| Bianca123barbalata a întrebat:

Hei. De ce îmi întârzie menstruația? Trebuia să îmi vină ieri și din păcate nu a mai venit. Mi-au apărut coșuri pe față ca de fiecare dată când trebuia să îmi vină. Am dureri de spate, de burta nu am avut. Oare sunt niște dereglări? Nu am mai pățit să îmi întârzie de mulți ani și nici nu am avut contact sexual

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea sangerarii menstruale cu o anumita ''intarziere'' fata de data prognozata sau reiesita din calcule, de regula se intampla din cauza faptului ca ciclul menstrual are caracteristica de a fi mai mult sau mai putin neregulata.
Daca au aparut semnele care sunt caracteristice simptomelor premenstruale, in acel caz se poate aprecia ca nu poate fi vorba de o sarcina instalata in uter, fiindca pur si simplu cele 2 stari antagonice, adica si sarcina si menstruatie, NU pot coexista in acelasi timp. Trebuie sa afli, sa cunosti si sa stii si pe viitor, fiindca este si in interesul tau sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara disfunctionalitati si ca atare apare posibilitate de a se produce dereglari mai mari sau mai mici ale activitatii hormonale. La randul lor acele dereglari hormonale provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul mentrual poate sa devina chiar NEREGULAT. Pe baza celor precizate se poate aprecia ca intarzierea mentionata din acest moment se incadreaza deocamdata intr-o valoare... acceptabila. Marimea abaterii ca lungime a ciclului menstrual, poate prezenta variatii de la cele mici (frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari si mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei) si in cazuri rare sa fie uneori chiar si de 2-3 luni fara sa existe o sarcina instalata in uter.
S-a observat ca astfel de dereglari ale lungimii ciclului ca numar de zile, apar si se produc destul de frecvent la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca o astfel de situatie/stare, se repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, doar in acel caz este indicat ca orice femeie sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care provoaca dereglarea activitatii hormonale Fiindca in mod sigur NU poate sa existe o sarcina instalata in uter, sangerarea menstruala va porni negresit in zilele urmatoare si daca va fi la fel ca si alta data in acel caz chiar ca NU ar trebuie ai motive de ingrijorare. Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate vorbi de intarziere, decat dupa 3-4 zile de absenta.

| Bianca123barbalata explică (pentru Violleta2022):

Sunt deja 3 zile de absență