| HaHaGirl a întrebat:

Hey hey TpU am 19 si am o problema grava dupa o noapte fierbinte am aflat ca sunt insarcinata era bine sa am simptome sau cu un test de sarcina dar eu sunt model si boy friendu meu la fel eram la o sedinta cand am lesinat mi-am revenit am ajuns acasa si l-am trimis la farmacie sa-mi ia 5 teste dupa ce m-am gandit ca poate o fi asta le-am facut, toate pozitive speriati amandoi va dati seama e greu, am fost la ginecologul meu si am aflat ca am cam 2 luni jumaate si cei de la agentie si prietenele mele si iubitul meu mi-a cam zis ca am pus pe mine dar eu am zis ca sunt mai mancacioasa de la stres dar erau poftele mele sau ale copilului de fapt nu stiu ..problema e ca vreau sa nu afle nmn in afara de mine si el in niciun caz cei de la agentie dar deja am burtica si vreau sa avortez dar mi-e frica...ce sa fac? la 2 luni jumate e deja mult si nu vreau sa renunt la modeling dar nici la copil pentru ca e un suflet el zice ca sunt tanara si frumoasa si o sa fac copii mai incolo(are 20 face in octobrie eu in decembrie)ii e usor ca nu-l are el in pantece sa vada cum e stiu ca are dreptate dar mi-e frica de avoort dar ....trb sa aleg intre viitorul meu si copilul meu cum sa aleg ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Bimmer a răspuns:

Felicitari pentru prietenul tau. Doamne ajuta sa ai si tu acelasi gand. Daca erai din Timisoara, jur ca acceptam sa fiu nas. Cred ca mi-au fost ascultate rugaciunile... urmeaza gandul prietenului tau...si doar de bine o sa ai parte. Dumnezeu asa te rasplateste ca nu il avortezi, de nici nu iti poti imagina. Ma bucur ca ai fost pe la Biserica. Bravo, esti pe calea cea bunahappy sunt mandru de tine

108 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Draga mea, copilul e deja mare...o sa il rupa doctorul in bucati, daca erai in primele 2 saptamani mai ziceam, dar asa e foarte riscant.Gandeste-te ca daca alegi cariera,poate vei intampina probleme de sanatate dupa avort,iar atunci nu vei mai avea nici una. Daca iubitul tau te sustine,atunci e si mai bine.
Copilul e deja mare, asa ca nu avorta, mai bine du-te la un control si vezi daca este copilul sanatos.
Daca ai si o situatie financiara buna, o sa fie si mai simplu si poate nu te va afecta in cariera.
Crede-ma o sa fii mai rasplatita daca faci copilul, decat daca alegi cariera. Daca esti ambitioasa o sa poti sa le faci pe amandoua....Bafta!

| HaHaGirl explică (pentru Nextone):

Cum sa le fac pe amandoua cu burta la gura cum pozez eu pentru reviste la 5 luni deja am kg in plus 3 si lumea imi zice sa scap de ele cumm zi? cum ma expun eu in lenjerie cei spun copilului cand va creste cand voi pleca din tara stii scumpo/scumpule mama pleaca la serviciu tu ramai cu bona cum sa fac asta sa-l fac si apoi sa-l creasca alta eu am trecut prin asta stiu ce inseamna sa nu-t fie mama alaturi sa fie plecata cu afacerile si tu sa stai cu bonele acasa

| Analytical a răspuns:

Nu stiu de ce am vaga impresie ca esti o "nehalita". Invata sa scrii copil rasfatat de 19 ani. Vrei facultate? Huuh, cred ca platita si aia, cu ceva. Uite, nu ma intereseaza viata ta, cu a ta fa ce vrei, dar nu risca un suflet pentru ca tu ai fost inconstienta pentru o secunda. In caz ca e adevarata povestea, ca mare tam-tam mai faci pe aici. Tu deja stii ce sa faci dar mai si vi sa te smiorcai. Degeaba ai frumusete daca n-ai cap. Degeaba ai bani daca nu stii sa-i folosesti. Oricum eu raman la partea dubioasa. Deasta nu stau sa-ti trancanesc filosofii de ce si ce sa faci. Gandeste-te o secunda, atat merita si fiinta aia din partea ta(in momentul de fata) la el si nu te mai gandi atat la tine. Esti o egoista si mai si latri.
Nu mai spune macar atatea aberatii, ca te ingrasi, ca nu mai pozezi ca. Oricum mi-e mila de-o mama ca tine. Poate pe la 29 nu o sa-ti mai dea Domnul copii, te-ai gandit? Nu, esti prea blonda in momentul de fata.

| HaHaGirl explică (pentru Analytical):

Am o medie foarte mare la facultate fac o facultate de stat nu privat fara sa dau vreun ban nu sunt deloc rasfatata nu ma cunosti deloc dar punete in locu meu sa ai 19 ani si sa fii insarcinata te mai uiti tu cum scrii pe un site nici macar nu-mi pasa daca ies pe strada in pijamale sau in chiloti daca ai fi in locu meu ai stii cum ma simt eu dar judeci fara sa gandesti da poate oi fi egoista dar numai eu stiu cat am muncit sa ajung aici nu e asa usor sa mananci un cub de ciocolata pe luna ca sa nu te ingrasi daca ai venit sa ma judeci atunci mai bine nu raspundeai om inconstient ce esti oi fi eu aia inconstienta ca l-am facut dar nu-s nici prima nici ultima si chiar nu stiu ce sa fac cu el, intotdeauna mi-am dorit sa am tot ce-mi doresc dar eu ma gandesc la el pentru ca eu am crescut fara parinti am stat cu bonele acasa si nu vreau ca copilu meu sa creasca la fel

| Analytical a răspuns (pentru HaHaGirl):

