| anonim_4396 a întrebat:

Este o poveste lunga, dar o voi scurta, in asa fel incat sa cuprinda esentialul. Totul incepe acum un an, cand am intalnit un baiat de aceiasi varsta cu mine. La prima intalnire am fost la un suc, apoi treptat l-am mai invitat si eu in oras. Dupa ce s-a terminat scoala, nu am mai vorbit, decat abia prin august. Apoi l-am mai intrebat eu ce face, si am inceput sa ne scriem mesaje mai des. Intr-o zi m-am hotarat sa il chem eu in oras sa ne plimbam, dar el a spus ca are treaba, dar dupa cateva zile m-a scos el in oras. Dupa iar a urmat o pauza in care nu am mai vorbit. Dupa vacanta de iarna, cand ajungeam la scoala el ma astepta pe hol, cred ca se bucura sa ma vada. Dar apoi s-a intamplat ceva la care nu m-am asteptat. A intrat intr-o relatie cu o fata. Dar nu a tinut si acum este iar singur. Cert este faptul ca m-a facut sa sufar si m-a durut ca el nu mi-a cerut mie sa fiu cu el, mai ales ca ne cunosteam de atata timp. Si chiar daca m-a facut sa sufar, am trecut peste asta si in ultimul timp i-am mai lasat niste mesaje. Dar e schimbat, mi-a raspuns greu, m-a cam luat peste picior. Dar dupa toate astea il iubesc. As vrea sa fiu cu el, dar intr-un fel imi da de inteles ca nu vrea sa mai aiba vreo treaba cu mine, de parca ar fi vina mea ca nu i-a mers relatia cu tipa aia.
Ideea e ca as vrea niste sfaturi. Eu vreau sa fiu cu el, dar el e distant. Sper sa ma ajutati cu raspunsurile de la intrebari.
1.Ce trebuie sa fac ca sa fie iar ca la inceput?
2. Ai mei nu vor ca eu sa mai am vreo legatura cu el, deci in conditia in care as reusi sa fiu cu el, cum le spun parintilor?
P.S. Noi nu am fost impreuna, am fost si suntem amici.

16 răspunsuri:
| ɴιcoleтα a răspuns:

Tot timpul: baietilor buni le plac curvele, iar fetelor bune, golanii de pe strada.
Nu merita atentia. Daca vrei sa vorbeasca din nou cu tine, ignora-l si vezi cu reactioneaza.

| Cristiann25 a răspuns:

1.Trebuie sa te porti frumos cu el, sa-l cauti, sa iesiti si de ce nu fa tu primul pas si saruta-l ca nu e nimic anormal in ziua de azi! 2.Nu trebuie sa le spui tot parintilor tai, de ce trebuie sa stie ei tot? Dupa te plangi ca nu te lasa cu el! Daca o sa aveti o relatie le poti spune si lor dupa 1 luna, doua si poate vor intelege! Succes.

| alex_7118 a răspuns:

Pai pentru inceput ar trebui sa fi si tu distanta cu el sa nu-l bagi in seama si vei vedea cum va reactiona daca el te va baga dupa inseama putem spune ca tine la tine dar daca nu te va baga in seama si va fi distant in continuare nu vrea sa mai aibe vreo legatura cu tine.

| SiMpLa a răspuns:

Buna draga mea, iti voi raspunde la intrebari in posibilitatea capacitatilor mele.
1-.Daca el s-a schimbat in raport cu tine atunci tu de ce nu te-ai putea schimba fata de el? Ignora-l nu-i da atentie si sfideaza-l, trateaza-l ca si cum nu te-ar mai interesa, pentru ca din punctul meu de vedere el a profitat de faptul ca tu esti legata de el prin sentimente.
Daca in aceasta etapa vei observa o diferenta la el, de schimbare atunci vei sti ca te place iar daca nu inseamna ca nu il mai intereseaza persoana ta.
2-.Poate ar trebui sa ii asculti, si eu te sfatuiesc la fel.
Din propria experienta consider ca nu e cea ce cauti tu.Meriti mai mult.pup:*

| mona a răspuns:

Invita-l in oras si vorbeste cu el, spune-i direct ce simti iar daca nu pare interesat de tine inseamna ca nu are rost sa iti mai pierzi timpul cu el

| DeeaMarry a răspuns:

