| ossssop a întrebat:

Ii place de-o fata cu 2 ani mai mare decat el.El are 13, ea 15.Baiatul e destept(foarte),frumos, inalt(1.80,mai innalt ca fata).
.Se cunosc,baiatul i-a scris o poezie interesanta, iar fata i-a spus ca-ncearca-n zadar.Ce sa mai faca acum?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Convingerea conform careia barbatul trebuie sa fie mai mare cu 4-6-8 ani decat femeia se datoreaza faptului ca pe vremuri fetele se maritau foarte devreme. La 18 ani o fata nemaritata era considerata fata batrana in schimb un baiat de aceeasi varsta sau mai mic chiar era considerat inca imatur. Pentru a deveni capul unei familii deci trebuia sa fie matur cu armata facuta etc. deci cu minim4-5 ani mai in varsta.Un alt motiv ar putea fi si faptuul ca diferenta de varsta in viata sexuala este bine sa fie in favoarea barbatilor, deoarece barbatii sunt activi sexual toata viata, pe cand la femei apare menopauza, si astfel daca femeia este mai tanara, barbatul are mai mult timp o partenera cu care sa fie intim si nu apar tensiuni in cuplu prea devreme.Cat despre faptul ca este posibila si situatia ca
unul mai tanar sa fi mult mai matur in gandire decat unul mai mare iti dau dreptate.A sa nu uit si fetele au sentimentul ca unul mai in varsta le garanteaza o aparare mult mai eficient in caz de agresiune fizica si se simt mai aparate in bratele unui barbat adevarat. Sper sa te multumeasca aceste cateva considerente dintre multe altele.

5 răspunsuri:
| fiara14 a răspuns:

Nimic momentan spune-i sa lase poezia ea este adoloscenta nu mai vrea poezii si altele mai degraba invit-o la un film refuza insista pana accepta si de acolo se descurca si el

| corbulalbrosu a răspuns:

Destept si inalt insa tot cu minte de copil. Fata la varsta de 15 ani este o domnisoara care in cele mai multe cazuri aspira la baieti cu minim 3-4 ani mai mari decat ea. Prietenul ar fi cazul sa isi indrepte privirile spre una de varsta lui.Ar putea incerca sa-i declare direct iubirea fata de ea daca poate si are suficient tupeu pentru a-si da seama daca poate spera vreodata sa aiba o relatie adevarata.

| LoveSleep a răspuns:

Ești prea mic.
Dacă chiar nu ai ce face, caută-ți și tu o fată de vârsta ta.

| ossssop explică (pentru LoveSleep):

Apreciez raspunsul, dar am precizat clar ca nu-i vorba de mine.

| ossssop explică (pentru corbulalbrosu):

(exact asta i-am explicat si eu) Dar totusi, daca mi-ai spune de ce baiatul trebuie sa fie intotdeauna mai mare, ai funda cu siguranta...Pur si simplu nu inteleg.Ai 13 ani, dar din 2 vorbe ii pui pe aia cu "3-4 ani" mai mari in cur...Si de ce noi, baietii, n-avem dreptul la pretentia "fata sa fie cu 3-4 ani mai mare"? Fiindca stim ca nu ne vom conforma la "pretentia" fetei si vom fi refuzati?