| Doddyy a întrebat:

Hey..Cine este in potriva Avortului? si de ce sunteti in potriva lui? ..eu sunt in potriva avortului.

53 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Sunt impotriva avortului dar sa nu uitam ca exista cazuri medicale unde ultima solutie e recomandat avortul

| Hombre a răspuns:

Da, esti impotriva pana rămâi umflata si pe urma sa vezi ce repede uiti de impotrivirea asta.

| Negative a răspuns:

Nu neaparat, depinde de la caz la caz. Daca tu traiesti de azi pe maine, decat sa ii provoci suferinta si copilului, mai bine il lasi asa.Cu toate ca e o chestie care ma dezgusta, in anumite circumstante o pot intelege. Pana la urma copilul nu a gresit cu nimic, viata nu e dreapta happy.

| larrii a răspuns:

Eu nu sunt "in nicio potriva", poate impotriva.

| Paulla a răspuns:

Eu sunt 'în potriva' agramatismului.sad

| BeAmazing a răspuns:

Intr-un fel si eu sunt impotriva lui doarece prin avort omori o fiinta care a avut dreptul la viata deoarece tu i l-ai dat atunci cand te-ai culcat cu o persoana fara protectie.

| Cristina45 a răspuns:

Eu sunt contra, dar sunt situatii in care nu ai nici un ban si ce faci atunci? nasti copilu ca sa il chinui? nu mai bine renunti sau cand pustoaice de 15-16 ani raman, doar nu o sa isi distruga complet viitoru pastrandul...dar cand ai o stare buna morala si financiara si nu vrei sal pastrezi inseamna ca esti un om fara scrupule

| adisuper a răspuns:

Nu sunt împotrivă, când este necesar este, mai bine îl scoţi afară decât să îl creşti chinuit sau neiubit şi mai târziu să regrete că s-a născut.

| Azµre a răspuns:

Sunt total de acord cu avortul, chiar susțin această practică în România. Ar trebui chiar statul să deconteze această intervenție.
O să mă credeți nebun... Dar cu toții ați observat că nu sunt centre de plasament, nu sunt locuri, acei copii numai ajung să fie adoptați, mulți îi fac apoi îi aruncă pe stradă sau îi omoară. Prin urmare cei care nu pot să ai be grijă nu vor copil să le fie mai ușor să scape de el.
Decât să fie chinuit mai bine nu se naște. + până în luna a 4 a este doar un embrion nimic mai mult. Conștiință nu v-a avea acel organism, atâta timp cât sistemul nervos nu se dezvoltă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Azµre):

Total de acord. ar trebui sa fie gratuit. in schimb e foarte scump si mai ales cele care nu ar trebui sa nasca, il nasc pentru ca nu isi permit sa faca un avort.
o femeie nu poate fi fortata sa produca o alta fiinta. nu e o fabrica. dar daca fetele vor sa fie vazute asa, sa fie sanatoase. sunt niste idioate.
toti cretinii se ridica impotriva avortului. dar face cineva ceva pentru acei copii pe care ei ii vor nascuti?! sa doneze lunar bani cu care mamele sa creasca copiii aceia. sa se faca un cont pentru copiii astia, nedoriti.

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

În România este foarte greu să crești un copil ăsta e adevărul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Azµre):

Vom disparea in scurta vreme.

| caramela a răspuns (pentru Azµre):

Este greu, adevarat, dar sa nu uitam ca saracia nu se trage de la copil, saracia si nevoile le creezi tu..prin fumat/baut/distractii etc..multumesc domnului ca nu am avut treaba cu asa ceva, imi e frica, totusi contraceptia are un cuvant si un aport foarte mare pentru tineretul din ziua de azi.

| Oana92 a răspuns:

Si eu sunt impotriva avortului, e mai mult decat o crima pentru ca acel copil chiar nu a gresit cu nimic. Nu as face un avort in niciun caz, daca am fost proasta si l-am facut din ``greseala`` -desi insec xxi nu poti sa faci un copil din greseala, atunci macar sa dau dovada de responsabilitate si sa-l cresc.

| LolaLollita a răspuns:

Sunt cazuri in care sunt de acord cu avortul, in cele mai multe chiar. De ce ar trebui un pastrat un copil care provine in urma unui viol? Sau daca parintii nu isi permit sa-l intretina? Ar trebui sa-l abandoneze apoi?
Nu ma judecati pentru felul in care gandesc.

