| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreun risc ca o fata sa ramana insarcinata daca prietenul nu ejaculeaza si este prezent doar acel lichid seminal si atinge si organele sale sexuale si ale prietenei

9 răspunsuri:
| genoo a răspuns:

Da exista big grin
da dar depinde mult si daca ea este in perioada feritila big grin

| alexandru1991 a răspuns (pentru genoo):

Pai au trecut 8 zile de la ultima zi de menstuatie. problema e ca atunci cand mi-am pus prezervativul am atins capul penisului care era umed si fara sa imi dau seama am atins si labiile pe interior ale prietenei. Este vreun risc de sarcina in situatia asta ea fiind si virgina?

| doarEu001 a răspuns:

Sansele sunt extrem de mici daca zici ca doar e vorba de atingere. daca penisul a intrat in vagin, sansele cresc.pe viitor folositi prezervati, va protejati de boli si sarcini nedoritehappy

| alexandru1991 a răspuns (pentru doarEu001):

Am zis un pic mai sus toate circumstantele care nu le-am precizat in intrebare din pacate. Deci in cazul asta ar fi sanse de sarcina? si multumesc de raspuns/

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, intre 4 si 27%, in functie de perioada ciclului menstrual in care se gaseste femeia.
Prietena ta era in perioada de fertilitate maxima, totusi nu a fost un contact sexual intreg neprotejat. Faptul ca era virgina maximizeaza riscul, stiut fiind ca primul contact sexual poate declansa ovulatii spontane.
E greu de apreciat riscul legat de aceasta folosire incorecta a prezervativului, probabil relativ mic, in jur de 10%.

| alexandru1991 a răspuns (pentru Brigaela):

Referitor la intrebare au trecut 8 zile de la ultima zi de menstuatie. problema e ca atunci cand mi-am pus prezervativul am atins capul penisului cu degetele care era umed si fara sa imi dau seama am atins si labiile pe interior ale prietenei. Este vreun risc de sarcina in situatia asta ea fiind si virgina?

| doarEu001 a răspuns (pentru alexandru1991):

Scuze, am trimis intrebarea inainte sa vad ce ai spus tu.nu sunt sanse de sarcina mai ales daca prietena ta este virgina, stai linistit.dar daca va hotarati sa faceti pasul urmator aveti grija sa va protejati.

| covaci101 a răspuns:

Stai liniştit, nu există nici o şansă în acest sens să rămană gravidă dacă n-a avut loc penetrarea. big grin Numai prin atingere n-are cum să rămană gravidă, în condiţiile în care mai este şi virgină!

| genoo a răspuns (pentru alexandru1991):

Pai daca ea era virgina. inainte sa penetrezi, nu exista nici un risc.
si perioada fertila se calculeaza din prima zi de menstruatie.nu din ultima.
daca de la prima zi pana acum sunt 13 14 15 16 zile [atunci e perioada fertila]
dar tot nu cred ca se poate sa fi ramas insarcinata.