Ok, virgula, punct unde-s? Am inteles prin ce treci. Si eu am 19 ani dar nu sunt atat de inconstienta. Imi pare rau dar acum va trebui sa suporti cumva consecintele faptelor tale. Viata nu ne iarta. Nu te judec, nu am dreptul, ci vorbesc asa pentru ca ma ingrozeste gandul pierderii unui copil. Pardon omorat! Oricum, deja toti de aici ti-au spus ce sa faci, sfaturi ai primit ramane la atitudinea ta ce vei face. E viata ta nu a noastra. Nu sunt lipsita de sentimente dar nici nu pot sa te aplaud, imi cer scuze. Nu-mi pot imagina clar prin ce treci pentru ca nu sunt in situatia ta, eu mai bine m-as arunca de pe ceva decat sa omor o fiinta. Draga mea, pe pamant toate trec, nu conteaza nimic aici. Azi esti, maine nu. Si gandul ca ai vrut sa-l avortezi o sa te chinuie tot restul vietii. Nu mai zic sa afle copilul. Cunosc un caz, si cand a crescut era distrusa stiind ca mama ei a vrut s-o avorteze. Cel mai crunt sa nu fi dorit. Tu esti dorita, gandeste-te ce ai face daca nu ai fi? Nu poti. Omul doar atunci cand nu are, atunci intr-adevar simte lipsa. Ai grija de copil, e un dar divin. Eu abia astept sa devin mama, sa-l iubesc indiferent din imprejurarea in care ma aflu. Nu conteaza, doar el. E greu, poate, dar daca esti si sustinuta nu vad de ce te temi atat. Bani ai, conditii, te rog din toata inima sa tii la el mai presus decat orice. Rana din suflet nu ti-o vindeca toti banii din lume, crede asta. Ai grija de voi.

| HaHaGirl explică (pentru Analytical):

Nu s-ar pune problema sa-i zic asa ceva ca as fi vrut sa-l avortez l-as iubi neconditionat il iubesc deja sau asa cred oricum am un sentiment ciudat dar placut pentru acest copil... daca l-as face ar fi iubit de catre amandoi dar copilu tot copil ramane nu ar intelege cand ii zic ca trebuie sa plec mi-e frica ca nu cumva cand va avea 1 an 2 nu mar recunoaste ca mama as fi o necunoscuta poate iar spune mamaa uneia dintre bone cum faceam eu, i-am spus si ii spun si acum mama primei mele doici pe care o iubesc foarte mult a fost tot timpu langa mine ma cunoaste mai bine ca mama si nu ma dori atat de mult sa devii mama ca nu stii cum e sa fii cu un copil in pantec si cu un gand ca al meu oricum cred ca o sa-l pastrez dupa discutia cu doctorul si cu preotul cred ca o sa-l tin iubitul meu e de acord mai ramane sa vb cu parintii trebuie sa mai vb odata cu iubitul meu si dupa o sa va spun daca il pastrez sau nu, nu stiu cand o sa va spun

| Azµre a răspuns:

Dacă atât vă duce capul... fă avort acum ce vrei să faci? ai un cămin? ai un salariu bun? ai un viitor asigurat ca să poți face un copil? crezi că partenerul este alesul? gândește-te bine! e viața ta!

| HaHaGirl explică (pentru Azµre):

Am bani de sa cumpar un bloc cu tot cu oamenii in el parintii mei au o fabrica de mobila o firma de contabilitate si o sala de fitness am bani am iubit(tatal copilului) amm un job sunt model castig foarte bine am un minie cooper un apartament intr-o zona rezidential din bucursti iubitul meu e la fel ca mine parinti nostri sunt asociati nu e asta problema

| Azµre a răspuns (pentru HaHaGirl):

Atunci de ce mai vii să te plângi? dacă ai cu ce să îl crești, crește-l numai pune întrebări străinilor și nici nu lua sfaturi de la ei!
Dacă tu vrei să îl ții, ține-l! dacă nu la revedere. Faci ce vrei e viața ta, gândește dracu că de aia ai 19 ani!

| HaHaGirl explică (pentru Azµre):

La 19 ani vreau sa ma distrez si sa-mi termin facultatea nu sa am un copil tinut de 5 bone pentru ca noi 2 trebuie sa filmam sau pozam prin alte tarri

| Oana92 a răspuns (pentru HaHaGirl):

Pai si atunci care e problema? fa copilul ala si apoi te poti intoarce la modelling, nu ai fi prima si in mod cert nici ultima care face asta, sunt atatea modele celebre care s-au intors pe podium dupa ce au facut un copil!

| gabriela2201 a răspuns (pentru Azµre):

Nu asculta HaHaGirl! NU AVORTA! In afara de faptul ca este primul copil si risti ca dupa avort sa nu mai poti fi niciodata mama, nu-i asculta pe baieti, ei nu stiu cum este sa fii responsabil pentru o viata inca ne-nascuta; Mi se pare ciudat ca ti-a spus:"Esti frumoasa, poti face copii mai incolo" -mi se pare ca te trateaza cu indiferenta si nu ai garantie ca se va insura cu tine; Cum a spus si Bimmer, si mama ta putea sa-ti faca la fel dar te-a iubit dinainte sa te nasti; Ai parinti, ai sprijin, si mai ales ca mergi la o agentie de modeling mie imi indica faptul ca ai o situatie financiara cel putin medie, nu traiesti cu 500 lei/lunar; Plus, vei fi o mama tanara si copilul te va respecta pentru faptul ca nu l-ai omorat desi erai nepregatita sa-l concepi la 19 ani!

| HaHaGirl explică (pentru gabriela2201):

Nu mia- zis ca-s frumoasa si ca pot sa-i fac mai incolo dar mamaa mea ma dorit parintii mei m-au dorit dar copilu asta nu este dorit eu deja il iubesc pentru ca e parte din mine si simt si ca tatal lui la fel pentru ca altfel nu ar avea atata grija de noi spre ex asnoapte mi-a fost foarte rau si nu a inchis un ochi a stat cu mine toata noaptea mi-a facut ceaiuri mi-a dat pastile ma ducea la baie sa vomit pentru ca nici sa merg nu mai puteam nu ma indoiesc de iubirea lui, nu traiesc din 500 lei pe luna traiesc din cel putin 2000 -3000 de euro si am tot ce vreau ...astazi am simtit un sentiment ciudat am fost la mall sa ma mai relaxez si am dat peste un magazin de copil si am intrat sa ma uit putin si am vazut o gramada de hainute si papuci pentru copiii atat de mici si ma gandeam ca el e nevinovat e o greseala pe care noi am comiso parintii lui noi suntem de vina dar cum sa repar asta cum sa fac in continuare ce-mi place si sa pastrez si copilul nu as vrea sa-l pastrez si sa-l chinui pentru ca eu nu am timp nici sa mananc sunt zile in care beau cafeaua de dimineata si apoi apa toata ziua din ce sar alimenta copilu asta nu vreau sa-l nasc cu probleme pentru ca ar fi o povara si pentru mine si pentru el v-am spus ca am o viata foarte haotica nu am un program fix pe mine ma suna spre ex la 2 noaptea si-mi zice maine dimineata la 6 sa fii la aeroport plecam nu stiu unde nu am un program fix la facultate merg doar la sesiuni si am prietene care imi dau notitele incerc sa ma impart intre job facultate iubit si timpul meu liber

| HaHaGirl explică (pentru Oana92):

