| AnnaMariaaa a întrebat:

In data de 12 martie mi s-a terminat menstra inceputa pe 4...pe 14 am avut contact si s-a rupt prezervativul...nu si-a dat drumul in mine, dar nici prea linistita nu pot sa stau..pastila de a doua zi nu prea mai este o optiune doarece am luat-o deja si ar fi prea din scurt. Care ar fi sansele sa raman? Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai folosit acea pastila contraceptiva nenorocita in urma cu 2 luni, se poate aprecia ca in acest moment toata activitatea hormonala din organismul tau este mai mult sau mai putin afectata/dereglata. Din acest motiv in astfel de situatii, este cu totul imposibil ca cineva sa se poata pronunta daca actul sexual intretinut in cea de a 11-a zi a ciclului menstrual (04.03 - 14.03 = 11 zile) a avut loc intr-o zi infertila situata inainde de a incepe perioada fertila, sau actul sexual a fost intretinut intr-o zi care apartinea deja de zilele fertile ale actualului ciclu menstrual. Faptul ca nu s-a produs ejacularea pana in momentul in care s-a rupt prezervativul, poate sa reprezinte speranta certa de a nu se putea forma o sarcina. In concluzie atat posibilitatea si mai ales probabilitatea sa se poata forma o sarcina in conditiile precizate se poate aprecia ca fiind foarte/extrem de mica, insa nu si cu totul imposibila. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| AnnaMariaaa explică:

Mai este o*

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai luat pastila de a doua zi, nu poti sa ramai gravida.

| Fatadezahaaar a răspuns:

Sunt sanse de 1%, deci nu cred ca vei ramane

| AnnaMariaaa explică (pentru Emilian65):

Am luat acum 2 luni, eu vb de ce s-a intamplat acum.

| AnnaMariaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Fiind prezenta dereglarea din cauza pastilei, perioada de dupa ciclu menstrual nu se considera perioada infertila? Adica e posibil sa mi fi venit ciclu iar cand s-a terminat sa fi fost in perioada fertila?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AnnaMariaaa):

Bineinteles ca in cazurile in care ciclul menstrual devine dereglat in urma folosirii unei pastile contraceptive sau avortive, poate sa apara/sa existe si situatia in care dupa ultima zi de menstruatie sa NU mai existe nicio zi infertila si sa inceapa direct perioada fertila. Fiindca lungimea ciclului menstrual ca numar de zile poate fi mult diferita de la un ciclu la altul, reiese ca ar putea fi posibil sa existe si umatoarea posibilitate si anume :
Daca actualul ciclu menstrual care a inceput in data de 4 Martie, este programata hormonal sa aiba lungimea de 26 de zile (04.03 - 29.03 = 26 zile), sau cu 2-3 zile mai putine, in acel caz OVULATIA ar avea loc in data de 16.06, fiindca este determinat medical ca se produce intotdeauna cu exact 14 zile inainte de ziua de pornire a urmatoarei menstruatii. Astfel rezulta ca PERIOADA FERTILA s-ar suprapune peste zilele de 12, 13, 14, 15 +16 + 17 Martie, sau altfel spus ar incepe in data de 12 Marie, in ultima zi de sangerare menstruala.
Acest scenariu este valabil in toate cazurile in care lungimea ca numar de zile a acestui ciclu menstrual ar fi de : 22, 23. 24, 25, 26 si 27 de zile. Multa sanatate!

| relian a răspuns (pentru AnnaMariaaa):

laughing nu aia inseamna dereglarea,ca ti-a venit menstruatia fara sa stii,dereglarea se refera la faptul ca toate se decaleaza, adica mesntruatia poate avea mai putine zile, sau mai multe, toate etapele isi modifica durata, iar tu nu mai stii cand o sa fie ovulatia.

Dar puteai lua alta pilula acum, tot a doua zi si era ok.
Daca ai luat o pilula acu 2 luni, aia nu are nici o treaba cu prezentu, nu cred ca ar fi o singura pilula capabila de dereglari pe termen asa lung.

Deci mai baga o alta pilula si ai rezolvat situatia, bine asta daca nu e deja prea tarziu.