| Daniela_8389 a întrebat:

Fetelor cum pot sa scap de o soacra enervanta fara sa las urme?
Lasand gluma deoparte, am 25 de ani, sunt casatorita cu cel mai minunat barbat ne intelegem super si comunicam foarte bine ma sprijina mereu in tot ceea ce fac si nu exista certuri intre noi ba chiar avem impreuna si un baietel. Toate bune si frumoase dar maica-sa chiar ma scoate din sarite (mentionez ca ea locuieste cu noi in aceeasi casa ), tot timpul are grija sa imi faca observatii si sa ma critice cu orice lucru oricat de marunt ar fi el. Un exemplu ar fi eu incerc sa imi completez studiile facand liceul la seral caci nu am putut atunci cand trebuia datorita unor probleme medicale, ea are grija sa imi scoata intotdeauna ochii cu chestia asta ca fiul ei a terminat facultatea ca s-a tinut de scoala, un alt exemplu ar fi ca nu ii convine nici ca lucrez pentru ca in opinia ei considera ca barbatul este cel care aduce bani in casa si la inceput imi tot spunea " lasa dani ca stai casa cu copilul si ai grija de casa ", apoi ar mai fi ca tot se baga in deciziile pe care noi le luam si evident ii da dreptate fiului ei, ca sa numai spun ca atunci cand sunt la lucru sau la scoala si o las pe ea sa aiba grija de copil de cele mai multe ori imi spune ca sunt o inconstienta ca nu imi pasa de el ca prefer munca in locul lui. Reprosurile ei nu se opresc doar la lucruri ce ne privesc viata de cuplu ci si la alegerile pe care vreau sa le iau eu in legatura cu viata mea, ca de exemplu cand am dat pentru carnet iar nu i-a convenit pentru ca vroia ca eu sa depind de fiul ei sa ma duca el la serviciu, la cumparaturi si peste tot.
Si nici cand gatesc sau fac treburile casnice nu ma lsa in pace si imi tot aduce jignirisad

Anul acesta am avut discutii mai aprinse cu ea pentru ca mi-a stricat nunta prin circul care la facut si mi-a spus; fiul meu nu va fi niciodata cu una din cei ca tine sau ceva de genulacesta precizez ca e vorba de faptul ca sunt de etnie rroma.
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| ale a răspuns:

Sincer ce mai astepti sa iti strice casnicia? dupa ce ai povestit chiar tu esti constieta ca orice ai face pentru ea nu e bine. Ce soacra nu si-ar dori ca nora ei sa lucreze si sa mai si invete? in loc sa va incurajeze...asa sunt unele femei nu ai ce sa le faci, puteai sa fi si printesa ca tot nu era multumita.Care e pb ca esti de etnie rroma? asta conteaza sau sa fi om? daca voi va iubiti, tu esti o fata muncitoare si abtitioasa, inveti, vrei sa faci ceva cu viata ta, iti iubesti familia.Nu te lasa, lupta pentru ceea ce vrei, pentru familia ta si nu o lasa pe mama lui sa strice totul.aici e vorba de tine si de sotul tau, de copilul vostru, sunteti o familie. Ea e mama lui si atat, tu esti sotia.Eu cred ca ar trebui sa va mutati de acolo, sa aveti viata voastra, sa stati doar voi 2, tu, el si copilul.Vei vedea ce linistita vei fi.Crede-ma cunosc multe cazuri de genul.Mai devreme sau mai tarziu tot trebuie sa va mutati ca altfel te va supara mereu. Ce astepi? nu vrei sa fi la casa ta cu el? daca te iubeste si te intelege se va muta cu tine in alta parte.Mama lui ramne mama dar tu si copilul sunteti familia lui, mutati-va frumos, fara sa te certi cu ea. Poate cu timpul va intelege si ea ca fiul ei te-a ales ci nu ea trebuie sa aleaga in locul lui

10 răspunsuri:
| lyrics a răspuns:

Daca spui ca te inteleg f bine cu sotul tau. vorbeste cu el.
face-ti tot posibilul sa va gasitit un apartament.
pe parcurs va puteti face si o casa a voastra.
spune-i ca numai suporti.
si fa-l sa inteleaga ca nu-l pui sa aleaga intre tine si mama lui.ci doar vrei sa aveti mai multa intimitate.

