| Elle1470 a întrebat:

Hey! ^^. De mai mult de jumatate de an, de la ultimul prieten cu care am fost sa zicem :"mai mult", nu mai am pic de incredere in mine.Respectivul tip doar s-a jucat cu sentimentele. Si tot eu am iesit suferind din toata treaba asta. De atunci imi e frica sa ma mai indragostesc si sunt trista mai tot timpul, ascult muzica deprimanta si am momente cand plang o gramada... Aveti vreun sfat pentru a-mi recapata increderea in mine?batting eyelashes

P. S. : Dau fundita celui mai folositor raspunshappy. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Argaiv a răspuns:

Increderea poti foarte usor sa ti-o recapeti, trebuie numai sa vrei.

Opreste-te de ascultat muzica depresiva, asculta ceva vesel si revino-ti. Iti pierzi zilele, viata si tineretea dupa un fraier. Serios, merita? El isi traieste viata si tu suferi? Trebuie sa zici stop astazi!

Si pana la urma, gandeste-te asa: da, sunt multi barbati prosti, da, inca multi te vor rani. Dar cu cat incepi mai repede sa te indragostesti din nou, sa suferi din nou, sa fii ranita din nou, cu atat mai repede o sa ai sanse si sa-ti gasesti barbatul ideal, cel care stie sa te aprecieze pentru cine esti si sa te iubeasca fara sa vrea sa-ti faca rau.

Poate acest barbat este urmatorul, poate vine dupa inca 10 barbati. Dar stand la tine in casa, fara sa iesi, n-o sa-l gasesti nici pe primul si n-o sa ai cum sa treci peste ceilalti 10.

Da, dragostea doare, dar trebuie sa doara pentru ca numai astfel poti sa-ti dai seama cand ti-ai gasit partenerul ideal. Trebuie sa gusti amarul pentru a putea aprecia dulcele.

12 răspunsuri:
| Pho3nix a răspuns:

Cauta melodii vesele, care iti dau o stare buna si un chef nebun de dans.
Mergi inainte, ai sa vezi ce frumoasa este viata. Distreaza`te, profita de timp.

| Elle1470 explică (pentru Pho3nix):

Am incercat si tot incerc. Si am lasat si timpul sa le rezolve pe toate. Pur si simplu cand simt ca imi recapat un pic de incredere, totul se darama iar...

| Elle1470 explică (pentru Argaiv):

Pai asta e. Ca el nu merita deloc.Au trecut o gramada de " astazi" de cand imi propun asta. Dar imi e frica de ziua in care voi gasi persoana potrivita,dar eu tot trecand prin suferinte peste suferinte, sa nu mai pot iubi la fel de tare cum as fi putut cu inima " intreaga". Si sa nu trec cu ochii inchisi printr-o "relatie" care ar fi putut tine mai mult decat s-ar fi asteptat cineva. Oricum, multumesc de sfathappy

| Argaiv a răspuns (pentru Elle1470):

Nu trebuie sa-ti fie frica, deoarece frica te impiedica sa avansezi. Da, la inceput fii prudenta, fa-l pe el sa se indragosteasca de tine mai mult decat tii tu la el, cel putin in primele 2-3 luni intr-o relatie, da, fii mai rezervata, nu te implica foarte mult emotional, dar apoi daca vezi ca toate merg bine, poti sa-i dai bicewinking

Mult succes!

| Elle1470 explică (pentru Argaiv):

De multe ori am dat vina pe varsta,pe faptul ca pun prea repede la suflet totul, ca imi pasa mai mult de cei din jur decat de mine, ca eu sunt fericita daca fac o persoana sa zambeasca.Si cum nu ma place prea multa lume, am inceput sa dau vina pe mine, pe comportamentul si atitudinea mea. Si am ajuns unde am ajuns. Multumesc mult. ^^

| Elle1470 explică (pentru Pho3nix):

Aa. si multumesc de sfat. happy

| SoulReaper a răspuns (pentru Elle1470):

Am citit acum unde ai scris ca ai incercat varianta "timpul le rezolva pe toate". Dar totusi, incearca sa scapi de varianta asta. Mai bine urmeaza varianta "nu trai in trecut". Ce a fost a fost, mergi mai departe. Te-ai impiedicat, nu-i nimic, te ridici si continui sa mergi. In viata sunt multe obstacole pe care trebuie sa le depasesti pentru a merge mai departe. Cum s-a spus prea bine mai devreme, nu poti gasi persoana ideala daca nu mai incerci si nu trebuie sa suferi pentru cel ce nu sufera. Muzica nu conteaza. Din propria experienta stiu cum e sa nu ai incredere. Eu ascult mai mereu muzica deprimanta, dar m-am obisnuit sa o folosesc pentru a ma calma si inveseli.