PS: se scrie "impotriva" straight face

| Zenit313 a răspuns:

Un om sanatos la cap, nu are cum sa fie de acord cu uciderea unu om nevinovat!
Singura greseala a copilului, este ca s-a nascut intre oameni retardati!
Cei care fac avort, trebuiesc castrati chimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Învață naibii să scrii, te faci de râs.

Așa, revenind. Mă cam sperie imaginea avortului, așa tulburătoare cum e ea, dar sunt pro. Dacă un copil e făcut la viol sau dintr-un accident nefericit (asta și în cazul copilelor de 16 ani care o fac neprotejat - am văzut una pe site, dar nu mai știu cum o chema - merită să se chinuie dintr-o prostie toată viața cu un plod pe cap? Merită să se chinuie doar cu avortul, aș zice). Deși poate avea urmări urâte, mai bine infertilă decât fără o facultate sau un loc de muncă sau un copil crescut de bone, dacă îți permiți prin absurd.
Cum zicea și Christina09, și prin anticoncepționale ucizi fătul de exemplu. Plus că e doar o sămânță, nu e format complet.

| Decrepit a răspuns (pentru anonim_4396):

Merita sa se chinuie dintr-o prostie toata viata? Da, oamenii prosti nu trebuie slabiti nicio clipa, iar daca au facut o greseala capitala, ca aceea de a face sex neprotejat la 16 ani, trebuie sa-si poarte crucea toata viata.De aceea, legislatia la avort, ar trebui sa fie foarte flexibila, sa fie obligata cea ce-l doreste sa spuna prin ce imprejurari a ramas insarcinata.Una ce ramane la 15-16 ani, ar trebui sa aiba interzis la avort si sa fie supravegheata si de un soi de asistent social, pentru ca nu e nimic mai reconfortant in ce priveste cretinii, sa-i vezi cum isi poarta crucea.Cum face Abel Magwitch - daca ai citit "Great Expectations" - cand e clar ca e puscarias,pentru ca are legata de el catusa de picior.Ah, da, sa i se interzica si dreptul de a practica o profesie/avea acces la invatamant, de orice forma, timp de 7 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Decrepit):

Dar merită, cum spui tu, să își poarte crucea cu plodul în spate cu tot?
Avortul din câte știu e interzis în România la vârsta asta și permis în alte țări. Probabil pentru că acei medici sunt mai calificați.
Mi-a plăcut ultima ta sugestie. Să nu transmită învățătura mai departe. Gândește-te totuși că aceste copile se pot îndrepta (e o experiență traumatizantă, totuși) și pot să îi învețe și pe alții. Totuși, unii chiar nu învață din greșeli. Deși să nu aibă profesie... atunci din ce își câștigă existența? Poate a fost un accident.

| Zazu a răspuns (pentru Decrepit):

"sa fie obligata cea ce-l doreste sa spuna prin ce imprejurari a ramas insarcinata!

Exista o singura imprejurare logica si naturala, mai e si aia cu duhul sfant...si care imprejurare mai e, si poate "insarcina" o femeie? Gargara cu gaz? Periuta de dinti?

| Decrepit a răspuns (pentru Zazu):

Ma refeream la act sexual cu consintamantul ambelor parti sau viol. Daca sarcina e aparuta din cauza unui viol, sa zicem ca ar trebui lasata sa avorteze, dar nu e scuzabil faptul ca nu cara macar ceva contondent/spray paralizant/pistol cu electrosocuri la ea.Da, chestiile astea ar trebui distribuite la toti oamenii, mai ales cei ce se plang de criminalitate ridicata.

| Zazu a răspuns (pentru Decrepit):

Nu e scuzabil ca nu purta cu ea un sis sau un spray?
eu zic altceva,ce ar fi sa le facem barbatilor sterilizari pe capete,si sa ii lasam reproducatori doar pe cei capabili sa o faca? Nu ti se mai corect?
Sa inteleg ca cei care se plang de criminalitate au o vina in toata chestia asta? iar femeile violate la fel?

