| ionuttemeri a întrebat:

Hei fratilor inca o problema grava deci am 19 ani si sunt indragostit de vecinamea ea are doar 14 ani noi am crescut impreuna de mici copi si de acum 1 am am inceput sa simt altceva pentru ea nu numai ca tin la ea ca la o sora mult mai mult si uite asa m-am indragostit si de o vreme i-am zpuso dar ea nu ma vrea adica a inceput sa-mi zica chiesti de genu nu putem fi impreuna ca imi esti ca un frate si ca am crescut de mici si ca ne intelegem mult prea bine si daca o sa fim impreuna o sa stam o saptamana si o sa ne certam si decat sa nu mai vorbim de loc si de cat asa mai bine nu dar eu am inceput sa cred altceva ca nu pote sa tina la mine si ca nu pote sa ma iubeasca si tot ii zic in fiecare zi aceias faza ca mie foarte geu sa stiu ca nu e prietena mea si mai ales cand vb cu baieti la tel sau cand se intaneste cu iei sunt foarte gelos pe ea si i-am zis si a zis ca nu are ce sa faca ca ea nu pote sa fie cu mine eu am incercat sa o fac sa ma inteleaga ce simt pentru ea si i-am zis sunt instare de orce pentru ea dar din pacate acelasi raspuns mai cred ca e si incapatanata ca nu vrea sa inteleaga ce simt eu sau nu stiu si acum o sa ziceti ca-s fraier dar nu am ce sa fac ca o vad tot impu si nu pot renunta la ea desi am incercat. acum stiu ca o sa radeti de mine dar asta este bagati fratilor...

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Te-ai indragostit,asta nu e rau deloc.
Faptul ca te-ai indragostit de prietena ta din copilarie este nemaipomenit,te asigur,pentru ca nu exista dragoste mai perfecta decat intre doi oameni care sunt si prieteni!
Isi spun totul,se pot bizui unul pe celalalt,asadar doua din elementele esentiale intr-o relatie perfecta, sunt atinse:sinceritatea si increderea.
Singurul rau este ca fata ta e inca micuta si tu va trebui sa o astepti.
Pentru ca exista o diferenta de conceptii, ea vede altfel lucrurile si tu altfel.
Tu ai vrea sa fiti impreuna si sa traiti fericiti pana la adanci batraneti si nu e un vis de copil, e ceva realizabil, ti-am explicat mai sus!
Dar ea vrea sa mai "copilareasca" si mi se pare normal.
Ia adu-ti aminte de tine la varsta ei...cand credeai ca tot ce zboara se mananca... daca iti spunea o fata ca e indragostita de tine,ai fi murit de ras,cred!
Au trebuit ani si o mie si una de intamplari,ca sa ajungi sa judeci si sa vezi lucrurile cum le vezi in ziua de azi!
Asa ca,esti obligat sa-i dai si ei dreptul sa isi traiasca micile experiente,micile dureri si dezamagiri,tu doar sa ai grija sa fii mereu langa ea!
Si,pentru ca esti mai matur,vei invata,te vei autoeduca sa-ti controlezi gelozia si sa astepti.
Pentru ca asta ai de facut,sa astepti.
Degeaba incerci s-o convingi,esti si nedrept pe deasupra.
Las-o sa-si traiasca viata asa cum crede ea(cu mintea ei de acum)ca e bine, intr-o buna zi dezamagita si disperata de ceilalti, va gasi un refugiu confortabil si dragastos in bratele tale.
Daca ai rabdare.
Sanse ai, si de reusita si de un viitor frumos.
Rabdare sa gasesti, pentru ca merita!
happy

15 răspunsuri:
| godfather1997 a răspuns:

Salut, nu rade nimeni de tine. Mi se pare normal sa iubesti o fata chiar daca e mai mica ca tine. Parerea mea este ca ea nu tine la tine. Daca era indragostita de tine deja erati impreuna. Nu poti sa o obligi. Fiecare cum vrea. Eu zic sa nu mai insisti daca nu vrea si ramaneti decat prieteni. Salut

| Alcyon a răspuns:

Las-o sa mai creasca. Are doar 14 ani, parintii ei te pot da in judecata pentru corupere de minori.

| gaganosa a răspuns:

nu este nimic uni oameni casatoriti au o diferenta mare de varsta cum ar fi oana lis si ala! vezi frate vezui tu!

funda?

| ElenaSA a răspuns:

Deocamdata asta simte ea pentru tine.Si este la varsta la care vrea sa fie inconjurata de amici, sa relationeze.E dreptul ei.Ai face bine sa nu o mai presezi. Poate ca decide sa fie cu tine.Nu stii.Lasa-i libertate.

| uncopiltampit a răspuns:

Salut,
Cred ca de inceput ar trebui sa mai treci pe la scoala!
Si treci peste frate, mai exista si alte fete. Are doar 14 ani tu ai 19 cautati de varsta ta!

| Kalla a răspuns:

In primul rand ar trebui tu sa o intelegi.Are 14 ani si nu te place.Nu poti sa o obligi sa te placa. Daca iese cu baieti de varta ei foarte bine.Gresesti sa fii gelos.E viata ei.Las-o in pace sa placa pe cine vrea.Si daca o sa te placa atunci bine dar nu o poti obliga.

| AnduZisAlexandru a răspuns:

Dadadadadadada da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu aveai 26 si ea 20 mai ziceam dar asa.
Normal e usor sa prostesti o copila la varsta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit am si eu ceva asemanator povestirii tale dar sa trecem peste. E ok ca iti place de ea si poate simti ceva pentru ea doar ca relatia ast nu va dura mult poate atunci cand ea va implinii cei 17 anisori iar tu vei fi un pic mai mare. Nu iti permite prea multe cu ea, un sarut e ok daca si ea isi doreste dar mai mult in nici un caz. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo daca ti-a zis ca ea nu vrea ii este rusine de tine.

| ionuttemeri explică (pentru greece12):

Frate crede-ma ca aceias chiestie s-a intamplat si cu sora ei si am tot rabdat si asteptat si uite ca am pierdut-o s-a maritat si are o fetita sai traiasca dar asta vreau sa zic ca daca o astept si am rabdare ea o sa-si faca un iubit si cu el o sa fie pe veci exact asa o facut si sorasa si nici nu o pot vedea cu alti mai bine mor deci ce e de facut? o vreau cu orce pret

greece12
| greece12 a răspuns (pentru ionuttemeri):

Daca stii sa "lupti" inteligent, ai sanse.
Dar nu ai dreptul sa ii impui ceva, este viata ei si o traieste asa cum vrea!
Ai putina grija, totusi, pentru ca ceea ce-mi spui nu mai seamana a dragoste frumoasa ci tinde catre obsesie si nu e bine...pentru tine!
Analizeaza-te adanc si descifreaza exact ce se petrece in sufletul tau, nu cumva ceea ce ai simtit pentru sora ei se revarsa acum peste cea mica iar tu nu suporti inca o data sa fii refuzat?

| ionuttemeri explică (pentru greece12):

Poti sa ma bagi in lista ca vad ca te ai cu astea in fine doar daca vrei sa ma ajuti big grin uite idu meu stil_anackin

| ionuttemeri explică (pentru Alcyon):

laughing gandesti prost fetita faza e alta parinti ei stiu si ar fi de acord cu asta doar ca ea nu e

greece12
| greece12 a răspuns (pentru ionuttemeri):

Imi poti trimite mesaj privat aici pe site, fara probleme, iti voi raspunde in timpul cel mai scurt.