In alt rand de idei.
Iesi afara, cu prietenii. Distreaza-te. Traieste-ti viata. Eventual, daca simti nevoie, lasa dragostea deoparte pentru o vreme. Nu toata lumea poate continua sirul instantaneu. Mai lasi o veriga lipsa, dupa care continui lantul.

Pentru a iti recapata increderea, e foarte bine sa incerci un sport. Multi rad la ideea asta, dar de fapt este adevarata. La varsta de 7 ani, am inceput sa urmez niste cursuri de... arte martiale, deoarece nu aveam absolut nicio urma de incredere in mine. Si crede-ma, chiar daca nu am decat 15 ani, nu mai exista pic de frica de nimic, am incredere totala. Fiind fata poti incerca o gama larga, dintre handball, tennis, innot, basket, ce vrei. Eventual balet daca te intereseaza, dar e foarte greu (asta stiu de la o colega de antrenamente). Dar in primul rand incearca sa treci peste tot, sa uiti de el si sa te gandesti in felul acesta : Tu ti-ai castigat libertatea. Tu ti-ai castigat dreptul la un partener mai bun. El, in schimb, si-a pierdut dreptul de a te avea. Te-a pierdut datorita greselii lui (presupun.)

| SoulReaper a răspuns:

Mai am inca un lucru de intrebat, pentru a-mi face o privire generala la personalitatea ta. Ce gen de muzica asculti, mai exact, si ce ascultai inainte? Rock, pop, balada, rap, metal, folk, country? Pentru ca stilul de muzica poate avea o amprenta imensa asupra personalitatii unei persoane. Nu stiu cum dar eu am scapat de acea amprenta. Ascult metal si muzica dura, dar sunt mai calm decat multe persoanehappy Oricum, te rog sa imi dai un raspuns, daca ai cum.

| Elle1470 explică (pentru SoulReaper):

Am lasat dragostea deoparte. Dar au ramas amintirile care ma urmaresc...El nu pot sa spun ca a pierdut mare chestie [ pe mine ] pentru ca nu m-am considerat niciodata " cineva special".Si... au fost greselile amandurora. Nu pot sa spun ca eu sunt nevinovata.Am si eu partea mea de vina. Acum ies cu prietenii tot cand am timp, dar nu prea le arat cum ma simt, asa ca oarecum ma inchid in mine si de multe ori scriu tot felul de mici poezioare cu ce-mi vine in minte pe moment.Si in legatura cu sportul, am facut cam 2 ani de inot, dar m-am lasat din lipsa de timp si ca momentan trebuie sa ma axez pe scoala mai mult pentru ca am un an greu.Foarte greu. Multumesc din suflet pentru sfat. Pentru 15 ani gandesti destul de intelept ^^.

| Elle1470 explică (pentru SoulReaper):

Ascult rock,heavy metal. Tot ce tine de genul asta de muzica. Partea ciudata e ca nu se poate spune ca sunt o indiferenta,rebela etc cum sunt de obicei rockerii. Ba chiar sunt foarte sensibila,emotiva,visatoare, timida, imi pasa de tot si am incredere prea multa in oameni.Si ascult rock de vreo 2 ani...Inainte ascultam countrythinking [ scuze pentru intarziere, apropo ^^ ]

| SoulReaper a răspuns (pentru Elle1470):

Nu e absolut nicio problema de intarziere.

Personalitatea ta imi aduce aminte de cum eram eu inainte. Ai un potential foarte mare. aca obtii putina incredere, ai sa vezi ca o sa ti se deschida o noua usa. Ti se va schimba viata considerabil. Din cauza timiditatii si lipsei de increderee nu am fost acceptat de colegi in 3 din cele 4 scoli in care am fost. In cea de a patra am pus piciorul in prag si nu mia mai pasat atat de mult de cum ma vad altii. Atunci mi-am recapatat cel mai mult increderea. Bine, la mine e alta chestie, pentru ca in primul rand am incredere de la campionate, pentru ca daca am vazut ca amcastigat nu mi-a mai fost teama.

Oricum. Incearca sa te deschizi prietenilor.Si totodata, sa vezi care iti sunt prietenii adevarati.

Exista o vorba. Cunosti 1000 de oameni. Din ei 100 ii cunosti mai bine. Doar 10 dintre acestia te cunosc EI pe tine. Insa 3 sunt prieteni adevarati. Incearca sa iti gasesti acest 2, 3, 4 sau cati sunt prieteni adevarati si sa iti impartasesti sentimentele cu ei. Poate ai sa razi, dar ei te pot ajuta cu multe. Mi s-a intamplat sa sufar din dragoste, logic, dar ei m-au ajutat. In momentul cand le-am spus ce s-a intamplat, am primit un raspuns de genu... "Gata, nu mai tine. Maine vezi cum faci si iesi din casa ca te bat. Te duc undeva, la biliard, in parc, oriunde. Il luam si pe x, si pe y si pe z. Daca nu iti revii, te fac eu sa iti revii".

