| MagdaIrimie124 a întrebat:

Hello. Daca trebuie să mă îmbolnăvesc peste 2-3 zile și mâine am contact sexual neprotejat, pot rămâne gravidă? (Testul de ovulație e negativ)

7 răspunsuri:
| gogugogugogu a răspuns:

Cum adica trebuie sa te imbolnavesti peste 2-3 zile?

| MagdaIrimie124 explică (pentru gogugogugogu):

Menstruatia

| Mayhem666 a răspuns:

Stai, la ce te referi cu "trebuie sa ma imbolnavesc?" Tu planuiesti cand o sa ai urmatoarea raceala, sau ce?

| mihai69 a răspuns:

Mergi la medic dacă te îmbolnăvești!

| Anonim5695 a răspuns:

Sansele is minime spre deloc

| gogugogugogu a răspuns (pentru MagdaIrimie124):

Aa, am inteles acum, in acest caz sansele de sarcina sunt minime dar nu zero, depinde de organism.

| Floridori a răspuns:

Daca ai un ciclu perfect regulat, astfel incat sa stii data exacta la care va incepe urmatorul, fara abateri, sau cu abateri de MAXIM +/- 1 zi, trebuie sa stii ca cele 10-12 zile anterioare menstruatiei sunt de infertilitate absoluta (perioada luteala), timp in care sansele de sarcina sunt de zero absolut, nemaiexistand un ovul viabil care sa poata fi fecundat.

Daca ai un ciclu neregulat, atunci povestea este alta si neputand determina cand incepe urmatoarea menstruatie, este greu, chiar imposibil de estimat perioada fertila/infertila.
Un test de ovulatie nu este eficient in evitarea unei sarcini, deoarece acesta detecteaza ovulatia cu 24, maxim 48 de ore inainte.Astfel, tu poti fi in perioada fertila si sa existe risc de sarcina, iar testul de ovulatie sa fie negativ.
Acest lucru este posibil deoarece sarcina se poate forma cu pana la 4 zile inaintea ovulatiei, in ziua ovulatiei si o zi dupa ovulatie (deci 6 zile in total), in timp ce testul va detecta ziua ovulatiei si ziua anterioara ovulatiei, deci doar 2 zile din cele 6.