Da dar aveau intre 26-si 34 de ani eu am 19 sunt un copil mai mare care ar avea un copil nu ma simt pregatit sa ies cu un copil in parc sora mea are 4 ani e ca si cum as iesi cu sora si fica in parc sau fiul

| Bimmer a răspuns (pentru HaHaGirl):

Nimic nu te motiveaza sa ucizi copilul! Inceteaza sa te mai pui pe tine pe primul loc! Ce e asa de greu sa intelegi ca nu mai conteaza viata ta asa de mult? ...pe primul plan este copilul! NU TU! Ai bani din ce sa traiesti, las-o mai moale cu activitatile ca nu mori de foame. Ia-ti 3 zile de odihna si gandeste-te foarte bine ce alegi! Omori un om sau ramai cu cariera ta. Gandesre-te ca frumusetea e trecatoare. Fericiti copii care au pari tii tineri...asta sa tii minte. Doamne ajuta

| HaHaGirl explică (pentru Bimmer):

Adica e ca si cum mi-ai zice fa copilu si dupa poti sa mori cum sa nu conteze viata mea

| Bimmer a răspuns (pentru HaHaGirl):

Iar m-ai inteles gresitsad cred ca nu m-am exprimat bine...eu ma refeream ca nu trebuie sa te pui pe tine pe primul loc ca vai ce faci cu copilul...nu fa avort si lasa grijile pe seama Lui Dumnezeu.

| Azµre a răspuns (pentru gabriela2201):

Lasă-ne că ne-ai plictisit...

| gabriela2201 a răspuns (pentru Azµre):

Daca esti asa plictisit/a de ce mai simti nevoia sa intri aici sa vezi cine a prezentat un punct de vedere diferit de al tau?
Si exprimarea asta la plural (" lasa-ne", "ne-ai plictisit") nu impresioneaza pe nimeni; esti asa de sigur/a pe tine incat iti spui parerea in nume colectiv; sper ca esti fata sincer, pentru ca niciun baiat adevarat nu ar comenta la un argument diferit de al lui.

| Azµre a răspuns (pentru gabriela2201):

Există păreri și păreri, așa că numai comenta, fiecare cu concepția și ideile lui, ai impresia că la 19 ani e pregătită să aibă un copil? și cu un necunoscut practic! n-ai cum să cunoști o persoană în doar 2-3 ani. Nu vezi că bate câmpii, are bani, are servici, le are pe toate dar nu e sigură că vrea un copil. Dacă era sigură numai posta întrebarea.

| HaHaGirl explică (pentru Azµre):

Esti tu prost ca rezolvarea am gasit-o nici macar n-ai inteles intrebarea sunt cu baiatu asta de aproape 2 ani il cunosc suficient cat sa-mi dau seama daca ma iubeste sau nu daca vrea copilu asta

| Azµre a răspuns (pentru HaHaGirl):

Hai sictir, dacă îți dăteai seama numai postai întrebarea.

| HaHaGirl explică (pentru Azµre):

Am vb cu cineva de aici care mi-a deschis ochii daca esti asa prost dc ai mai raspuns la intrebare

| milan9 a răspuns:

Încă din stadiul prenatal, copilul este 100% capabil să simtă durerea pentru că are deja format un sistem nervos functional încă din săptămânile PATRU-CINCI (din 40 cîte sunt de toate)!

Dacă strigătul disperat al pruncului, nu este auzit de mamă, asta nu înseamnă că el nu suferă şi nu simte absolut totul!

| milan9 a răspuns:

Scuze, dar părerea mea este că, dacă cineva NU POATE EXPERIMENTA PE PIELEA SA CHIURETA, atunci măcar să încerce să își imgineze ce vor simți persoana sfâșiată cu forcepsul (SILENT SCREEM –strigătul mut-; de ce documentarul spune tocmai "mut"? Pentru ca mama sa nu-l aude, nu se gândește momentan la el, dar dupa regretabila sfâșiere în chinuri a micuțului, nu va putea uita de el decât dacă-și va împietri cu totul sufletul):

http://www.youtube.com/watch?v=gON-8PP6zgQ
http://www.youtube.com/watch?v=NXsXVcRvzCU

| OoBunnyoO a răspuns:

Daca nu ii poti oferi un viitor stabil copilului mai bine avortezi. Eu sunt de parere ca mai bine avortezi de la inceput decat sa chinui toata viata un copil. Gandeste-te bine si pune in cumpana avantajele si dezavantajele nu numai pentru tine, dar si pentru copil.

| HaHaGirl explică (pentru OoBunnyoO):

Am bani destui o/il fac vedeta in america dar nu am timpp de un copil acum

| Bimmer a răspuns (pentru HaHaGirl):

Dumnezeu ti-a dat bani....ai cu ce sa il intretii...o sa fie la inceput putin mai greu, dar mai tarziu o sa imi multumesti. Ti-am spus vorbeste cu un Preot de la o Manastire din zona. Du-te singura si vorbeste cu el, cere-i un sfat si te indruma exact cum trebuie.

| HaHaGirl explică (pentru Bimmer):

Cred ca mi-ar fi mai usor daca si edi(iubtul meu)ar decide cu mine dar il inteleg si pe el da nu stiu ce o sa fac

| OoBunnyoO a răspuns (pentru HaHaGirl):

Problema este ca un copil nu are nevoie numai de bani. Poti sa ii oferi timpul necesar, o familie stabila? Aici sunt intrebarile. Copiii nu au nevoie numai de bani eu nevoie de suportul si atentia parintilor.

| Bimmer a răspuns (pentru HaHaGirl):

