| florin322 a întrebat:

Eu si prietena mea vrem sa facem dragoste.e prima oara.dar e problema cu ciclul. dupa cat timp dupa ce s-a terminat e bine sa faci? ei i-a venit sambata si s-a terminat joi. dupa cat timp e bine sa faci si de ce? cu ovulatie ce este? sunt consecinte ceva? vreau raspunsuri concrete va rog

11 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

E oki -Fa-o protejat si o sa fi pazit de alte lucruri!

| ywar a răspuns:

In primul rand - daca e prima oara trebuie sa va relaxati. Excitarea si erectia sunt 2 chestii care se sprijina foarte mult pe relaxare. Tu vrei foarte mult sa o faci cu ea iar dorinta mare te va duce la inhibare. Deci cuvantul de ordine pentru voi este: RELAXARE!
Nu mai putin important este faptul ca trebuie sa va protejati. Baiatul trebuie sa o faca cu prezervativ. Daca nu stii sa pui un prezervativ gasesti filmulete educative pe net, vorbesc serios. Protejati-va ca sa nu iasa cu bebe...
Observ cu tristete ca voi vreti sa o faceti si nu sunteti informati. Ne intrebi tu aici despre ovulatie, terminarea menstruatiei si consecinte.
Eu nu stiu cati ani aveti dar iti voi spune pe scurt ca ovulatia este o perioada fertila a ciclului menstrual adica acea perioada cand poate ramane insarcinata daca sperma patrunde in vagin. Asa ca protejeaza-te si daca i s-a terminat sangerarea poti sa o faci cu ea dar ai grija la ceea ce iti spuneam mai sus. Ea este virgina si o va durea. Va trebui sa fie excitata destul de mult ca penetrarea sa nu o doara foarte tare. Bafta-dar sfatul meu este sa mai asteptati pana sunteti pregatiti. Voi nu sunteti pregatiti!

| U2NRutgQi2000 a răspuns:

Cel mai sigur e sa va protejati

| pietrean a răspuns:

In general, ciclul menstrual are intre 26 si 30 zile.
Menstruatia tine 3-5 zile
Urmatoarele 9-10 zile, ar fi considerate zile infertile(adica nu se poate ramane insarcinata).
Urmatoarele 4-5 zile,sunt zilele in care se produce ovulatia(ovarele produc cate un ovul, unul intr-o luna, altul in cealalta luna).In cazul in care ai contact sexual neprotejat, spermatozoizii pot fecunda ovulul si de aici apare sarcina.
In cazul in care ovulul nu este fecundat, urmeaza alte 9-10 zile, care pot fi considerate infertile(deoarece ovulul a murit, el traind 1-2 zile. Spermatozoizii traiesc 3-5 zile).
Apoi,urmeaza menstra urmatoare.
Ceea ce am scris,este relativ, de aceea trebuie sa folositi prezervativul, sa nu stati cu frica unei sarcini nedorite, sa va bucurati de dragostea voastra.
In cazul in care ai ceva de intrebat, te rog sa-mi scrii.Sau poti afla de pe GOOGLE tastand cuvintele despre ce te intereseaza.De exemplu ce+este+ovulatia.

| Alcyon a răspuns:

Mai bine nu mai faceti nimic, ca se vede ca habar n-aveti care-i treaba cu sexul. Poate-o lasi gravida si ai dat de belea. Mai asteptati sa mai cresteti putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu stii ce e cu tine. nici nu stii pe ce lume traiesti. Sa-l botezi Baltasar.

| Violente a răspuns:

Dacă te protejezi corespunzător și utilizezi prezervativul conform instrucțiunilor scrise pe ambalaj, totul este în regulă.
Înainte cu 10 zile de menstruație și 10 zile după menstruație șansele sunt infime de a rămane însarcinată.

Totul contează să o faceti protejat și să NU ejaculezi în prezervativ!

| Miky1 a răspuns:

Balon scrie pe voi! Fara nici nu se pune problema! Asta pana capatati experienta.

| florin322 explică (pentru pietrean):

Mersi.mai am o intrebare.am facut noi..am incercat dar a dututo si ne-am oprit nu a mai vrut.am bagat 3degete am excitato foarte tare orgasm cred si a cyrs foarte putin sange pe deget dupa aia nu am mai incerxat.cum sa fac sa nu o doara?

| pietrean a răspuns (pentru florin322):

Ce sa inteleg prin:"am bagat trei degete"? ADICA NU MAI ESTE VIRGINA! Nu mai are ce sa o doara,deoarece himenul s-a rupt. Poate sa simta o durere,daca este incordata si penisul,fiind foarte excitat, marit, patrunde mai greu.
Totusi, te sfatuiesc, sa citesti mai multe lucruri despre sex, ca sa intelegi anumite lucruri si sa nu ai surprize de diferite feluri.Trebuie sa fii maturizat si sexual si psihologic.Nu trebuie sa faci sex, doar ca sa fii la fel cu toti amicii tai, doar ca hormonii ti-au luat-o razna si mintea nu poate sa-i controleze.Si inca un sfat:FOLOSESTE PREZERVATIVUL.
Am vazut un comentariu mai sus,din care cred ca nici el nu prea stie:prezervativul, de asta este facut, sa va protejati impotriva bolilor venerice, a unei sarcini nedorite, asa ca POTI EJACULA IN EL!
Ce varste aveti voi?

| florin322 explică (pentru pietrean):

18 ani eu aproape 19 mersi de raspunsuri