| anonim_4396 a întrebat:

Aseara m-am certat rau cu iubitul meu si mi-a zis niste chestii peste care nu pot sa trec, desi erau total opuse fata de altele pe care mi le spusese dimineata. Nu stiu, poate unele sunt spuse doar la nervi dar mi-au ramas in cap si nu le mai pot scoate. Ma simt aiurea, pentru ca mereu el se enervează prea mult si prea repede. Acum cica suntem in pauza pana aplica el la master...si am ramas cu o stare naspa si nici nu putem clarifica.Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| MishuD a răspuns:

Neața,
Toate relațiile au șanse sa ajungă într-un punct in care nu mai merge nimic si incepe totul sa se termine. Dacă certurile astea in care te rănește se repeta des înseamnă ca ai ajuns in punctul ăla și mai bine renunți de tot pentru că tot ce mai ai de acum vor fi aceste certuri dureroase.
Dacă a fost doar prima ceartă urâtă e posibil sa mai aveți șanse, încearcă să vezi ce il supără si, dacă poți, sa faci cumva sa nu il mai superi. Doar ai grijă sa mu fii singura care schimba ceva pentru ca asa vei fi singura care suferă la final...

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru MishuD):

Mereu l-a suparat si enervat anxietatea mea legata de relatii si faptul ca ii dadeam mesaje cand invata...nu eram disperata dar nuy voia deloc sa vorbim uneori pentru ca asta il distragea.Si acum nu-mi mai raspunde la mesaje pentru ca mereu e sigur ca nu ne despartim si ca ii accept eu toate prostiile

| sofisis a răspuns:

Un om normal nu se supara daca partenerul ii da mesaj, indiferent ce treaba are. Daca poate raspunde, raspunde, daca nu, nu. Ori e alta cauza pentru care il scoteau din sarite mesajele tale ori tu esti mult prea agasanta si efectiv nu incetai.
Trecand peste asta, intr-o relatie nu e niciodata ceva pozitiv sa iei pauze.
Si mai mult, omul la nervi are doua variante: ori spune exact ceea ce stie ca te enerveaza si loveste pe tine sub centura, ori spune ceea ce gandeste cu adevarat pentru ca in valtoarea situatiei nu are timp sa treaca replicile prin filtrul gandirii rationale. Deci s-ar putea ca ceea ce ti-a zis la nervi sa fie ce gandeste cu adevarat. Mai ales ca dupa cearta s-a si despartit de tine. Esti cam fraieruta tu. Imi pare rau pentru tine.

| Adry05 a răspuns:

Nu va mai merge relatia, n-o mai amagiti aiurea si nu va mai pierdeti timpul

| ywar a răspuns:

Pai era o tanti... nu ai cum sa fi auzit de ea, caci erai prea mica. O chema Lorena Bobbit. Trebuie sa faci si tu ce i-a facut si ei sotului. i-a taiat Pensylvenia lu' sotul'!

Răspuns utilizator avertizat
| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să clarifici situația cu el.
Eu nu sunt de părere că pauza într-o relație e ok.

| Issabelle6789 a răspuns:

Eu cred ca mai bine sa nu ramai cu el. Faptul ca se enerveaza din orice si foarte repede nu e deloc bine.Stiu asta de la tatal meu...ca si el este asa si nu e bine asa

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Pai nu ne-am despărțit, ieri am vorbit 2 ore. Pur si simplu nu vorbim pentru ca dupa ne lungim si stam 5 ore. Si nu avem cum sa pierdem atat de mult timp caci si eu ma pregătesc pentru facultate, nu doar el.Mna ideea e ca da, exagerez eu cu prostiile, dar si el se enervează prea repede, asta prin mesaje. In realitate e altfel, întâlnirile decurg perfect. Da, nu stiu, sper sa fie ok

| sofisis a răspuns:

Barbatii de principiu urasc sa piarda timp la telefon sau cu mesaje siropoase. O fac la inceputuri ca deh... dar dupa, pentru ei devine un stres. Nu mai insista atat pe comunicarea virtuala, mai ales daca stii ca are treaba

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Mulțumesc, dar chiar niciun mesaj de la el ma face sa ma simt prost. Da, chiar are foarte multa treaba si se enervează uneori ca nu-i dau spatiu si timp sa si rezolve problemele. Cred ca sunt un pic cam obsedata si fricoasa? Ar trebui sa o iau eu mai usor, probabil.