Atunci, mergeti amandoi la Manastire sa vorbiti cu un preot, daca vreti si separat. Eu asta sustin: SA PASTREZI COPILASUL! Mai mult eu ce pot sa fac? Decat sa ma tin de tine, si sa il pastrezi. Plus ca nu o sa fie chiar asa de greu pentru tine, pentru ca ai banuti, ai tai au banuti. Si Dumnezeu te ajuta daca il pastrezi...crede-ma ca sunt N cazuri. Si cunosc oameni care ii multumesc ca au primit un copilas chiar daca este la varsta asta. Poate asa a fost sa fie, si poate e singura perioada in care poti avea copii...te-ai gandit la asta? Poate mai tarziu o sa iti mai doresti, si nu o sa poti sa ai din motive medicale. Si atunci sa vezi cum ii multumesti la Dumnezeu pentru ca nu l-ai avortat.

| HaHaGirl explică (pentru OoBunnyoO):

Pai asta zic ca el ma intreaba unde pleci mami pai stii plec sa fac poze iar tu ramai 5 bone acasa nu am timp sa ma ocup de el degeaba te gandesti ce face puiul tau acum daca nu esti langa el eu asa am crescut cu 3 bone pentru ca parintii mei erau plecati mereu cu afaceri si iubitul meu la fel ca suntem din aceeasi clasa sociala

| HaHaGirl explică (pentru Bimmer):

Cum sa fie ca asa a fost tu nu intelegi ca copilu asta a fost nu stiu poate zic prea dur dar a fost conceput din greseala nu ne-am dat seama ce facem am facut-o si dimineata cu durerea ingrozitoare de cap m-am trezt goala sub un cearceaf in bratele iubitului meu pe moment am zis ca am comiso am comiso dar dupa 2 luni jumate numai zic asta

| Bimmer a răspuns (pentru HaHaGirl):

happy Dumnezeu crezi ca ingaduia sa ti se intample asta? Totul vine cu un scop. Poate prin acel copilas tu te mantuiesti.

| HaHaGirl explică (pentru Bimmer):

Dar imi distrug viata si pe a mea si a copilului si al tatalui

| Bimmer a răspuns (pentru HaHaGirl):

NU! Tocmai ca iti distrugi viata facand avort! Intrii intr-o depresie, Doamne fereste, te mai si sinucizi, si esti in iad direct...pe vecie! Asta e problema care nu o intelege lumea...Toti pun accent pe viata asta fara a invata sa fie mai buni, sa nu faca avorturi, sa fie mai calculati in tot ceea ce fac. De ce nimeni nu pun accent pe viata viitoare? pentru ca este VESNICA! Iti poti imagina ce e aia? sa fii vesnic in iad, fereasca-te bunul Dumnezeu de asa ceva. NU te baga singura in groapa. Roaga-te, ti-am mai spus.

| HaHaGirl explică (pentru Bimmer):

Doamne cu toate replicile astea cu Dzeu ma sperii si mai tare nu ma mai afunda si tu ca sunt destul de departe de mal

| Bimmer a răspuns (pentru HaHaGirl):

Nu vreau sa te sperii... vreau sa te aduc aproape de mal, de linia de plutire, de adevarata viata. Uite aici un articol, este putin dur, dar te rog sa il citesti. Eu trebuie sa ies. Poate ne mai vedem prin mesaje pe TPU! Sa imi spui ce te hotarasti, dar te rog asculta-mi sfaturile. Nu te invat prostii. Dumnezeu sa fie cu tine, si sa te lumineze si pe tine, si pe prietenul tau.

http://www.narcisvirgiliu.ro/blog/mami-de-ce/

| HaHaGirl explică (pentru Bimmer):

M-ai facut sa plang si sa ma gandesc pentru prima data la copilul nostru intr-o pozitie pozitiva o sa ma gandesc foarte bine inainte de a face ceva, cred ca simtit si el/ea emotiile mele pentru ca dintr-o data mi s-a facut rau e primul simtom pana acum niciodata de cand sunt gravida nu am avut vreo stare dinasta dar daca pastrez sarcina cum le spun celorlalti? acum poate zici ca-s nebuna dar am o obsesie de imaginea mea si vreau sa stiu dupa sarcina asta daca AR FI s-o tin corpul meu o sa sufere mult adica sa mi se lase sanii vergeturii altele? cu siguranta n-as alapta copilul dar am un corp aproape perfect si n-as vrea sa-l stric boy fiendul meu deja rade de mine zice ca daca mi se lasa sanii am si implanturi vezi e usor sa fii baiat sa critici doar dar numai eu stiu cat e de greu sa mananc un cub de ciocolata pe luna si crede-ma iubesc dulciurile si acum daca pastrez sarcina as pofti la toate si m-as ingrasa si nu vreau ca de la 48 de kg sa ajung la 70 deja ma sperie numai nr

| Bimmer a răspuns (pentru HaHaGirl):

Pentru inceput pastreaza copilul. Sora mea a nascut acum 10 luni. Incepe sa slabeasca pentru ca mananca mai putin, dar nu a tinut deloc regim alimentar. Sa il alaptezi! Ii dai sansa sa fie sanatos. Imi cer iertare ca te-am facut sa plangi, dar pozele de acolo prezinta ceea ce te sfatuiesc altii sa faci...adica avort. Citeste si articolul. Slabesti dupa sarcina cat vrei tu, dar pastreaza sufletelul ala mic si dlag. Sincer m-as oferi sa fiu nas la botez, dar nu stiu localitatea de unde esti, deci cred ca iasa din discutie asta.

| HaHaGirl explică (pentru Bimmer):

Sunt din Bucuresti si nu cred ca pot alapta din cauza implanturilor nici nu prea vreau pentru ca am citit acum ca nu se lasa de la sarcina cat se lasa de la alaptat deci milupa e pe raft oriunde daca ar fi sa fie eeh in perioada asta am cam plans din orice eram nervoasa tot timpu nu stiam dar femeile insarcinate cica sunt mai sensibile suntem 2 nebuni pentru ca deja ne gandim la nume dar nici nu stiu daca-l pastram ..doamne ce greu e oricum cred ca maine fac o vizita pe la ginecolog sa-mi zica de chestia cu avortu

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Ţi-a plăcut să uţa-uţa.
Acum suportă.
Eu zic să nu faci avort. Te rog să nu faci prostia asta.
Pe curând!

| HaHaGirl explică (pentru PedoBarbie):