Mai e o alta zicala. De cele mai multe ori, un prieten iti e mai apropiat decat un frate.
Frate, frate, dar branza e pe bani. Totusi, prietenii iti sunt mereu alaturi.

Muzica rock si metal, daca tot zici ca asta asculti, e exact ce ascult si eu. Incearca sa gasesti partea activa din ea, nu cea depresiva.In tot raul este putin bine. Sau cum era alt proverb, "Tot raul spre bine". Da, stiu multe proverbe, ca mama numai in proverbe vorbeste... Oricum. Incearca sa gasesti binele in orice.

Exemplu.
Ai obosit. Ai plecat de la scoala acasa. E rau, pentru ca ai obosit. E rau pentru ca nu stii ce se preda. Dar totusi, macar ai putin timp sa iti revii ca a doua zi sa iti fie mai bine la scoala.

Sau

Esti la antrenament, incerci din greu sa faci ceva. Te antrenezi cat poti de mult. Ai dureri peste tot, dar continui. Totusi, partea buna a lucrurilor este ca devii mai buna la ceea ce faci.

Si in principal. Te-ai despartit de el. Suferi. Probabil sufera si el. Dar totusi, priveste partea buna a lucrurilor. Daca v-ati despartit, inseamna ca nu va intelegeati, corect? Iubirea nu poate continua daca nu exista intelegere.

Si un ultim sfat, daca il poti urma.
Tine legatura cu el. Ramaneti prieteni. Daca iti refaci legatura cu el, dar DOAR ca prieteni, ai sa vezi ca nu te va mai interesa de despartire si te vei simti mai bine. Aproprie-te de el intr-o maniera diferita.

Si multumesc de complimenthappy Multa lume mi-a spus ca gandesc mai matur, dar uneori imatur, de exp cand sunt cu prietenii nu mai gandesc maturlaughing

| Elle1470 explică (pentru SoulReaper):

Nu e nimic rau in faptul ca vorbesti in proverbe. Pot sa spun ca am cam 2-3 persoane in care am deplina incredere.Si... " Prietenii iti sunt aproape mereu" => As completa cu " prietenii adevarati" pentru ca cei falsi si foarte falsi iti intorc spatele in cel mai dificil moment.

Ok,se mai cearta lumea,dar nu poate fi totul numai lapte si miere. Uneori felul in care se comporta cineva dupa o cearta,ne poate apropia sau departa de respectiva persoana. Spre exemplu,eu, daca ma cert la telefon cu o prietena foarte buna care imi este si colega, ba ii trimit un mesaj in urmatoarele 2 minute in care imi cer scuze, ba o sun eu inapoi si imi cer scuze. Nu suport sa fie oamenii, la care tin si pe care nu vreau sa ii pierd, suparati pe mine.

Da. Ne-am despartit si doar eu am suferit. Pentru ca el mi-a dat impresia si am acea impresie din ce in ce mai tare ca nu a tinut niciodata la mine cu adevarat. Pun accent pe Niciodata! M-am atasat ca o proasta de el si cu greu mi-am revenit. Si nici acum in totalitate. [ am fost de 3 ori cu el! Si cand a vazut ca ii merge cu mine. A continuat si a 2-a oara, si a 3-a,etc. ]. Intr-adevar,aveam momente cand nu ne intelegeam complet,dar ne ascultam,eu ii mai dadeam cate un sfat,el reusea sa ma faca sa zambesc mereu. Printr-o simpla propozitie,un zambet aparea pe fata mea. Avem multe chestii in comun. [ inclusiv muzica.] si multe chestii ciudate si dragute pe care nu le-am mai intalnit. Printre atatea asemanari,suntem foarte diferiti.

Din faptul ca eu sunt o visatoare,rezulta oarecum ca ma indragostesc repede,dar poate fi ceva artificial pana realizez cu adevarat ce-i cu sentimentele mele. Am pastrat legatura si o pastram in continuare. Doar ca el de multe ori nu are chef de mine si nici eu de el. Ba suntem amandoi stresati,ba pur si simplu nu avem chef unul de celalalt. Am multe pe suflet sa-i spun, dar nu pot. Pur si simplu nu reusesc. Decisesem de prima data ca ramanem prieteni orice s-ar intampla.

Si mi se pare oarecum normal sa altfel cu prietenii. Nimeni nu prea are timp si chef de filozofi intr-o gasca. [ glumeamhappy Nu o lua personal ] Nici eu sunt la fel cand sunt cu prietenii pentru ca uit de mine si ma simt bine cu ei /ele.

[ Am incercat sa pastrez ordinea raspunsurilor in paragrafe laughing) ]

Aaa, si multumesc si eu de complimentul de la inceputul raspunsului de mai sus ^^