| Dianaaaaaioanaaaaaa a întrebat:

Hei Tpu...vi să intamplat sa va iasa testul de sarcina negativ, deși erați însărcinate?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

O astfel de situatie se intampla in mod destul de frecvent din cauza faptului ca producatorii de testere de sarcina practica pe scara larga reclama mincinoasa, desantata prin care ei prostesc lumea credula si din nefericire pe majoritatea cumparatorilor si reusesc sa-i conving ca produsul lor este ''ultra-super-mega-hiper'' sensibil si poate fi folosit dupa trecerea a doar 10-14 zile de la data ovulatiei si/sau a posibilei date de formare a sarcinii.
Ovulul dupa fecundarea sa de catre spermatozoid, se instaleaza in endometru prin nidatie si devine sarcina de obicei doar dupa trecerea unei perioade de circa 8-11 zile de la ovulatie. Astfel ca primii hormoni de sarcina hCG sunt produsi si ajung in sange si urina doar dupa ce sarcina s-a instalat si a inceput sa produca la inceput intr-un anumit ritm foarte scazut hormonul hCG. Detectarea si punerea in evidenta a hormonului hCG se poate realiza de catre testerul de sarcina NUMAI in momentul in care in urina se strange o anumita cantitate de hormon hCG incat sa apara o anumita concentratie minim detectabila.
Este stabilit stiintific/medical ca sarcina reuseste sa produca in 6-7 zile cantitate minim detectabila de hormon hCG. Rezulta ca de regula trebuie sa treaca MINIM 14-18 zile (8-11 + 6-7) pentru ca in urina sa existe concentratia minim detectabila de hormon de sarcina, incat intre substanta din tester si hormonul hCG sa se prodyca reactia chimica care sa ''POZITIVEZE'' testerul folosit. Din acest motiv si daca in mod sigur exista o sarcina instalata in uter, totusi rezultatul obtinut este de regula FALS NEGATIV in proportie de 70-90% daca testul de sarcina este efectuat inainte de trecerea a minim 17-18 zile de la data de intretinere a actul sexual.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mi s-a intampla niciodata.
Daca il faci corect, asa cum scrie pe prospect, nu sunt sanse sa iasa eronta.
Tine cont de regula asta si nu vei avea suprize niciodata:
Un test corect de sarcina, se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!

| Dianaaaaaioanaaaaaa explică (pentru Violleta2022):

Chestia e că eu am mai fost însărcinată o dată si mi.a iesit testul pozitiv de-abia cand eram in 8 saptamani pana atunci mi.a iesit negativ...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dianaaaaaioanaaaaaa):

Pentru ca facusesi testul mult prea devreme.

| Dianaaaaaioanaaaaaa explică (pentru Violleta2022):

Problema e ca am ciclu neregulat si din cauza asta nu imi pot da seama

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dianaaaaaioanaaaaaa):

Daca faci testul dupa cum am spus, DUPA 21 de zile de la ultima patida sexuala, nu ai cum sa ratezi nici o sarcina, indiferent ca ai sau nu ciclul regulat sau neregulat.

retine:
test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ULTIMA PARTIDA SEXUALA!