Daca ma ajuti tu sa-l cresc si sa-mi dai din timpul tau liber il fac ce nu intelegeti ca daca as avea timpul necesar sa-l dedic unui copil l-as face dar asa nu am timp si nici nu vreau sa stiu ca am omorat un suflet

| PedoBarbie a răspuns (pentru HaHaGirl):

Te ajut cu mare plăcere, dar mai bine te-ar ajuta boyfriend-ul că cu el la-i făcut nu cu mine.
Dacă nu vreţi copii nu faci ***. Dar voi mereu uţa-uţa şi când vine copilul îl omorâţi. Nu cred în Dumnezeu, însă mi se pare crud să omori o fiinţă chiar dacă ea nu s-a născut încă. În momentul în care îţi începi viaţa sexuală trebuie să fi conştientă că v-a venii şi un bebe mai devreme poate decât vrei.

| Alcyon a răspuns:

Din cate vad, tu esti deja decisa ce sa faci. Nu vad de ce ai mai deschis topicul. Tu esti singura ce poate lua o hotarare. Daca nu-l vrei, fa avort si gata. Nu-l face doar asa, ca s-a intamplat sa ramai gravida... si pe urma sa-l neglijezi si sa ajunga un ratat.

| Alcyon a răspuns:

Lasati-o in pace, cu iadul vostru! Toate femeile fac avorturi, ca doar n-or sa se apuce sa creasca zece copii, ca negrii din Africa! N-o mai speriati cu basmele voastre, ca n-o sa vina nimeni din cer sa-i creasca copilasul. Copiii nedoriti au probleme mari mai tarziu. Am vazut astfel de situatii si stiu.

| Bimmer a răspuns (pentru Alcyon):

Alcyon...mai bine facea avort micata....ca azi nu scriai aberatiile pe care le scriiwinking tu stii ce inseamna avort? UCIDERE! asa ca ura si la gara. Nu ai tu ce sfaturi sa dai, ca oricum nu se rezuma totul la bani! ci si la pacate, mapetz cu 2 ochi ce esti.

| Alcyon a răspuns (pentru Bimmer):

Ce urat vorbesti! Sa-ti fie rusine! Te dai mare crestina si vorbesti ca un vagabond de pe strada! Din cate stiu, crestinii ar trebui sa fie iubitori, nu sa-i insulte pe ceilalti. Ce-mi plac "credinciosii" astia, care o fac pe lupul moralist! Mai bine roaga-te pentru pacatele tale, ca ai destule, cu siguranta.

| Bimmer a răspuns (pentru Alcyon):

Si cretinii au o limita. Ma rog si pentru ale tale, nu iti fa tu griji. Dar ce nu inteleg eu este ca afirmi unele aberatii si cand cineva te ia la impins vagoane, tot el e cel rau...ca tu de fapt nu ai facut nimic. Interesant unde se indreapta tineretul din ziua de azi. In fine, poti sa vorbesti ce vrei, stii vorba aia...cainii latra si caravana trece. Sa auzim numai de bine. Doamne ajuta la fatuca asta sa nu faca avort. Rugati-va pentru ea.

| buzeduulci a răspuns (pentru Bimmer):

Made my day!laughing

| Bimmer a răspuns (pentru buzeduulci):

Adica?

| HaHaGirl explică (pentru Bimmer):

Nu stiu sigur daca o sa avortez astazi am fost la doctor am vb despre asta si la fel m-a trimis acasa sa ma gandesc am fost apoi sa ma linistesc dar mi-am adus aminte de vorbele tale si m-am dus la biserica nu dau prea des pe-acolo si imi pare rau pentru ca orice as fface nu i-as putea multumii lui Dumnezeu pentru tot ce mi-a dat si preotul a zis ca este un foarte mare pacat sa-l avortez dar este un pacat sa-l fac si sa-l las de izbeliste si sa nu-l cresc eu ...eu asta imi doresc sa fac un copil si sa stau cu el non-stop dar acum nu pot nu am timpul necesar am vb cu iubitul meu si a spus ca si el s-a gandit foarte bine (azi am stat despartiti ca sa ne gandim in pace ce sa facem) si a spus ca sa-l pastrez a zis ca daca tot la facut dc sa-l aruncam...el e deja atasat de el si eu incep sa-l iubesc pentru ca e parte din mine si din el nu e facut cu un tampit sau vreun golan e facut cu o persoana care ma face fericita si ma simt foarte bine ..in fine cert e ca-l iubesc foarte mult deci cred ca pana la sfarsitul saptamanii trebuie sa iau o decizie foarte grea

| HaHaGirl explică (pentru Alcyon):

Nu mi-as chinui copilul niciodata nu l-as lasa nemancat nedormit dezbracat doar ca nu ar mama si tata lui langa el in permanenta foarte rar odata la 2-3 zile cateva ore sunt plecata cu saptamanile din tara nu pot lua un bebelus de 2 luni cu mine la serviciu

| HaHaGirl explică (pentru Bimmer):

Pe bune tot timpu asta am crezut ca vb cu o femeie dar m-am inselat oricum pentru un brbat stii bine sa te pui in locu nostru cati ani ai? nu-mi zii ca esti vreun pustan de 17-18 ani ca nu te cred

| Bimmer a răspuns (pentru HaHaGirl):

Nu sunt pustan desi arat ca unul. Ti-am spus... daca vrei sa vorbim mai multe, te pot ajuta. Am 24 de ani si lucrez cu foarte multi oameni. Asta trebuie sa fac eu...

| HaHaGirl explică (pentru Bimmer):

Ce job ai cumva psiholog..pt ca sincer m-ai facut sa ma simt ususata dupa cuvintele talee si m-am mai gandit am mai vb cu cineva si cred ca maine voi incerca sa vb cu parintii nostri dar daca mama zice ca sa fac avort eu ce fac?

| Bimmer a răspuns (pentru HaHaGirl):

Noup...nu am treaba cu psihologiahappy. Iti trimit mesaj pe privat. Este pur si simplu experienta mea cu oamenii. Tu cu prietenul tau, va sustineti ideea, ca vreti sa il pastrati. Ii spui direct ca o sa devina bunicuta, si ca nici nu intra in discutie sa nu o numesti.

| buzeduulci a răspuns (pentru Bimmer):

