| AdioTPU a întrebat:

Fostul meu iubit cu care am fost in relație 5 ani, era un tip gentil, răbdător, metodic, finuț în comportare. Ne-am despărțit din motive care nu țin de felul lui de a fi. Îi plăcea de mine de multa vreme dar nu mi-a spus-o direct ci a lăsat de înțeles într-un mod subtil. Nu era agasant. Ne cunoșteam din liceu, am fost in clase diferite, el fiind cu 2 ani mai mare. Era genul tăcut, timid dar nu foarte. Comunicam din când în când ori pe stradă ori pe WhatsApp. Îmi trimitea uneori versete despre dragoste sau melodii cu mesaj subliminal. Nu mi-am dat seama că îi place de mine decat atunci când mi-a zis,după ceva timp, că arăt bine, că mereu a considerat asta. Până atunci îmi trimisese doar câteva melodii sau versete cu subînțeles. Nu e habotnic dar are principii religioase.
Cum vedeți voi aceasta metodă de a acționa cu răbdare, lăsând de înțeles în maniera subtilă o anumită intenție?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Această metodă de a acționa cu răbdare și subtilitate poate fi o modalitate eficientă de a exprima sentimentele si intențiile tale. Este important să ții cont de context atunci când folosești acest tip de comunicare, deoarece poate fi greu să interpretezi mesajele într-un mod precis. De asemenea, este important să ții cont de sentimentele celuilalt și să fii atent să nu faci presiuni asupra lui. Această metodă poate fi utilă în anumite situații, dar poate fi încurcată dacă nu este folosită cu grijă. De aceea, este important să fii atent la modul în care comunici cu celălalt pentru a te asigura că mesajele tale sunt transmise și înțelese corect.

11 răspunsuri:
| Alexandru3131 a răspuns:

De ce v-ati despartit, cumva te-ai plictisit de el, era prea bleg pentru tine, prea usor de manipulat? Ai vrut ceva mai provocator, ceva nou?

| AdioTPU explică (pentru Alexandru3131):

Cred că a fost reciproc. Nici unul nici altul nu am mai simțit acea scânteie care a fost la început. Totuși am fost fericiți împreună, a fost prima mea dragoste.

| Hammurabi a răspuns:

Eu n-aș zice că e o metodă.
Așa e felul lui.
Orice persoană are un anumit fel de a fi, o karismă, un caracter bine conturat.
Asta te definește ca om.

| Alexandru3131 a răspuns (pentru AdioTPU):

Conteaza ULTIMA dragoste, nu prima, fiindva vei ramane cu acea ULTIMA. Totusi, mai suferi dupa el? Ai momente cand ti-e dor? Ca sigur nu ai postat din plictiseala. Ai un gol pe care simti ca doar el il poate acoperi?

| Alpha00 a răspuns:

Ce este aceasta, o intrebare despre etica si morala sau despre cum sa ai o relatie? Pentru mine ca preot ortodox, astfel de comportament este un semn de lașitate. Dacă un bărbat dorește să-și exprime sentimentele pentru o femeie, ar trebui să o facă în mod direct și să nu se ascundă în spatele mesajelor subtile sau a comportamentului tăcut. De asemenea, nu ar trebui să aștepte atât de mult timp pentru a spune ceea ce simte. În loc să acționeze în acest mod subtil și încet, bărbatul ar trebui să fie sincer și să-și arate afecțiunea într-un mod clar și direct. În cele din urmă, această metodă subtilă și lăsând de înțeles nu este potrivită pentru o relație sănătoasă și durabilă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Awww! Jur că mă apucă invidia. Și eu nici măcar nu cred în idioata asta de iubire. Dar ce descrii tu aici e iubirea perfectă în concepția mea.
Cine n-ar vrea un om care să o bage în seamă în orice clipă pe fată, dar atât de elegant și suav încât nici să nu simtă perversiune din niciun punct de vedere, dar nici disperare, să o vadă și frumoasă, dar să-i și trimită melodii, filme, chestii din astea micuțe dar care te ating la inimioară și chiar să vorbiți mereu și să mai și dezbateți viața. Apoi abia spre final să vină și cireașa de pe tort. Totuși nu neg că și cireașa e ok, în iubire, dar aia e apogeul, ultima, nu prima. :)
Cum dracului să nu fie asta iubirea perfectă?

Deci mă roade o super invidie acum. :(

Dar ești sigură că nu poți recupera băiatul ăla? Ăla sincer, merită să dormi și pe un pod pentru el. Să te calce mașina și să te trăznească fulgerul, dacă să zicem prin astea ar trebui să treci ca să ajungi la el.

Bine, poate fi și varianta în care el chiar era un mârlan și a jucat o carte foarte bună, voia ceva de la tine și te-a așteptat așa de mult, iar dacă zici că v-ați despărțit, poate ne oferindu-i ce avea el de fapt în cap, să se sature și să plece.

Dacă e prima variantă, e băiatul perfect. Iar metoda e una faină, acum nu cred că pentru toate fetele e ok metoda asta. Unele vor și mai mult, de la început sau chiar vor invers relații intime și după toate feelingurile astea. Dar pentru fetele care poate nu au gânduri prea cringe sau nu sunt fane chestii de genul ori visătoare și mai fricoase sau sensibile, tehnica asta este una excelentă. :) Just my opinion.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca doar ii placea de tine inseamna ca NU ti-a fost niciodata iubit si nu inteleg de ce il numesti asa, odata ce nu ati fost niciodata impreuna si nici nu ti-a cerut prietenia vreodata.

Aici nu vad nici o intentie din partea lui de a face ceva in legatura cu tine, dimpotriva.

| mihai69 a răspuns:

Ce mai contează dacă nu mai ești cu el?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O văd ineficientă. Gen Mihai de la Moldova.
Iubind în taină am păstrat tăcere,
Crezând că astfel o să-ți placă ție...
Pe lîngă plopii fără soț,
Adesea eu treceam.
Aș fi trecut și printre ei,
Dar ce geșeft făceam?
Ce-ți pasă ție, chip de lut?
Eu te iubesc,
Alții fac amor cu tine.

| wildthing a răspuns (pentru sadrian46):

Nene, acel "Mihai de la Moldova", nu e om de rand, el este... poate cea mai stralucita minte pe care au avut-o vreodata romanii. Cred ca merita un pic mai mult respect. Numele lui e Mihai Eminescu, iar eu i-as da titlul nobiliar de Marele Mihai Eminescu.
In privinta eficientei insa, Doamne sa ne ierti, dar acu' vei vrea cu argumente si dovezi ca sa ne certi.winking Mihai Eminescu a fost un om ce a avut un mare succes la femei. Veronica (Ana, pe numele ei real) de exemplu, l-a iubit atat de mult, incat i-a stat alaturi pana in ultima clipa, iar la scurt timp dupa ce el a murit, s-a sinucis (desi avea doi copii).winking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru wildthing):

Eu îl respect mai mult ca tine. Am vrut să subliniez o atitudine.