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Asa sunt soacrele sadsadsad
vorbeste cu ea si spune-i sa te lase in pace nu esti copil sad

| ronin33dan a răspuns:

In cazul tau, multe nu sunt de facut! 1.Este soacra!, 2.Este rasista, 3. El nu ia atitudine, ce daca-i masa trebuie sa tina cu tine pana-n panzele albe si atunci cand nu ai dreptate tot cu tine trebuie sa tina! Recomandare: O poti IGNORA, pentru ca asta doare cel mai tare, sau va mutati, ceea ce in zilele astea este mai greu. Dar daca o ignori laughing va turba! Succes!

| pink_sunshine a răspuns:

Aceasi problema am si eu cu ea e o tampita nu o suport deloc noua ne spune si ce sa mancam ce sa mai spun de celelate decizi ca oricum eu sunt prosta si ea stie mai bine decat mine. te inteleg perfect cel mai bine ar fi sa plecati de din casa in care e ea si sa va departati cat mai mult pentru ca o sa te imbolnavesti de nervi din cauza ei eu am facut gastrita din cauza nervilor provocati de ea. daca vrei sa mai vb lasa-mi id-ul tau in privat

| KFC a răspuns:

Pe mine m-ai impresionat prin atitudinea ta.nu sunt rasist si dau o sansa oricui si iti spun ca ar trebui pur si simplu sa vb cu sotul tau si sa ii spui ca esti deranjata de acest lucru. daca te iubeste va intelege si se va pune chiar intre mama lui si tine. daca te iubeste asa va face. bafta...big grin

| anythingforyou a răspuns:

Din moment ce ai sprijinul sotului in tot inseamna ca pe el nu il intereseaza ce zice mama lui...incearca sa va mutati singuri si sa scapi de ea, sau spune-i sotului toate problemele...comunicarea este cea mai buna intr-un cuplu si mai ales ca aveti si un copilas.[sa va traiasca]nu o lasa sa iti strice casnicia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca ar fi mai bine sa va mutati
macar cu gazda deocamdata
vbveste cu el
spune-i ce se intampla
nu o sa mai suporti mult
e bine sa aveti casa voastra, si o data cu ea liniste
duceti copilul la ea doar cand nu are cine sta cu el
pana la urma faptul ca muncesti, aduce un ban in plus in casa, un ban in plus pentru copil ca la urma urmei cu bani un copil creste mai frumos
km la asta sa ajuns in zilele noastre

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti de etnie rroma si s-a casatorit cu tine inseamna ca valorezi mult pentru el avand in vedere discriminarile la care e supusa etnia. Cat despre soacra nu o baga in seama sau incearca cu arsenic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu Daniela ce sa zic. Dar mai bine te desparti de barbatul tau, decat sa stai sa suferi cu soacra. Este asa de rea?
de la bianca

| Sarepta a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca tine si te inteleg bine. Nu sunt de origine rroma, dar sotul meu e german si mama lui are multe impotriva mea. O vreme am locuit toti (avem si 2 copii, 3 si 5 ani), apoi ea a adus-o si pe cumnata-mea sa locuiasca cu noi. Tot ce faceam eu in educatia copiilor era gresit din pct. lor de vedere, plus ca se amestecau permanent in treburile si deciziile noastre. Pe scurt, cosmar. Dar Dumnezeu ne-a ajutat si am vandut casa si acum suntem in Rom pentru un an, adica la mii de km de ele. Daniela, e singurul lucru care va ajuta casnicia ta: sa va mutati. Altfel soacra ta va va ruina casnicia. Puteti ajunge la divort si ea va fi vinovata, dar si voi doi veti avea o parte de vina: ca ati ingaduit lucrul acesta. Va doresc din suflet sa gasiti o posibilitate sa va mutati, altfel tu vei fii un pachet de nervi si sotul tau la fel. Sunteti in pericol, mutati-va.
Sandra