"mapetz cu doi ochi" laughing)

| Bimmer a răspuns (pentru buzeduulci):

laughing pai nu? laughing daca era langa mine..foloseam vorba aialaughing daca iti dau un pumn te refuza 3 spitalelaughing

| buzeduulci a răspuns (pentru Bimmer):

laughing)

| Bimmer a răspuns (pentru HaHaGirl):

Felicitari pentru prietenul tau. Doamne ajuta sa ai si tu acelasi gand. Daca erai din Timisoara, jur ca acceptam sa fiu nas. Cred ca mi-au fost ascultate rugaciunile... urmeaza gandul prietenului tau...si doar de bine o sa ai parte. Dumnezeu asa te rasplateste ca nu il avortezi, de nici nu iti poti imagina. Ma bucur ca ai fost pe la Biserica. Bravo, esti pe calea cea bunahappy sunt mandru de tine

| Danysan a răspuns:

Ce sa iti fac -Nu ziceai tu ca esti fata rea :-p. Uite ce fac fetele rele -Glumesc. Buburuza Fi atenta -Nu e nimic anormal sa ai un Bebe - e chiar ceva unic -Unii are vrea dar nu pot. Tine cont ca e prea tarziu pentru un avort si e riscant -Plus ca ziceai ca ai o situatie financiara Buna.Un copila o sa lege relatia dintr-e tine si Iubitu tau.Nu cred ca esti prea tanara -Nu ai vrea sa iesi In baston cu copilu in parc nu?-Ca ai asteptat tu sa iti termini cariera. Sprijinita de familie poti sa iti propui si sa realizezi tot ce vrei.O sa vezi ca mai tarziu nu o sa iti para rau.Esti tanara -Stiu vrei sa iti traiesti viata, cariera blaaa -dar poti sa le faci in continuare.Cine zice ca nu? Ce daca iei o pauza de un an parca nu poti sa mai continui -Hai sa Fim seriosi.E cel mai marfa sa iesi cu baiatu /fata in club sa zicem -si sa se dea unii la voi si apoi sa afle ca de fapt sunteti mama-fica rolling on the floor.Mai gandeste-te. Oricum tu decizi ce vei face.

| HaHaGirl explică (pentru Danysan):

E foarte nasol ce zici tu desteptule vreau copii da la 28-30 de ani nu acu am 19 ani nu 29 de ani si daca n-ai citit am mai zis ca am foarte putin timp liber nu am timp de un copil cum sa pozez eu cu burtica de 5 luni esti nebun...am shotinguri unde am pozat goala cum as putea face asta aacum cum sa iau o pauza de 1AN as pierde pe putin 30.000 de euro eu nu fac poze pentru 2000-3000 de lei eu pozez filmez reclame pe 2000-3000-5000 de euro sedinta nu gandesti cat pierd eu esti baiat si nu gandesti stiu dar eu ca fata trebuie sa fac atatea sa-mi pastrez jobu sa lucrez sa-mi tin relatia cat de bine sa-mi fac timp pentru iubitul meu pentru mine si acum si pentru un copil ...cand toate astea as face copilu si ar sta cu bona acasa nu cu mama si tata nu rade ca eu nu ma pot opri din plans

| Danysan a răspuns (pentru HaHaGirl):

Nu am zis ca sun destept unu la mana -Desi suny cu mult mai mare ca tine si nu ma laud -Plus ca am si ceva facultati la activ. Daca tu care ai atatia bani te zgarii pe ochi ca o sa pierzi in Pana Mea nu stiu cate mi de euro -Bani pe care poti sa ai iei de la parinti sau ai faci si altcumva -Unde Pana Mea scrie ca poti sa catigi bine numai prin Shotinguri -Goala sau mai stiu eu cum.Informeaza-te sa vezi ca se fac bani buni si prin Shotinguri cu Mamici Sexy laughing. Plus ca esti Femeie- buburuza e de datoria baiatului sa te intretina! Nu porti COPILU lui? Vb asta pentru ca stiu cu ce se mananca o cariera in Shotting si mai stiu ca nu e cum Dramatizezi tu.Tie iti e team ca nu o sa mi Fi sexy in Pana Mea -Dar ar trebui sa Fi mandra ca dai nastere la o VIATA!

| Bimmer a răspuns (pentru HaHaGirl):

E ceva foarte normal sa te gandesti la nume. Mdeh...partea cealalta parte a tarii. Sfatul meu. Nu te gandi doar la bani, ca din cauza banilor iti pierzi sufletul daca faci avort...si eu nu vreau asta. Sa imi spui si mie ce spune doctorul. Doamne ajuta.

| Vi003 a răspuns (pentru Danysan):

Uite, vorbesti ca un om mare, Danyboy! Asa-i, o femeie trebuie sa fie mandra ca da viata, ca si-a ales un partener tocmai pentru a da viata, ca isi asuma consecintele "noptilor fierbinti".

| HaHaGirl explică (pentru Bimmer):

A zis ca e deja riscant la 2 luni jumate sa avortez dar daca chiar vreau sa avortez pot face un fel de ''cezariana'' dar asa ar fi si mai greu sa-l vad rupt in bucati doar pentru ca eu nu am fost atenta un prieten mi-a spus (au aflat cativa nu stiu de unde)ca 10 de minute de placere lasa ca si consecinte 9 luni de asteptare acum am un pic mai multa tragere spre al pastra dar acum cum le spun parintilor stiti mama tata sunt gravida

| gabriela2201 a răspuns (pentru HaHaGirl):

Sunt parintii tai si indiferent ce ai face, te iubesc si te sprijina; Stii si tu ca sunt copii foarte depravati de afaceristi sau parlamentari care au savarsit fapte infractionale si penale, iar parintii lor i-au scos basma curata punandu-si totul la bataie, asa ca mama si tata nu sunt gardieni de inchisoare; plus ca este vorba si de sanatatea ta iar daca afla din alta parte-pentru ca la noi, la romani, serios, se afla orice- exemplu cum au aflat si cunoscutii tai, pe langa faptul ca astepti un copil si ei nu stiu o sa se simta si ignorati de tine daca o sa afle din alta parte; la fel si daca avortezi- tot se afla; Asa cum ai scris si tu, nu orice copil din Romania a primit de la parinti tot ce ai primit tu, si nu multi sunt iubiti si respectati! Nu te lasa cuprinsa de frica; cu siguranta mama ta o sa te inteleaga, pentru ca este femeie;

| HaHaGirl explică (pentru gabriela2201):

