| crissa_8925 a întrebat:

Hei TPU am si eu o intrebare... Daca am facut sex neprotejat fara sa termine in mine si eram in a 8 ta zi dupa menstra, am luat si aceea pastila de a 2zi (adica asta isi facea efectul si dupa 120 de ore de la contactul sexual)am luat o la 56de ore e posibil sa fiu insarcinata?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e posibil. Daca iei pastila de a doua zi recomandata de ginecolog, dupa consult si conform unei scheme persoalizate de acesta, riscul de sarcina scade cu 75%. Tinand cont ca erai in ziua cea mai fertila, riscul era de cam 30%, deci a rams un risc de 8%. Daca cumva ai luat pilula de a doua zi dupa ureche, e foarte posibil sa nu fi infleuntat deloc riscul de sarcina.

| MMihai a răspuns:

În general nu, în particular da. Dacă nu a avut cumva, spermă pe canal și dacă a scos-o cu mult înainte, nu. Este un fel de pre ejaculare, iar lichidul respectiv, poate fi suficient de bogat în spermatozoizi viabili. Sunt multe metode de a evita o sarcină, pe care le poți utiliza. Nu am habar, ce este cu prostia asta, de pastilă, dar cred că este o porcărie scumpă și dăunătoare pentru organismul femeii.

| liviu89 a răspuns:

Nu ai de unde sa stii sigur daca ai ramas pana nu iti vine ciclu, pastila de a 2a zi cu cat o iei mai rapid cu atat e mai eficace dar poat'e sa nu isi faca efectul daca ai luat o asa de tarziu.Eu stiam ca daca faci sex neprotejat 6-7 zile dupa menstruatie nu ai nici o treaba. acum faci ce vrei poti sa astepti sa iti vina ciclu si sa fii sigura sau sa iti iei un test de sarcina
Ps: cu pastila de a 2 a zi trebuie sa iti vina ciclu neregulat ceva de genu in prima saptamana dupa ce ai luat o, asta e actiunea iei.

| alina_9423 a răspuns:

Nu.stai linistita.nu ai cum sa ramai insarcinata daca ai luat si pastila de a 2 zi iar prietenul tau nu a terminat in tine.

| AnonymusALLgame a răspuns:

Nu prea este posibil deoarece nu a intrat nimic in tine si ai luat si pastila aceea.Deci nu ar trebui sa iti faci probleme.

| Stinush a răspuns:

Pastila de a doua zi nu se ia dupa 120 de ore, ci dupa maxim 72.
Si nu, nu ai ramas

| loredana2000_9103 a răspuns:

NU pentru ca ai luat pastila fundita?:*