| Diaa77 a întrebat:

Heii TPU. Nici nu stiu cu ce sa incep, e o poveste lunga. In februarie, adica acum 6 luni mi-am inceput viata sexuala. A fost ok pentru acea prima data insa a 2-a zi am avut niste stari de greata care au continuat urmatoarele zile ma dureau sanii nu mai suportam orice miros, deci practic simptome de sarcina. Mi se pare ciudat ca din prima zi sa am simptome de sarcina. Dupa cateva zile am tot observat pete maronii pe chiloti dupa pete de sange dar foarte putin si nu era menstruatie. Tin sa precisez ca am facut-o si protejat. Insa imi era foarte frica de o sarcina si nu scapam de gandul asta. In fine, dupa 2-3 saptamani am facut 2 teste de sarcina care spre bucuria mea au fost cat se poate de negative. Deci nu stiu ce s-a intamplat atunci. Au trecut 6 luni si am de atunci menstruatie in fiecare luna ca de obicei. Insa aseara mi-a fost foarte greata si m-a durut burta ingrozitor de rau toata noaptea. Acum ma simt mai bine dar parca tot mai simt asa greata dar doar din cand in cand. Si mi se pare ca am burta umflata..insa mi-e imi vine ciclul normal si Chiar acum 5 zile l-am avut pe ultimul. Dupa chestia de aseara ma tot uit la burta care mi se pare nu stiu mai mate desi sunt constienta ca o fac protejat si ca greata de aseara poate avea si Alta cauza. Credeti ca as putea fi insarcinata? Am in mine teama asta chiar daca am ciclul si tot ce trebuie mereu sad

Răspuns Câştigător
| Mihaela1234578 a răspuns:

Nu esti însărcinată stai liniștită, exact asa pățesc si eu de fiecare dată, indiferent daca totul este protejat tot imi este frica sa nu raman însărcinată. Dacă ai facut-o protejat poti sta liniștită, simptomele sarcinii cum ar fi burtica umflată e doar in capul tau, Ok? Aceste chestii apar deja dupa 2-3-4-5 luni. Staiblinistita nu esti. Anunya-am daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva despre asta, fix aceleași sentimente le pățesc și eu de fiecare dată. Astept mesaj de privat

10 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

Ai putea să fii bolnavă. Nu o sarcină e cel mai nasol lucru de pe lume. Mergi să investighezi în amănunt sursa greţurilor tale. Poate ai un organ afectat

| andrey69 a răspuns:

Daca este protectie nu ai dc sa iti faci griji insa menstruatia nu arata ca nu esti insarcianata, poate veni si peste.
foloseste prezervativul de la bun inceput si totul o sa fie fara probleme

| Violleta2022 a răspuns:

Deci, NICI o sarcina nu are vreun semn mai devreme de 21 de zile de la concepere!
Ceea ce ai simtit tu a fost doar in capusorul tau si pro=babil a concis cu stresul care ti-a dat simptome de greata samd.
Teste de sarcian facute au fost amandoua facute eronta, cu mult inainte de 21 zile.

Greata pe care o ai este dela o toxinfectie alimentara, de la ce manaci cu alte cuvinte, nu de la sexuld e acum 6 luni.
Ti-am explicat, este imposibil sa ai semne de sarcina mai devreme de 21 de zile de la cotactul sexual si asta, doar daca erai in plina perioada fertila.
Probabil ca esti micuta daca nu stapanesti niste cunostinte atat de generale despre sarcina, perioada fertila, samd.
te sfatuiesc sa fii mai atenta ce manaci ca mancarae iti da stari devoma, greata si burta umflata, la doar cateva ore dupa ce mananci, o sarcina da simptomele astea intotdeauna dupa 21 de zile de la concepere, nu inainte,

| Diaa77 explică (pentru Violleta2022):

Stiu multe din lucrurile astea..inainte sa incep viata sexuala m-am documentat destul de mult. Insa am in mine o teama tot timpul..si da a fost o toxinfectie alimentara

| Diaa77 explică (pentru Necunoscut112):

Nu am analizele facute nu am nici o boala...mi-am dat seama ca sarcina e doar in capul meu..era doar o indigestie si stres + teama asta dar totul e ok

| Diaa77 explică (pentru Mihaela1234578):

Da nu sunt en pregatite de o sarcina si e totul in capul nostru..multumesc totul e ok :*

| Violleta2022 a răspuns (pentru Diaa77):

Nu inteleg, de ce sa-ti fei teama de o sarcina? Doar asa se fac doar copii, nu? Ori ai fost violata?

Daca te-ai documentat inainte atunci nu ai motive de teama, pentru ca tu alegi cu buna stiinta unul din cele 2 optiuni:
- sex protejat, ca sa nu ramai gravida si sa nu iei boli cu transmitere sexuala
- sex neprotejat - cand nu-ti pasa daca te imbolnavesti, sau daca ramai gravida.

Dar tot nu vad de unde apare "teama" in acest caz, poate clarifici pana la urma, sa intelegem si noi de ce teama?

| Diaa77 explică (pentru Violleta2022):

Doamne fereste cum Sa fiu violata? Nu..am un prieten de nota 10.
Problema ca am doar 17 ani si poate de asta si teama asta in mine de fiecare data. oricum acum e mai ok!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Diaa77):

Tot nu am inteles motivul pentru care iti este teama, poti fii mai clara?
Ai un prieten de nota 10 spui tu, si ai 17 ani. Unde-i teama?
De la ce vine?

| Diaa77 explică (pentru Violleta2022):

Tocmai am spus ca am 17 ani si inca stau cu parintii