laughing Decript,mama, ar trebui sa se inventeze niste legi speciale pentru aia ca tine, daca nu, macar sa va sterilizeze creierul si boastele, ganditi inutil.

| NOname a răspuns (pentru Zazu):

La ultima parte nu mă bag, dar cu prima sunt de acord. : ))

| Decrepit a răspuns (pentru Zazu):

Oh,da! Desigur,sa sterilizam aceste brute cu capul plin de sexualitate si dezmat, numite barbati! La urma urmei, doar teoria ne spune ca barbatii nu sunt oamenii, iar femeile, niste minunate zeite.Nu e ca si cum prin '70 femei de prin Belgia si SUA se imbracau provocator intentionat si mergeau la 2 noapte pe strada singure pentru a fi violate, nu, deloc, asa ceva e doar in mintea MRA ilogici si porci misogini!

Nu voi continua discutia cu o persoana ce prin comportamentul sau dovedeste ca e feminazista, pentru ca nu duce nicaieri o astfel de discutie.Ma rezum doar la a-ti spune ca avem nevoie si noi de un amendament care sa dea oricarei persoane majore, dreptul de a-si proteja integritatea proprietatii si a persoanei proprii, cu o arma.Intri la mine pe proprietate,glont in carapace! Te dai smardoi cu mine pe strada,glont in carapace! Sunt femeie,iar tu,un ghiolban prost care nu poate sa faca rost prin consimtamant bilateral (stii la ce ma refer), glont in carapace, fara sa stam la discutii! Fiecare ar trebui sa se oblige pe sine sa se protejeze fata de orice si oricine, sa care macar ceva mentionat de mine, la el.You never know.

| NOname a răspuns (pentru Decrepit):

Nu este atât vorba despre femei şi bărbaţi, cât despre victime şi agresori.

Tu dai de înţeles că este vina victimei că este agresată (propui să dorm cu spray-ul paralizant sub pernă, să fac şi duş cu el, să-mi achiziţionez şi o armă, să devin paranoică, ca să nu cumva să fiu violată? sigur nu vrei să fac si puşcărie în locul violatorului?), ceea ce cam sfidează logica. Nu trăim în junglă şi ne pretindem a fi fiinţe raţionale şi civilizate.
Agresorul e agresor, victima e victimă, indiferent de gen.
Te violez - eu sunt singura vinovată...şi viceversa.

| Zazu a răspuns (pentru Decrepit):

Sa ma apar? de aia care ar trebui sterilizati sau de cine, aici chiar ca n-am inteles?!
Bah, ce sa iti zic, eu prefer sterilizarea.Asa merge toata lumea linistita pe strada.Eu cu fusta pana-n crapatura, altii nu fac puscarie, unii continua cu viata.Peace and love, ca face bine la ficati.

| Vix999 a răspuns:

Sunt "pro choice". Adica sunt de parere ca fiecare are dreptul de a decide pentru sine ce e mai bine.
Eu personal am avut extrem de mare grija mereu sa nu ma aflu in situatia de a lua aceasta decizie.

| CannbalCorpse a răspuns:

Sunt importriva avortului.
Mi se pare penibil sa omori un suflet ca nu esti in stare sa folosesti prezervativul sau pilula de a 2 a zi.

| Paulla a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Şi-n cazul unui viol tot penibil e? Şi ca să ştii şi tu, nicio metodă contraceptivă nu e 100% sigură. Se aplică şi pentru restul care au sărit cu scuza asta, gândiţi-vă la toate posibilităţile.

| MrAlex a răspuns:

Eu unul sunt si in al doilea rand, frate daca nu vrei copil protejeazate si daca iubitul vrea fara prezervativ macar ia tu anticonceptionale! CezzaraaCezzy "intr-un fel" dc intr-un fel? Daca tu nu stii sa te protejezi suporti consecintele si nu cred ca ar fi bine si frumos sa iei viata acelui copil care el este facut din prostiewinking Si maicata daca ar avea ideea asta cand era de varsta ta tu numai erai acum pe site si sa iti exprimi parerea! o seara frumoasa

Răspuns utilizator avertizat
| Different69 a răspuns:

Eu sunt impotriva avortului! De ce faci sex neprotejat cand stii ca poti ramane insarcinata si apoi sa faci avort? raised eyebrows Unele persoane nu se gandesc la consecinte oh go on ci doar la placerea din acel moment.

| irrumator30 a răspuns:

Tu de ce esti impotriva avortului?