Nimic. Nu s-a comportat deloc frumos cu tine. Ce-ti mai trebuie sa iti dai seama ca nu e baiatul potrivit?
Lasa-l pe el sa vina la tine, nu te umili in fata lui.

| neutrino a răspuns:

Pe scurt, tipul nu este interesat de tine in vederea unei eventuale relatii, asa ca nu-ti mai face atatea iluzii.

| AleXisAleXis a răspuns:

Eu cred ca te place dar ca pe o amica.
Daca pana acum nu ati fost impreuna nu cred ca o sa fiti.
Daca ar fi vrut sa fie cu tine nu s`ar fi incurcat cu acea fata si nici nu ar fi distant acum cu tine.
Poate se simte si el rau, poate trece printr`o perioada mai naspa.
Eu zic sa-l lasi in pace, nu`i mai oferi atentie, nu`i mai trimite mesaje. Lasa`l pe el sa te caute. Si daca va dori o relatie cu tine nu cred ca va ezita sa iti spuna.
Nu cred ca il iubesti, cred ca doar ti la el si il simpatizezi, cred ca doar te`ai obisnuit cu el si iti face placere sa iti petreci timpul cu el ( daca gresesc imi cer scuze, nu am de unde sa stiu ce simti tu )
Ai grija de tine si nu te mai gandi la el. Cred ca dupa ce il ignori va veni el la tine daca nu va veni inseamna ca intre voi nu poate fi ceva mai mult decat o prietenie.

| Titanos a răspuns:

Daca mai apare si sora ta geamana malefica asta este scenariu de film.

| h3r a răspuns:

Cine a spus că trebuie să fie ca la început? Nu a fost niciun început.
Știu bine ai tăi ceea ce zic.
Și cel mai important, lasă-l în pace. Nu vrea nimic cu tine și tu te chinui degeaba.
Dacă nu vrei să mai "suferi" nu-l mai căuta.

| Ana_4223 a răspuns:

Din moment ce baiatul s.a distantat de tine inseamna ca nu mai vrea saa aiba nici legatura cu tine fie ea sentimentala sau amicala in cazul lui.
De ce unor fete le place sa se tina dupa baieti care nu le dau nici o atentie? Te multumesti cu nimic? Nu mai bine caauti un baiat cu care sa ai tottul?

1.Sa reiei legatura cu el, dar daca vezi ca te evita, lasa.l ca asta inseamna ca Dumnezeu iti rezerva ceva mai bun si in acel ceva nu se afla el.

2.Desi nu cred ca se pune problema.
Gandeste.te putin...
Crezi ca daca vei impreuna cu el va fi altceva? te trateaza cu indiferenta deci asta inseamna ca nu te place si ca ar fi mult mai rau daca ati fi impreuna s.ar purta si mai urat.
De ce ar trebui neaparat sa stie parintii tai?
Dar na, in fine, ai putea sa le spui ca el este baiatul pe care il iubesti si ca nu te vor putea desparti de el orice ar fi.

Succes in luarea deciziei! Sper sa o iei pe cea corecta!

| IceCreamDoll a răspuns (pentru Titanos):

Buna idee. O fac un astfel de film in viitorul apropiat.

| Azµre a răspuns:

1) Nimic
2) Corect
3) Rămâneți amici, te-a rănit odată te va mai răni și a doua oară dacă încerci ceva.

| LoVeIsMyAir a răspuns:

Nu ai de ce sa plangi dupa el, pur si simplu nu stie sa aprecieze ce ar putea avea, deci NU te merita! Nu mai suferi pentru un baiat ca el, daca ar fi special nu ar face ce a facut. IGNORA-L!

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Imi pare ca el, pentru tine, e doar o provocare. Te simti ranita (sau jignita?) de faptul ca a indraznit sa nu iti ceara sa fii cu el.happy Poate tie ti se pare ceva greu de imaginat dar el chiar nu te vrea de partenera. De ce stai si descosi firul in 4 daca e evident ca nu te vrea? Nu il poti obliga. Eventual il poti ruga frumos sa te bage si pe tine in seama daca tot vrei asta neaparat happy Mult noroc

| indragostituspun a răspuns:

NU te merita.din cate am vazut esti o fata ok care tine cu adevarat la un baiat si fraieru ala nu da 2 bani pe tine..cautatil unul care sa te merite