| AndreeaMicuța123 a întrebat:

Este un pacat daca ma uit la filme porno sau altele de genul asta?

15 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In nici un caz privirea unui film indiferent de natura acestuia chiar si pornografic nu poate fi asociat cu notiunea de pacat. Parerea mea.

| Doub a răspuns:

Dăă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

mare păcat.

| multimeN a răspuns:

Conform bibliei si a preotilor, da.
Conform stintific, nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să ne spui cum e în iad.

| Oana92 a răspuns:

Biserica socoteste ca fiind pacat cam orice e legat de sex si permite doar relatiile sexuale normale, realizate in scopul procrearii.

Acum na, depinde de tine ce iei de bun din toate asta.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Nu,deloc. Distractie placuta!

| DumnezeuTatal a răspuns:

Da.

| SebylVane1890 a răspuns:

Depinde pe cine intrebi...

| Fatamuntilor a răspuns:

Din punct de vedere biblic DA, este pacat!
Aceste filme iti dauneaza mintii si sufetului, mai ales daca faci excese!

| AndreeaMicuța123 explică:

Ma uit de doua ori pe luna, atat e mult?

| R0R0 a răspuns:

Cam da.

| Seba2013 a răspuns (pentru multimeN):

Exista pacat stiintific?
Poate ai vrut sa spui sanatos...

Stiintific, pornografia este daunatoare sanatatii.
Daca te uiti, iti ridica hormonii, si acestia te pot distruge.
Dupa aceea mergi la doctor si iti recomanda masturbarea.

Iar doctorul nestiind ca sexul nu este o necesitate, ci un instinct, pleaca de la ideea ca trebuie sa te mastubezi.
Ei nu vad ca tu iti generezi dorinte.

| peperonies a răspuns:

Este pacat sa nu te uiti.

| doctorandus a răspuns (pentru multimeN):

Te inseli, Cantarea Cantarilor este literatura erotica (pornografie antica). De ce ar interzice Biblia sa citesti parti din Biblie?

Din punct de vedere stiintific, ai dreptate, in SUA masturbarea nu mai este un diagnostic valabil incepand cu DSM II (1968), sursa: David J. Ley (10 iulie 2014). The Myth of Sex Addiction. Rowman & Littlefield. p. 12. ISBN 978-1-4422-1305-0.

Asociatia Medicala Americana a declarat in mod consensual masturbarea ca normala in 1972, sursa: Planned Parenthood Federation of America (martie 2003). „Masturbation: From myth to sexual health". Contemporary Sexuality (Mount Vernon, IA: American Association of Sex Educators, Counselors, and Therapists) 37 (3): v. ISSN 1094-5725. OCLC 37229308. „Finally, the American medical community pronounced masturbation as normal in 1972 American Medical Association publication, Human Sexuality (Rowan, 2000)."