată la 3-4 zile) la filme porno și să mă masturbez?
Sau să nu mai mă uit deloc la filme din alea sau doar sa nu mai ma uit atât de des?

(Băiat, 14 ani)
>- Cel mai bun răspuns primește fundă.

7 răspunsuri:
| AlexandruInu a răspuns:

Esti la perioada in care te descoperi pe tine, unde îti descoperi sexualitatea si orientarea, curiozitatea. Atata tot sa nu crezi ca tot ce este acolo este real...sunt scene pregatite, multi actori nu au nici o placere, este mult teatru

| Anonymous9871636 explică (pentru AlexandruInu):

Asta știam deja.

| Emilian65 a răspuns:

La vârsta ta nu este bine sa te uiți la filme porno. Mai bine ai rezolva niște teste pentru evaluarea națională.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu te opreste nimeni sa te mastrubezi.
Insa filmele pentru adulti asta sunt: pentru adulti. Iar ceea ce vezi acolo nu se intampla asa in relatiile normale. Ai sa-ti dai seama cand te vei indragosti.
Tu acum trebuie sa-ti vezi de scoala, ca fara Evaluarea Nationala nu intri la un liceu bun si iti ratezi viitorul.
Pune mana si invata!

| doctorandus a răspuns:

Sincer, ideea ca porno dauneaza minorilor a ramas o simpla idee, neverificata de cercetarile psihologice. Ea nu a devenit fapt stiintific.

Cu privire la copii (adolescenți):

"Sondajele transversale repetate nu au găsit asocieri consistente de-a lungul anilor între sănătatea mintală precară și vizionarea vreodată de pornografie sau frecvența de vizionare a pornografiei."
— Svedin et. al. (2023)

Svedin et. al. au constatat că un consum moderat de pornografie este asociat cu o sănătate mintală bună la băieți, în timp ce ambele extreme (prea mult sau prea puțin) stau mai prost sub acest aspect. Vizionarea pornografiei deviante (non-mainstream) a fost asociată cu o sănătate mintală mai proastă la băieți, dar fetele nu au fost afectate.

Svedin, C. G.; Donevan, M.; Bladh, M.; Priebe, G.; Fredlund, C.; Jonsson, L. S. (2023). „Associations between adolescents watching pornography and poor mental health in three Swedish surveys". European Child & Adolescent Psychiatry. 32 (9): 1765–1780. doi:10. 1007/s00787-022-01992-x. ISSN 1435-165X. PMC 10460300. PMID 35524827.

https://en.wikipedia.org/wiki/Harmful_to_Minors

https://en.wikipedia.org/wiki/Not_in_Front_of_the_Children

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Cifre din Olanda din 2023: tinerii au privit porno în precedentele șase luni între 65% (13-15 ani) și 96% (22-24 ani), iar tinerele între 22% (13-15 ani) și 75% (22-24 ani).

Oldenhof, Anne; Kraan, Yolin; Beek, Titia; Kuipers, Laurian (2024). Graaf, Hanneke de; Vermey, Koenraad, ed. Seks onder je 25e. Seksuele gezondheid van jongeren in Nederland anno 2023 [Sex under the age of 25. Sexual health of youth in the Netherlands 2023 AD] (PDF) (în neerlandeză). Eburon. p. 166. ISBN 9789463014984.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Si nu zice nimeni sa nu inveti, dar cred ca nu cauti sa devii sclav pe plantatie, cu burnout intre 25 si 30 ani si pe urma sa ajungi pe social.