Daca as fi putut sa-l avortez cred ca as fi facut-o pe loc daca aveam 2 sapt 1 lun nu stiu dar asa am 10 saptamani de sarcina e riscant mai ales o operatie gen ''cezariana'' ar fi si ma rau ok nu-l fac chiar la 19 ani il fac la 20 ca imediat implinesc dar tot tanara sunt si da stiu ca oricum sar afla

| Crucified a răspuns:

86 de răspunsuri? Dă-o dracu, că nu ştie să se protejeze, astfel de fete merită bătute cu cureaua până le ies sângele din nas. Ce sunteţi aşa naive? Zici că a rămas mare sfântă însărcinată. A rămas şi gata, nu-i nimic uimitor. Aşa că fă avort, nu vrem încă o inutilitate de om pe planetă.

| Bimmer a răspuns (pentru Crucified):

Omule, fi serios si nu te mai agita, pentru ca s-a hotarat fata ce face. Asa ca, sfatul tau e expiratwinking bau

| HaHaGirl explică (pentru Crucified):

Oamenii prosti tot asa vor ramane deci n-ai nicio sansa sa te vindeci...desteapt-o fi in locu meu si ai sa vezi si cum a zis si bimmer am luat o hotarare...

| Crucified a răspuns (pentru Bimmer):

Sunt fată. Meah, dar tot om sunt. Sfatul meu e expirat, zici?

| Crucified a răspuns (pentru HaHaGirl):

Deşteapto*
Mă cataloghezi ca fiind om prost? Ok, treaba ta. Că nici diferenţa dintre căcat şi pişat nu ştii n-o faci. Aşa că naştere grea cu rupturi de uter.

| Bimmer a răspuns (pentru Crucified):

Băi Vacă cu cabină ce esti, ai noroc ca Dumnezeu nu apleaca urechea la toti cainii si la toate catelelewinking asa ca...ia aminte. Ca tot raul se intoarce impotriva ta. Cere-ti iertare, da urgent. Hai, baga mare

| Crucified a răspuns (pentru Bimmer):

N-am de ce. Nu-mi pasă. Pa.

| HaHaGirl explică (pentru Crucified):

Multumesc draga mea nu cred in blesteme sau alte porcarii asa ca daca doresti altuia...asta sa ti se intoarca insutit

| HaHaGirl explică (pentru Crucified):

Si vezi ca majoriatea lucrurilor pe care le spun se adeveresc de multe ori asa ca ...mai vedem cand o sa-ti vina randu

| HaHaGirl explică (pentru Bimmer):

Asta am zis si eu pentru ca nu stiu cum se face dar majoritatea lucrurilor pe care le prezic se adeveresc ...assa ca ii urez nastere usoara daca e sa nasca vreodata

| Bimmer a răspuns (pentru HaHaGirl):

Ti-am trimis mesaj privat. Raspunde-mi ca sunt tare curiosbig grin Ms

| Crucified a răspuns (pentru HaHaGirl):

yawn

| Azµre a răspuns (pentru Crucified):

Stupidă ființă... ignoră tot ce spune.

| HaHaGirl explică (pentru Azµre):

Vai dar cat sarcasm, nu ma mira sa stii ...nu cred ca tu ai facut la varsta asta sau vei face cate am facut eu...asa ca nu ma cunosti n-ai cum sa zici ''stupida fiinta'' sunt multi care ma fac rasfatata cand le zic de tot ce am dar nu e asa daca ar fi ca ai mei sa ramana fara nimic doamne fereste pe mine nu m-ar afecta pentru ca tot ce am, am din banii mei facuti cu munca me da unii o sa ziceti ca ce e asa greu sa faci poze, e greu sa nu dormi noapte e greu sa stai cel mult 5 luni pe an in tara ta nu e asa usor dar daca assa ies banii

| Bimmer a răspuns (pentru HaHaGirl):

Nu pot sa iti tirmit mesajsad da-mi tu mesaj cu id-ul tau de mess, si te bag eu in lista. Ms

| SefaTa97 a răspuns (pentru HaHaGirl):

Ma bucur ca pastrezi bebelusul! Sa ne tii la curent!

| HaHaGirl explică (pentru SefaTa97):

Mersi ca te bucuri pentru mn..credlaughing)in fine nu e un bebe sunt 2 fetite... tatal iubitului meu are un frate geaman si asa s-a ''transmis'' si la nnoi deci o sa avem 2 dditr-un fochee hee

| HueyFreeman a răspuns:

Troll. Move along people.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azure si sunZeu au cea mai mare dreptate, intai trebuie sa ai asigurat un viitor ca sa poti avea copil, pe viitor fiti mai atenti!

| NuMaContrazice a răspuns:

Crezi in Dumnezeu?

| HaHaGirl explică (pentru NuMaContrazice):

Normal ca da

| NuMaContrazice a răspuns (pentru HaHaGirl):

EL ti-a dat de toate, bani, parinti care te iubesc (chiar daca nu au timp, ei fac toate astea ca sa nu va lipseasca voua nimic), ti-a dat un corp frumos, ti-a dat un baiat care te iubeste, si acum ti-a dat un copil, un suflet pe care sa-l ingrijesti, ti-a dat o sarcina foarte importanta si placuta in acelasi timp.
De ce vrei sa-I faci una ca asta?

| HaHaGirl explică (pentru NuMaContrazice):

Pentru ca vreau sa traiesc ca orice fata de varsta mea asa cum e normal fara obligatii

| NuMaContrazice a răspuns (pentru HaHaGirl):

Se vede cat esti de imatura.Omori un om, si CINECA te v-a pedepsi pentru asta. Distrugi un suflet, e mai grav decat daca ai ucide un om de 20 sau de 80 de ani.Nici macar nu e botezat.
Treaba ta, da sa vezi tu "obligatii" mai incolo.

| Vi003 a răspuns:

Ia-ti iubitul de mana si du-te la parintii tai si spune-le prin ce treci. Cu ei langa tine iti va fi usor sa iei o decizie. Nu-i ignora, sunt cei care ti-au dat viata si ei sunt primii care vor intelege, chiar daca le va fi mai greu pentru inceput. O sa-ti fie mult mai bine daca stiu si ei, nu-i indeparta, sunt parintii tai! Ai grija de tine si nu lua o hotarare de una singura, ai prieten si spre norocul tau, ai parinti!