In conceptia mea, avortul e o crima abominabila, impotriva priului fiu, care inca nu s-a nascut. Plus, ca el, micut fiind e neajutorat, el n-are nici o vina. Daca parintii vor sa faca sex, sa foloseasca prezervativul sau alte metode contraceptive

| anonim_4396 a răspuns (pentru irrumator30):

Si metodele contraceptive nu sunt tot o metoda de a 'ucide' saracul copilas? unele nu lasa oul fecundat sa se fixeze de peretele uterin. deci e omor. saracul sufletel. ce propui in acest caz?

| irrumator30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Metodele contraceptive sunt folosite impotriva sarcinii, de la inceput, sau in cazul prezervativului, si al bolilor cu transmitere sexuala. Mai bine folosesti metode contraceptive si faci sex cat vrei, daca nu te poti abtine, decat sa nu folosesti metodele si sa concepi un copil, pe care nu-l doresti, si sa ajungi la avort.

| anonim_4396 a răspuns (pentru irrumator30):

Nu stii despre ce vorbesc.

| irrumator30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da mai multe detalii sa pot intelege.

| Valutzzzu a răspuns:

Suunt impotriva avortului pentru ca sunt nenumarate metode de contraceptie, aaa si mai sunt si impotriva agramatilor daca intelegi unde bat!

| SecretLady91523 a răspuns:

Pentru ca e cel mai oribil lucru pe care al putea sa il faca cineva. Practic omori o fiinta(prin venele careia mai curge si sangele tau) pentru ca tu nu sti sa folosesti un prezervativ...ce vina are el/ea?:)

http://www.youtube.com/watch?v=y1lTuoIyEVo...(il recomand oricui vrea sa faca un avort):)

| Kristina_3133 a răspuns:

Sunt impotriva pentru ca acel copil nu are nicio vina.Sa faci un avort e o prostie.

| JustLikeHeaven a răspuns:

Hey.Si eu sunt in potriva avortului categoric.Dece? ....Pentru ca dupa parerea mea avortul este o crima, copilasul ala care urmeaza sa se nasca nu are nici o vina pentru cele ntamplate.Este un pacat foarte mare acest avort.

| Or1Ginal a răspuns:

Copilul nu e nascut buti debia la a 3a sau a 4a luna se poate considera un copil la 2 zile ce penisul meu face? da cu picioarele? are sentimente? raspunsul e NU

| ριтιкσтh a răspuns (pentru Or1Ginal):

Nu conteaza daca are 2 zile sau 3 saptamani sau cat vrei tu...tot copil ewinking ar trebui sa te gandesti ca in momentul in care faci un avort distrugi sansa la viata a unui suflet si in primul rand omori un copilwinking cand faci avort e exact ca si cum ai fi nascut copilul si dupa l-ai fi omorat:*

Răspuns utilizator avertizat
| ριтιкσтh a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu nu as pastra copilul daca ar fi sa fiu violata...dar faza e ca nu o sa se intamplewinking si frate insarcinata nu o sa raman decaat dupa casatorie....stiu sa ma protejezlove struck

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru ριтιкσтh):

Nu ai de unde să știi ce bolnav psihic te vede pe stradă și apoi începe... nu mai spuneți că „mie nu mi se poate întâmpla, doar celorlalți" deoarece ceilalți suntem de fapt noi.

| ριтιкσтh a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu am nevoiewinking

| ριтιкσтh a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca o sa vi se intample voua.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ριтιкσтh):

Tu faci mișto de mine. Ce nu e clar că „ceilalți" suntem noi, adică și tu, și x, și y, și eu, și toată lumea o poate păți?

| Omniscient27 a răspuns:

Eu sunt pro. orice fata poate sa aiba un accident si sa ramâna însarcinata fiind minora. si nu cred ca-i convine sa aiba copil asa tânara. Unele î-l pastreaza însa parerea mea e ca la 2 saptamânii sau cat are sarcina, avourtul nu se poate numii crima sau alte prostii.PRO

| dött a răspuns:

As fi impotriva avortului propriului copil. Restul sa faca ce-or vrea.