Răspuns utilizator avertizat
| suntZeu a răspuns:

Nu trebuie sa fi tiran sa spui ceea ce voi spune eu dar...nu lasa asta sa iti distruga viata ca asta se va intampla, un copil care nu e bine venit se va simti asta la umomendat si va deveni o povara, de ce sa nu avortezi sa iti vezi de treaba si sa faci un copil dupa 30 de ani...iti compromiti viata intr-un fel daca vei pastra acest copil, si inca ceva. Daca el cumva te paraseste tu ce faci cu un copil? nimeni nu o sa te mai vrea daca ai un copil si etc.

Si eu am fost un copil nedorit...si am aflat asta maturizandu-ma rapid si vazand situatia dintre parintii mei (despartiti) si acum nu fac altceva decat sa incerc sa fiu miezul din tot ce fac.

Nu ai nevoie de o povara acum...

| HaHaGirl explică (pentru suntZeu):

Nu ma paraseste pentru ca ma iubeste si ma sustine si acum el e langa mine si ma mangaie pe burta dar eu nu vreau sa fac copilu asta dar nci sa-l arunc si nici sa-l fac sa-l dau

| suntZeu a răspuns (pentru HaHaGirl):

Asa zice acum,dar tot timpul trebuie sa vezi in orizont nu doar ce e in apropiere, trebuie sa iei in calcul si chestia asta, poate cand se va naste copilul va veni cu replica la moda "Ma depaseste situatia, nu mai pot, descurcate!" si tu n-o sa ai ce sa faci.Parerea mea...ti-am spus-o timpul trece pentru tine si trebuie sa iei o decizie si gandeste-te bine

| Grigore666 a răspuns:

Un copil e o minune de la Dumnezeu și dacă prietenul tău te iubește cu adevarat trebuie sa ii zici nu va fi nervos și chiar se va bucura.

| Bimmer a răspuns:

NU AVORTA! Te rog, nu fa asta pentru ca OMORI un copil! desi unii nu stiu, este CRIMA! pastreaza-l si creste-l. O sa te bucuri de el, iar daca te casatoresti, Dumnezeu o sa iti binecuvinteze casnicia, si o sa iti castigi existenta din altceva...cu siguranta! Orice, dar nu avorta fata draga. Gandeste-te daca facea si mama ta la fel? Te rog, nu fa asta pentru mine. Desi nu ne cunoastem, te incurajez sa nu faci avort! Povesteste-le parintilor tai ca s-a intamplat, si ca nu vrei sa faci crima de copil. Doamne ajuta si sa auzim de bine.

| HaHaGirl explică (pentru Bimmer):

Nu pot adica nu stiu e viitorul meu si viata copilului meu iubitul meu a zis ca orice as alege pentru el e bine daca eu sunt bine el e baiat nu intelege cum e sa stii ca-ti omorri copilul e la fel de suparat ca si mine si de agitat nu vreau sa renunt la modeling e visul meu fac asta de la 3 ani vreau sa ma distrez sa-mi fac o cariera fac facultatea de regie film vreau so termin dar ma izbesc din nou de copil plus ca am facut asta inconstienta eram la un party la munte ne-am imbatat si am dat in altele eram beata cand l-am conceput ca daca eram normala nici nu-l lasam sa se atinga de mine fiind beat si el dar asa stiu ca omor un copil asa e dar e viata mea si copilul meu trebuie sa decid in maxim 2 sapt pentru ca fac imediat 3 luni si deja am brtica si atunci cand stau asa spre ex eram sambata seara cu iubitul meu si ne uitam la un film si nu stiu cum s-a facut dar m-am trezit mangaindu-mi burta si ma gandeam cum ar fi daca l-as avea e un lucru deosebit sa fii mama dar nu sunt pregatita nu stiu ce sa mai fac

| Bimmer a răspuns (pentru HaHaGirl):

Fata draga! bucura-te ca ai darul de a putea avea copii! Daca mai tarziu nu o sa mai poti face copii, sau cand avortezi, faci hemoragie interna si mori si tu. Omori si copilul, si mori si tu! Direct in iad mergi draga measad Nu este pacat asa de mare ca o sa ai copil pacatul cel mare este cel al uciderii! Roaga-te din tot sufletul si Dumnezeu te va indemna bine. Mergi si vorbeste cu un preot. Daca vrei, da-mi id-ul tau pe privat, sau pe Facebook si discutam mai multe. Lasa ce iti place, ai facut ce iti place, si uite ce ai patit. Asa ca, acuma trebuie sa faci ce trebuie sa faci, adica, sa il pastrezi. Pentru mine ca si necunoscut fa asta din iubire frateasca. Vrei sa il omori? sa il scoata doctorii bucati? sa ai remuscari si sechele toata viata ca ai omorat un omulet in tine? Gandeste-te foarte bine. Roaga-te si Dumnezeu te ajuta, nu asculta de gura lumii...care te indeamna spre omor, ca nu ei trag pacatul asta toata viata...ci TU! Doamne ajuta!

| Azµre a răspuns (pentru Bimmer):

Hai lasă-mă cu tâmpeniile astea. ai impresia că are un viitor la 19 ani? ai impresia că are un venit care să o ajute să aibă grijă de copil.

| HaHaGirl explică (pentru Bimmer):

Cati ani si de unde stii tu ca mie imi place sa beau ca practic asta insinuezi dc ma judeci pentru asta? daca erai in locu meu?

| Bimmer a răspuns (pentru HaHaGirl):

Ai interpretat gresit. Aici ma refeream la altcv...la faptul ca tu ai spus ca vrei sa faci ce iti place si am spus ca ai facut ce iti place, si de acuma inainte trebuie sa faci ce trebuie sa faci exact cum spune si TequilaSunRise, pastreaza copilasul si nu asculta alte sfaturi. Pentru binele tau

| HaHaGirl explică (pentru Bimmer):

Dar vreau sa fac in continuare ce-mi place si nu vreau sa-l arunc ..doamne de-as putea sa dau timpu inapoi as faceao pana in noaptea aia da nu po